10. september on ülemaailmne portveini päev

Autor: Tiina Kangro

Täpselt 265 aastat tagasi 10. septembril sai Dourost maailma esimene kaitstud nimega veinipiirkond – aasta oli siis 1756. Ligi 250 aastat hiljem, 2001. aastal kandis UNESCO maalilise viinamägede maastikuga Douro veiniregiooni kaitsealuse maailmapärandi nimekirja. Kulus veel tosin aastat, kuni 10. septembril 2014 hakati tähistama ülemaailmset portveini päeva. Tänavu siis tähistame seda eeskätt kuulsa portveiniga seotud tähtpäeva koos portugallastega juba seitsmendat aastat!

Portvein on kahtlemata nähtus omaette. Selles veinis voolab koos magusa nektariga pesuehtne ajalugu, nii kauge minevik kui loomulikult ka moodne tänapäev. 2020. aasta portveinipäeval lisandus MilVinhose e-poodi elegantne ja põnev, uus ja eriline punane port, milles need kaks üsna ootamatul moel kohtuvad. Lubage tutvustada teile noore ja andeka veinimeistri Luisa Borgese Água Alta Porto Reserva’t.

Noored naised ja portvein

Luida Borges tegi oma esimese portveini kaksteist aastat tagasi, kui ta oli vaid 23, värskelt önoloogia alal ülikooli lõpetanud. Tänaseks on Luisast saanud tõenäoliselt andekaim ja kahtlemata kuulsaim noorema veinimeistrite põlvkonna portveinivalmistaja Douros. Noor naine, kes tegutseb seni meeste maailmaks peetud portveinitootmises väga omapärase ja väga lennuka käekirjaga. Ta ise ütleb, et Douros ongi juba umbes kolmandik veinimeistritest naised. Kunagi arvati, et see töö on “nõrgemale poolele” liiga raske, aga enam mitte! Ta lisab, et arvatavasti on ka Douro kõige vähem konservatiivne veiniregioon, kus naisi meeleldi selle töö juurde lastakse ja lausa oodatakse.

Luisa pordid on lihtsalt vaimustavad. “Portveini ei ole vaja uuesti leiutada, portveini tuleb lihtsalt uutmoodi teha,” on ta öelnud Portugali veininduse tänasesse ajalukku läinud sõnad. Kurioossel kombel kasutab ta oma veinitegemisel vägagi arhailisi meetodeid, kuid seda toetab moodsaim tehnoloogia ja muidugi kuldsed käed.

Küsimusele, kuidas sattus noor naine portveine tegema ja miks just neid, vastab Luisa, et see oli iseenesest mõistetav. Viiendat põlve viinamarjade ja veiniga tegelnud perekonna järeltulijana tal muid mõtteid isegi ei tekkinud. Siiski on Luisa omal moel müüride murdja ja uue ehitaja. Kui eelnevad põlved tegelesid toorportveini valmistamisega teistele tootjatele, siis koos Luisaga algas uus ajajärk, kus Vieira de Sousa perefirma hakkas tootma ja villima oma marjadest oma veine.

Tõe huvides tuleb lisada siia veel üks fakt. Kaubamärgi “Vieira de Sousa” võttis kasutusele juba Luisa vanavanavanaisa José Silvério Vieira De Sousa viis põlve tagasi – noil, paraku viinapuid laastanud phylloxera tõttu lühikeseks jäänud aegadel toodeti oma veine, mis olid väga kuulsad. Viinapuukatkule järgnes suur majanduslangus ja järgmise põlvkonna käes läks kaubamärk olude sunnil müüki. Kuigi juba edasistel kümnendeil õnnestus taastada viinamarjakasvatus, keskendusid järgnevad kaks põlve toorpordi tootmisele ja edasimüügile. Kuni saabus Luisa aeg.

Luisa isa António Borges, eluaegne masinaehitaja, kuid suur portveinisõber, siiski laiendas viinamarjakasvatust, ostes juurde uusi viinamägesid. Perekonna käes (ülal fotol tänases koosseisus) on nüüdseks neli veinimõisa, kõik pea kõrvuti maalilistel Douro kallastel, viimase neist ostis António alles hiljaaegu, pisut enne, kui taaskäivitati oma nime all portveinide tootmine. Luisa ema ja isa on tänaseks juba pensionieas, perefirma igapäevane juhtimine on Luisa õlgadel. Ka noorem õde on ülikoolis veinimarketingi eriala lõpetamas ja plaanib peatselt liituda perekonna veinimajaga.

Vieira de Sousa perefirma ja andeka Luisa Borgese veinitegu saadab üha tõusev edu. Veinimaja eksklusiivseim ja kalleim portvein António Vieira de Sousa 90 anos, millele kriitikutel jagub ülivõrdes kiitust, maksab lausa uskumatu 2200 eurot.

Kuigi Vieira ja Sousa valmistab vähesel määral ka kuivi veine, ütleb Luisa, et tema armastus on siiski portvein. Paari näidet ta loomingust – väga “veinilikku” Água Alta Porto Reserva‘t, imelist Água Alta Tawny Port 20 Years Old ja juba varasemalt MilVinhose porfolios olnud Azul Portugal 10 Years Old’ Tawny‘t- on Eesti veinisõpradel võimalus proovida. Hiljuti suurenes valik ka põneva ja ultramoodsa mustamarjase ja vürtsika Vieira de Sousa Água Alta Porto LBV 2015 võrra. Ning uustulnukatena on nüüd e-poes saada ka Água Alta Tawny Port 10 Years Old ning veelgi omanäolisem Água Alta Vintage Porto 2016.

Veel portveine

Muud dessertveinid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga