Kirjeldus
Sellel veinikriitikute poolt palju tunnustust leidnud kvaliteetveinil on tore saamislugu, mille jutustas meile veinimeister Bernardo Cabral, kui temaga üsna juhuslikult kaks aastat tagasi Portugali kuningliku perekonna poolt 1836. aastal asutatud loodushoiuala väisates kohtusime. Companhia das Lezírias laiub Lissaboni lähistel, Tejo jõe viljakal lõunakaldal. Lisaks säästlikule metsandusele, vilja- ja loomakasvatusele käivitati siin 1881. aastal ka veinitootmine.
Teiste veinide seas näitaski Bernardo meile Tyto Alba veiniseeriat, millega ülistatakse tublit lindu loorkakku (ladina keeles Tyto alba), kelle kanda on oluline roll säästlikus metsa- ja põllumajanduses. Loorkakk, kui ta metsadesse tagasi meelitada, tarvitab toiduks kahjureid, kelle tõrjumiseks oleks muidu tarvis appi võtta pestitsiidid. Seega tänu nendele toredatele silmadele pudelisildil on meil puhtam loodus ja tervem elu.
Tyto Alba Branco on valmistatud kahest viinamarjasordist: Tejo veinipiirkonna kuulsale vürtsikale Fernão Piresele on lisatud erksa happesusega Arintot. Tulemuseks on nauditav valge vein, millest võib leida küpseid tsitruseid, kollaseid ploome, ananassi ja mahlaseid virsikuid. Kuna veinil on ülepumpanise perioodil lastud seista kolm kuud Prantsuse tammevaatides, on maitsebuketti lisandunud õrnad rõstleiva toonid. Pärast valmimist on ta seisnud veel 12 kuud pudelites jahedas veinikeldris, et vein rahuneks ja stabiliseeruks (nagu Portugali veinimeistrid tavatsevad rõhutada).
Tyto Alba Branco on vein, mis sobib nautimiseks iseseisvalt, aga sama hästi klapib ta ka kalaroogade, mereandide, salatite ja eelroogade juurde. Serveerida 10 – 12 kraadi juures.
NB! Seda veini saab osta soovi korral ka puidust kinkepakendis. Companhia das Lezírias’e kaitsealal valmistatud linnumaja saad osta siit.
Tunnustused
Wine Enthusiast Magazine – 87 punkti
International Wine Challenge 2019 – Pronksmedal
Robert Parker – 89 punkti (2016, 2015, 2014)
Jancis Robinson – 16,5 punkti (2016, 2014)
See vein kuulub vivino.com hinnangul maailma parimate veinide ülemise 10% hulka.
Loe ka blogi “Tyto albad kuninglikult looduskaitsealalt” siit.