Viis Portugali vahuveini maailma Top 50 seast

Autor: Tiina Kangro

Juba üheksandat korda kuulutas hispaanlaste WinePleasures.com välja viiskümmend maailma parimat vahuveini. “Top 50 Great Sparkling Wines of the World for 2021” tulemused avaldati aastavahetuse eel ja meil on rõõm, et koguni viis (!) MilVinhose poolt Eestisse toodud Portugali vahuveini on selles nimekirjas esindatud.

Žürii hindas vahuveine kolmes kategoorias: traditsioonilise meetodiga valmistatud vahuveinid (teine kääritamise pudelites sur lies), Charmat’ meetodiga ehk suures tangis fermenteeritud vahuveinid, ja lisatud süsihappegaasiga frizzanted. Konservatiivsete ja kvaliteedile suurt rõhku panevate portugallaste mullid võistlesid esimeses ehk klassikaliste vahuveinide grupis ja võitsid seal kolm kuldmedalit ja kaks hõbemedalit.

Kuldmedali võitnud vahuveinid

Kui frizzantede ja Charma’ grupis võidutsesid eeskätt Itaalia vahuveinid, siis klassikalise meetodiga tehtud vahuveinide viiekümne parima hulka jõudis tervelt kaheksateist Portugalist pärit mulli, aga muidugi ka Prantsuse, Itaalia, Argentiina, Sloveenia, Hispaania, Uus-Meremaa ja toreda üllatusena isegi üks vanal heal Inglismaal valmistatud vahuvein. Veine hinnati 100 punkti süsteemis. Kõik 95 või enama punkti saanud vahuveinid – neid oli viisteist – pälvisid kuldmedali. Parima viiekümne hulka jõudmiseks pidi toode saama igal juhul üle 90 punkti. Portugallaste viiest võiduveinist sai kolm kuldmedali ja kaks hõbemedali.

Portugali vahuveinidest pälvis 96 punktiga kõrgeima tulemuse ja üldjärjestuses 5. koha Adega de Cantanhede veinimaja Marques de Marialva Bical&Arinto Reserva Bruto 2015. See Portugali kahest iidsest valgest marjast vintage-vahuvein on küpsenud 24 kuud sur lies ja on tõesti meistriteos, täidlane ja meelas, imelise maitsetebuketiga. Ja imeliselt taskukohane on ka selle meistriteose hind.

Ent vaid ühe punkti võrra vähem sai žüriilt teine vaimustav Portugali vahuvein Casa Ermelinda Freitas Branco Reserva Bruto 2012. Kui Portugali Champagne‘iks peetakse Atlandi rannikul asuvat Bairrada veinipiirkonda, siis see 95 punktiga kuldmedali pälvinud vein tuleb Lõuna-Portugalist ning on valmistatud maailmakuulsast vahuveinimarjast Chardonnay’st ja Arintost.

See vahuvein on enne teist kääritamist laagerdanud kuus kuud Prantsuse tammevaatides.

Omapärane on, et vein on enne teist kääritamist laagerdanud kuus kuud Prantsuse tammevaatides ning alles seejärel läinud teisele kääritamisele sur lies. Seetõttu on ta ka üsna tõsine jook, siiski oma maitsebuketilt ehk üksjagu prantsusepärane, aga kahtlemata väga nauditav jook kuulsalt veinimeistrilt Jaime Quenderalt.

Järgmise kolme võidumulliga läheme tagasi Bairradasse ja need on, nagu ka esimene viidatud reserva-vahuvein, taas Adega de Cantanhede veinimajast ja sealse staarveinimeistri Osvaldo Amado looming. eelmisega täpselt samale tulemusele – 95 punkti – jõudis “Top 50 Great Sparkling Wines of the World for 2021” konkursil Osvaldo Amado uudistoode, alles eelmisel suvel esmakordselt keldrist väljalastud Marques de Marialva Cuvée Primitivo Grande Reserva Brut Nature 2014. See 60 kuud sur lies küpsenud brut nature valgest Arintost on juba midagi väga erilist, paraku ka oma hinnalt. Väike eksperimentaalne partii, mida on aga saatnud asjatundjate ringis suur tähelepanu. Väärikas vintage-vahuvein, mida jääb üle vaid imetleda.

Ent kohe selle teose kannul pälvis kõrge 94 punkti ja hõbemedali sama aastakäigu õrnroosa blanc de noir vahuvein Marques de Marialva Baga Cuvée Bruto 2014, mis on valmistatud Bairrada iidsest tumepunasest Bagast. See bagalikult iseloomukas jook on küpsenud sur lies 36 kuud ja on kahtlusteta tõeline pidupäevajook.

Kõige huvipakkuvam on ehk see, et Top 50 hulka jõudis ka tõeliselt hea hinnaga Marques de Marialva Blanc de Noirs 2017 vahuvein Bagast. Sellel mullil on juba varemgi medaleid murdu ja tema imelisus ei jäänud tähelepanuta ka tänavuseks aastaks vahuveinisoovitusi jagades. Veelkordne kinnitus, et portugallaste tase on kõva ja seda ka odavama otsa veinidel.

Samas tuleb tõdeda, et silmapaistvaid vahuveine on nii Portugali kui teiste maade tootjail kindlasti rohkem, kui tänavuse Top 50 hulka mahtus. Konkurssidel tehakse valik neist toodetest, mis sinna on esitatud, aga kuna veinivõistlusi on maailmas palju, ei jõua kõik veinidkunagi igasse edetabelisse. Seetõttu tasub heita pilk ka laiemale valikule, sest võime kinnitada, et kõik Espumante‘id, mille oleme MilVinhose e-poodi toonud, on põnevad ja väärt maitsmist. Enamikel neist on ette näidata medaleid ja kõrgeid punkte ka paljudelt teistelt veinikonkurssidelt üle kogu maailma.

Hõbemedali võitnud vahuveinid

Veel häid valikuid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga