Lõuna-Portugali „mustad“ veinid on imelised

Kuigi klassikaliselt on Portugali veinid alati mitme viinamarjasordi segud, katsetavad siinsed veinimeistrid muu maailma eeskujul üha enam ka üheviinamarjasordi veinidega. Põneva sarja on tootnud maailmakuulus Portugali veinimeister Jaime Quendera Lõuna-Portugalis, Setubali poolsaare liivastel-kuumadel väljadel kasvavatest viinamarjadest.

Mustade viinamarjade istandus Portugalis MilVinhos

Ta on valinud välja kõige tumedamad ja maitsekamad marjad: Portugali põlised sordid Trincadeira ja Aragonesi, siin kuumas lõunas endale uue ja soojema kodu leidnud prantsuse päritoluga Alicante Bouschet’, samuti piirideüleselt tuntud Cabernet Sauvignoni ja lisaks valegtest marjadest kuulsa Verdelho, mis on eelkõige tuntud Madeira valmistamise viinamarjana.

Pegoes mustad veinid

Tulemus on muljetavaldav. Punased veinid on peaaegu läbipaistmatud, sõna otseses mõttes tummised, lopsakad, tugevad, maitsetest pulbitsevad. Igaüks pisut erimoodi maitsenüanssidelt. Alicante Bouschet on kui mahlakas suutäis musti metsamarju, Aragones toob lisaks sisse vaarikased toonid ja karamelli. Trincadeira (mis on nii tugev, et vajab üsna pikalt klaasis liigutamist enne maitsma asumist) pakub marjadele lisaks lõunamaiseid lilli ja lõpuks kuuma päikse all kasvava Liibanoni seedri vaiguseid järelmaitseid. Kuumavereline versioon Cabernet Sauvignon’ist pakub marjade kõrvale küpseid vürtse. Ja valge Verdelho – seda karakteriga maitserikkust peab ise kogema!

Alicante Portugali must vein MilVinhos

Kõigil neil kuivadel veinidel on olnud kokkupuude ka tammepuiduga. Nimelt on neid hoitud ülepumpamise perioodil seest puiduga vooredatud nõudes. Sellest ka mahedad, hästi maitsesse integreeritud puidutoonid.

Need on veinid, mille hinna ja kvaliteedi suhe on Portugalile omaselt muljetavaldav. Seda kinnitavad ka rohked medalid festivalidelt. Viimese kuldmedali tõi koju Adega de Pegoese Alicante Boushet 2015 tänavu kevadel Mundus Vini 2019 Spring Tastingult.

Kui tahate tundma õppida ehedat Portugali, siis need on kindlasti veinid, mida proovida.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga