Tuhat ja üks kingiideed jõuludeks Portugali veinimajadest

Aastalõpu pidustuste aeg juba läheneb suure hooga ja nüüd tasub mõelda nii sellele, kuidas pidulauda katta, kui ka kingi ideedele armsate inimeste ja heade tuttavate jaoks. Põnev ja hea vein, eriti veel imeilusas pakendis, rõõmustab kahtlusteta pea igaüht! Portugali veinimajadel, mille tooteid Eestis veel vähe tuntakse, on pakkuda palju põnevat.

Bairrada kuulsad Espumante’d

Kvaliteetsed kingid ja Uue Aasta vastuvõtu rõõm!

Kuna aastavahetus on ukse ees ja korgid hakkavad peatselt lendama, siis tasub visata pilk Portugali kuulsa Bairrada veiniregiooni vahuveinide valikule. Valmivad nad põhiliselt Atlandi rannikualal asuva Bairrada veiniregiooni kuulsates keldrites, viinamarjadest, mis küpsenud soolastes-niisketes ookeanituultes. Kõik nad on valmistatud klassikalise šampanjameetodiga, vahel kogunud keldrijaheduses vahutavaid mulle otse pudelisse lausa kümme või enam aastat. Isegi prantslased pidavat Portugali sattudes käima imestamas siinsete Espumante’de lausa uskumatu kvaliteedi ja hinna suhte üle.

Portugallased ise armastavad oma vahuveine sedavõrd, et ega neil välismaale müümiseks palju üle ei jäägi. Nad naudivad vahuveini nii põrsaprae, grillvorstide kui ühepajatoidu juurde. Pidulikeks puhkudeks on neil olemas aga ka tõesti erilised ja eriliste maitsetega Espumante‘d.

Valmistatud on nad iidsetest viinamarjadest, mis küpsenud soolastes-niisketes Atlandi ookeanituultes.

Oleme siiski toonud Eestisse hea valiku põnevaid Espumante’sid, mille hulgas on nii igapäevaseid (portugallaste endi sõnastuses) kui eriti erilisi ja pidulikke. Mitte kunagi varem pole Eestis olnud saada nii suurt valikut Portugali vahuveine selle maa kuulsamatest vahuveinikeldritest!

Vinho Verde: Jõuluks rohelist ja punast!

Rahuliku talveõhtu nutimiseks, sõbrale hea jutu kõrvale…

Kõige rohkem küsivad eestlased muidugi Vinho Verde kohta. Kas teil rohelist veini, seda noort ja värsket ka on? Muidugi on! Tõde on aga paraku see, et roheline pole mitte vein, vaid Vinho Verde veinipiirkonna loodus. Põhja-Portugalis, Douro jõest põhjapool, sajab kaks korda rohkem, kui Eestis ja siin on kõik tõesti roheline terve suve läbi.

Vinho Verdes toodetakse aga ka punast veini. Tõsi, kuulsaimad on siinsed kerged ja erksa happesusega, tihtipeale väikse loomuliku või ka lisatud mulliga valged, mida juuakse põhiliselt suvel. Aga Vinhos Verdes ja sealsetest marjadest valmistatakse ka väga tõsiseid Alvarinhosid, mis pole enam üksnes suveveinid, vaid sobivad oivaliselt nautimiseks ka jahedal talvel. Samuti sobivad nad kokku kõige pidulikumate kokakunstišedöövritega. Tõelistele veinigurmaanidele on meie e-poes Vinho Verdest pakkuda isegi pikalt tammevaadis laagerdanud, väga põnev ja kõrgelt hinnatud valge vein Nostalgia 10 barricas Alvarinho.

Vaadis käinud valgeid veine valmistatakse aga siin üle kogu maa ja Eesti sügisesse ning talve sobivad need vürtsikad, maitsekad ja südant soojendavad veinid nii suurepäraselt!

Lõuna-Portugali mustad veinid

Ideaalne vein jõululauale koos seaprae ja verivorstiga!

Need on veinid, mis sobivad nii hästi Eesti jahedasse talve! Lõuna-Portugalis laiuv Alentejo on tumedate, tugevate ja maitsetest pakatavate tumepunaste ja tummiste veinide kodu. Siia on kliimamuutustega seoses üle kolinud mitu algupärast prantsuse tumetumedat viinamarjasorti – Alicante Bouschet, Petit Verdot – mis oma algsel kodumaal enamasti küpseks ei saagi. Lõuna-Portugali kuuma päikse all aga valmivad ka kõige tõrksamad marjad viimseni, andes vastutasuks külluslikke, tugevaid, peaaegu musti veine.

Proovige noore ja andeka veinimeistri Catarina Vieira valmistatud ja palju kiidetud Herdade do Rocimi Touriga Nationali. Või maailmakuulsa Jaime Quendera tehtud Trincadeirat, Alicante Bouschet‘d, metsikus lõunas küpsenud Cabernet Sauvignon‘i või tema Syrah‘d, mis on kaks korda ajaloos kuulutatud maailma parimaks punaseks veiniks! Need veinid kaunistavad igat jõululauda, sobides oivaliselt kokku ka meie seaprae ja verivorstidega. Muidugi võäärivad nad omaette nautimist heas seltskonnas.

Ent Alentejos asub aga ka valgete veinide maine paradiis. Tänu erilisele pinnasele sünnivad siin erksad ja krapsakad, suisa kuumaverelised kuivad veinid, mis järjest pälvivad maailmakuulsatelt kriitikutelt ülikõrgeid hindeid.

Samuti on Alentejo maalähedaste amforaveinide kodu, mida valmistatakse tänini esiisade kombel lahtistes savinõudes ning mis oma looduslikkuse tõttu ökokogukondades järjest enam tunnustust leiavad.

Iidsete viinapuude klassika

Elamus veinisõbrale, sussi sisse, jutuaineks….

Pole üldse ime, kui juhtute maitsma Portugali veini, mis on valmistatud enam kui 100-aastaste viinapuude okstel küpsenud marjadest. Nimetatakse neid Vinhas Velhas’teks, selle sama nime leiate enamasti ka veinipudeli sildilt. Põlvkondi vanad viinamäed on Portugalis lausa seaduse kaitse all. Iidsete viinapuude marjad on väiksed, aga maitsekad, viinapuud aga visad ja jõulised, nagu Eesti kadakad.

Kui juhtub, et esiisad on põlvkondi tagasi istutatud viinamäele kõrvuti erinevaid sorte, vahel isegi punaseid ja valgeid läbisegi, korjatakse põld tühjaks ja pannakse vaati käärima – sellest saabki selle viinamäe vein. Tulemus on ahhetama panev! Portugallased ise ütlevad, et just see ongi õige vein. Veinisõpradele on see ideaalne kingitus talviseks külakostiks, et jutuainet piisaks pikemalt. Siit leiate meie hoolega valitud Vinhas Velhas veinid

Kaunist pühadeaega ja palju rõõmsaid päkapikke akende taha!

Kingikotti ja pidulauale!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga