Kirjeldus
Carménère on põneva ajalooga temperamentne mari, mille Phylloxera hävitas 1870-ndatel tema kodumaal Bordeaux’s täielikult. Sada aastat hiljem avastati pooljuhuslikult, et enne hävingut oli ta sattunud Tšiilisse, kus neli-viis viinamarjakasvatajate põlvkonda olid pidanud teda ekslikult Merlot’ks. Viimastel kümnenditel on “kadunud laps” pikalt maailmareisilt tagasi Euroopasse jõudnud, kuid teda kasvatatakse siin tõesti vaid väga vähe. Puhtast Carménère’st veini leida polegi nii lihtne. Siin on üks neist, kuulsusrikka Jaime Quendera looming, viiendat põlve naiste juhitud Casa Ermelinda veinimajast. Juba hulga prestiižsete medalitega auhinnatud, kuigi veini toodetakse alles esimesi aastaid ja üliväikses koguses. MilVinhos on esimesi, kes on saanud õiguse ja võimaluse selle punase veini Ermelindast Euroopa teise otsa viia.
Carménère on tõesti Merlot’ sugulane ja pisut selle palju laiemalt tuntud veiniviinamarja moodi. Siiski on ta erinev ja seda eeskätt oma nõudlikkuse tõttu suvelõpu ilmade osas. Ta vajab pikka “vananaistesuve”, kus soe ja päikeseline ilm kestaks veel vähemalt 3 – 4 nädalat pärast teiste viinamarjade saagi korjamist. Carménère’d korjatakse alles siis, kui viinapuude lehed juba punaoranžiks on muutunud. Siis annab Carménère elegantselt aromaatseid ja hea struktuuriga marjaseid-vürtsikaid, pehmete tanniinidega hõrke ja võrgutavaid veine.
See punane vein on valmis joomiseks. Kuigi Carménère’d soovitatakse juua suhteliselt noorelt, märgib tootja, et seda veini võib rahulikult hoida veinikeldris veel 6 – 7 aastat.
See šarmantne punane vein kaunistab pea kõiki liharoogasid. Ta sobib veise- ja lambalihaga (proovige piparmündiga küpsetatud lammast!), grillitud või ahjus küpsetatud sealihaga, samuti linnuliharoogadega (kalkun, part), erinevate juustudega. Serveerida 16 – 18 kraadi juuures.
Portugali ühe kuulsama veinimeistri Jaime Quendera ja tema veinide kohta saab pikemalt lugeda blogist.
Auhinnad
Vivino.com kasutajate hinnang sellele veinile on ülikõrge 4,2 punkti – ta on arvatud maailma parimate veinide ülemise 2 (!) protsendi hulka.
Mundus Vini 2024 – Kuldmedal
Mundus Vini 2022 – Kuldmedal
Concours Mondial de Bruxelles 2019 – Hõbemedal
Sélections Mondiales des Vins Canada 2019 – Kuldmedal
Vinhos Grandes Escolhas – 16,5 punkti