Nostalgia 10 Barricas Alvarinho 2016

29,85 
39,80  /l

Täiesti ootamatu ja väga eriline valge vein ligi 100-aastaste viinamägede Alvarinhost, laagerdanud pikalt pärmisettel ja seejärel tammevaadis. Jah, ka selline võib olla Vinho Verde ja tema kuninganna Alvarinho! Seda veini on maailmas vaid väike kogus

Laos

Lua Cheia em Vinhas Velhas
Tootekood: 5604742001353 Kategooriad: , , , ,
 

Kirjeldus

Paljud tahaksid nüüd küsida: “Vinho Verde ja tammevaat? Juba pea viis aastat vana?!” Tõsi, Vinho Verde valgeid veine ollakse harjunud pidama eeskätt kergeteks ja noorteks suveveinideks. Siin on tõestus, et maailm on siiski palju mitmekesisem. Ka Põhja-Portugalis, vihmases Vinho Verde veinipiirkonnas kasvab marju, millest andekad veinimeistrid võivad teha imelisi, suursuguseid ja väga eksklusiivseid, väga pika elueaga veine.

See vein on valmistatud kuulsast Alvarinho viinamarjast, mille õige kasvukoht on vaid kahe väikse linnakese Monção ja Melgaço ümbruses üleval Galiitsia piiri ääres. Marjad on küpsenud tõeliselt iidsete, ligi 100-aastaste viinapuude okstel. Kuna seda eksperimentaalset veini on nii vähe – teda valmistatakse igal aastal vaid kümme väikest, 200-liitist vaaditäit, on selle veini jaoks valitud parimatest parimad ja parimas küpsuses marjad. ka veinitegu ise käib esivanemate iidsete traditsioonide kohaselt: puruks sõtkutud marjade mahl jäetakse nahkade peale käärima, nagu oleks tegu punase veiniga. Edasi läheb vein, jällegi koos sademe ja settega, ligi aastaks kümnesse väiksesse tammevaati, mida on varem kasutatud eelmiste veinide laagerdamiseks. Nii tuleb tammiseid toone vähem, aga pisut erilisust igast eelmisest veiniteost.

Seejärel villitakse Nostalgia 10 Barricas Alvarinho pudelitesse ja saadetakse uuesti, nüüd juba mitmeks aastaks, jahedasse veinikeldrisse, et oodata ta järelküpsemist pudelites. See vein on lausa müstilise küpsemispotentsiaaliga! Müügile lastakse ta neljandal aastal pärast marjade korjamist, aga kollektsionääridel soovitatakse hoida teda veel kuni kümme aastat või kauemgi, et saada teada lõpptulemust. Paraku, nagu öeldud, teevad seda vähesed, sest kuna seda veini on maailmas nii vähe, siis pärast kõiki medaleid, mis talle kohe pärast keldrist väljatulekut kaela riputatakse, ei malda enamik veinisõpru ta maitsmisega nii pikalt oodata. Ajakirja Wine Enthusiast Prantsuse ja Portugali veinide kriitik Roger Voss näiteks andis 2021. aastal selle veini 2015. aastakäigule lausa 92 (!) punkti. Tema pakkumine selle veini hinnaks on 75 dollarit/pudel. Nüüd aga on 2022. aasta sügisest väljas juba ka sama veini 2016. aastakäik. Ja saame kinnitada, et sama silmapaistev!

See kuninglik Alvarinho on intensiivne ja elegantne, samas värskusest pakatav ja kirglik, lummava maitsega. Ta on mineraalne ja isegi pisut suitsune, peaaegu viskoosne, aga särtsakalt happene, pika ja lummava järelmaitsega. Ta on lõputult viimistletud ja suursugune. See on Vinho Verde, mis kahtlemata üllatab!

Vein on tootja poolt pakendatud kolmesesse puitkasti – väga kaunis ja hinnaline kingitus!

See haruldane vein sobib eeskätt nautimiseks ja Vinho Verde “kuninganna” Alvarinho uurimiseks. Ta sobib suurepäraselt ka Vahemere köögiga, salatite, kala ja mereandidega, ka igasuguste väikeste suupistetega. Serveerida pisut soojemalt, kui Vinho Verde veine tavaliselt juuakse, temperatuuril 10 – 12 kraadi.

 

Tunnustused

Aasta vein 2021 – Hõbemedal (Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni tunnustus)

Wine Enthusiast Magazine – 92 punkti

International Wine Challenge 2018 – Kuldmedal

Robert Parker – 90 punkti

Jancis Robinson – 17+ punkti

Vivino.com hinnang sellele veinile on väga kõrge, meil müügil olevale veini 2015. aastakäigule aga lausa 4,5 (!) punkti.

 

Miks on maailmas Portugali rohelised Vinho Verde veinid kuulsad? Loe blogist.

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Alvarinho (Vinhas Velhas)

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

13%

Maht

75cl

Tootja

Lua Cheia em Vinhas Velhas

Lua Cheia em Vinhas Velhas

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Nostalgia 10 Barricas Alvarinho 2016”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga