Rocim – noore naise unistusest sündinud veinimaja

Herdade do Rocim ja tema imelised veinid on tõestus, et ka üks inimene võib muuta maailma, kui tal on unistus, mille ta otsustab ellu viia. Ja kui ta leiab mõttekaaslased, kes tema unistust jagavad ja talle toeks on.

See oli vaid kakskümmend aastat tagasi, kui Rocimi veinitalu tänane tegevjuht ja peaveinimeister Catarina Vieira hakkas lõpetama agronoomiaõpinguid Lissaboni ülikoolis ning otsustas minna teist teed, kui ta perekond oleks ehk eeldanud.

Ta vanemad olid üles ehitanud suurettevõtete kontserni, mis tegeles keskkonna- ja põllumajandustehnika müügiga Euroopas ja Aafrikas, samuti kuulus neile kodulinnas Atlandi rannikul Leirias raamatupood, kohalik ajaleht ja hulk kultuuriettevõtteid. Catarina aga mäletas oma isapoolse vanaisa juures veedetud lapsepõlve mängumaadelt viinamägesid, mis olid eri aastaaegadel eri värvi, ja jaheda veinikeldri põnevaid lõhnu, kuhu sai vahel suvise kuumuse eest peitu pugeda.

Kuigi eaka vanaisa veiniteod olid tolleks ajaks lõppenud ja maadki müüdud, sest kõik ta lapsed olid läinud teist teed, küpses Catarinal ülikooli lõpuks soov astuda vanaisa jälgedesse. Ta palus vanemaid osta endale ühe hektari maad, kus ta saaks proovida, kuidas tal õnnestub kasvatada oma viinamarju ja maitsta, millise veini ta oskaks neist valmistada.

Vanematele tuli tütre soov esiotsa üllatusena, aga nad olid rõõmuga valmis andma talle võimaluse pöörduda tagasi perekonna traditsioonide juurde ja ennast proovile panna. Mõningase otsimise järel leiti hiljuti omanikuta jäänud talumaad Lõuna-Portugalis Alentejo veinipiirkonna kõige lõunapoolsemas tipus, Vidigueira lähistel. See on paik, kus valmistasid suurepäraseid veine juba vanad roomlased. Juhtus nii, et maid oli siin küll rohkem – tervelt 120 hektarit, millest 70 hektarile oli endine omanik jõudnud noored taimed – aga Catarina suurärimehest isa arvas, et see ongi hea, sest kui juba midagi ette võtta, siis ikka perspektiivitundega.

See on paik, kus valmistasid suurepäraseid veine juba vanad roomlased.

Nii saigi vaevalt 23-aastane Catarina enda käsutusse mägede kaupa peatselt saaki andma hakkavaid viinapuid, mida oli vaja hoida ja hooldada, aga samuti vanu ja taastamist vajavaid viinamarjavälju. Nii jagus Herdade do Rocimi aladel uuele omanikule hulganisti vaba ruumi ka oma mõtete elluviimiseks.

Kahekümne aastaga tippu

Siit algas Rocimi uus ajalugu koos Catarina Vieiraga. Noorest, andekast ja võimekast naisest on tänaseks saanud nii Portugalis kui rahvusvahelistes veiniringkondades silmapaitsev ja palju tunnustatud veinimeister, üks kaheksast kuulsamast uue põlvkonna naisveinimeistrist Portugalis. Õnnelik juhus oli ka see, et peatselt liitus Catarinaga tunnustatud önoloog Pedro Ribeiro. Üheskoos perekonnana on nad veel võimsamad, kui kumbki üksinda.

Catarina ja Pedro põhimõtteks on, et veinitegemise olevik ja tulevik on üha rohkem seotud minevikuga. See tähendab, et iga lüli viinamarjadega tegelemisel peab olema võimalikult maalähedane ja loomulik, kuid see tuleb siduda teaduse ja kaasaegse tehnoloogia parimate loodust säästvate võimalustega. Olles paar aastat Rocimi veinitalus mütanud, jätkas Catarina õpinguid Porto ülikooli biotehnoloogia koolis.

Seega on Herdade do Rocim traditsioonilise veinitootmise mõõtude järgi erakordselt lühikese ajalooga veinitalu. Kakskümmend aastat pärast algust läheneb Rocimi veinitoodang miljonile pudelile aastas. Üle poole sellest müüakse ekspordiks enam kui 40 riiki, lisaks Euroopa maadele ka Aafrikasse, Aasiasse ja Ameerikasse.

Loodust ja esivanemaid austades

Päris alumise hinnaklassi tooteid ehk n-ö igapäevaveine neil ei olegi, sest Catarina ja Pedro põhimõte on valmistada üksnes parimast parimat. See on neil ka õnnestunud, sest medalitest ja autasudest Rocimi veinidel puudust ei tule.

Veinide valmistamisel kasutatakse traditsioonilisi tumedaid-tugevaid Portugali punaseid sorte nagu Touriga National, Trincadeira, Aragonez ja Alicante Bouschet, kuid lisaks kasvavad Rocimi viinamägedel ka rahvusvaheliselt tuntud sordid nagu Syrah ja Cabernet Sauvignon. Valgetest marjadest on esindatud piirkonnale omased Antão Vaz ja Arinto, aga ka hiljuti Alentejos ametlikult lubatud põhjapoolne Alvarinho.

Catarina armastab öelda, et parim, mida veinimeister saab veiniga teha, on lasta tal olla see, mida loodus ise teeb.

Rocimi veinid on kõik väga elegantsed, äärmiselt viimistletud ja tõsised, kuid nad on nii-öelda „kosmeetikata“. Catarina armastab öelda, et parim, mida veinimeister saab veiniga teha, on lasta tal olla see, mida loodus ise teeb.

Lisaks tavalisetele veinidele tehakse Rocimis ka arhailisi amforaveine. See tähendab, et kogu veinitegu algusest lõpuni toimubki vanade roomlaste kombel suures ja pealt lahtises savinõus, kuhu pannakse käärima viinamäelt toodud marjad, neid vaid igapäevaselt puutoikaga segades, kuni lõpuks saab valminud veini nõu alumises osas oleva augu kaudu kannu lasta.

Savinõude ehedad veinid

Need veinid, mille järgi keskkonnateadlike tarbijate nõudlus üha kasvab, on täiesti erilised ka oma maitsetelt. Savinõus (mida seest männivaiguga ei pintseldata nagu teame Kreekast) hingab valmiv vein hoopis teistmoodi, kui metall- või puitvaadis. See aeglane oksüdeerumine ja samuti savist ammutatavad maalähedased maitsenüansid teevad amforaveinid tõesti väga eriliseks. Tõsi, nad on kallimad, kui vaadiveinid, sest kogused on väiksed ja igapäevast tööd (üles tõusvate nahkade pidev segamist, et kääriva sisuga amfora ei lõhkeks) on nendega rohkem. Aga veinigurmaanid teavad, millest jutt. Meie e-poes on müügil Rocimilt nii punane Amphora kui valge Amphora.

Lõuna-Portugalis Alentejos asuvate viinamägede marjadest toodab Rocim ülimalt elegantseid ja stiilseid üheviinamarjaveine (MilVinhose e-poes müügil Touriga National ja Alicante Bouschet) ja erinevaid punaseid ja valgeid blende (näiteks võrratu Marianade sari).

Kuid Herdade do Rocim omab väikest tootmist ka vihmasemas-jahedamas Põhja-Portugalis, kus valmib meie e-poes üks ostetumaid suviseid veine Vinho Verde Goivo.

“Vale da Mata on minu tänuveinide seeria kallile inimesele, kes aitas mul saada selleks, kes ma olen täna,” on Catarina Vieira öelnud.

Mõned aastad tagasi viis aga Catarina koos abikaasa Pedroga ellu veel ühe oma unistuse. Nimelt soovis ta uuesti üles töötada oma lapsepõlvemälestuste maa – maavanaisale ja tema isale ning enne seda vanaisale kuulunud viinamäed Atlandi ookeani äärsetel aladel ning hakata seal kasvanud marjadest uuesti veini valmistama. Ammustel aegadel oli Catarina vanaisa olnud koduümbruse parim veinimeister. Vanaisa veel olemas ja koos tütretütrega see plaan ellu äratatigi. „Vale da Mata on minu tänuveinide seeria kallile inimesele, kes aitas mul saada selleks, kes ma olen täna,“ on Catarina Vieira öelnud. Eestisse oleme toonud sellest seeriast Vale da Mata punase ja valge veini, mis mõlemad väga kõrgete hinnetega rahvisvahelistelt veinikriitikutelt.

Vale da Mata punane ja valge vein on väga erinevad Herdade do Rocimi Alentejo-veinidest, kuna ookeani äärne terroir on täiesti teistsugune. Siin puhuvad jahedad ookeanituuled ja tihtipeale on viinamäed keskpäevani soolakasse ookeaniudusse mattunud. Siin sündinud veinides on rohkem happesust ja nad on kergemad, kohe palju kergemad, kui kuuma Alentejo marjadest veinid. Samas on Catarina pannud ka neisse mõõtmatult kirge ja armastust, mis ei jää märkamata.

Herdade do Rocimi veinid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga