Kirjeldus
See lihtne punane vein Portugali kuulsa Alentejo veinipiirkonna ühelt tunnustatud suurtootjalt Adega de Redondolt on näide sellest, mida praktilise meelega portugallased ise hindavad. Real Lavradori punane ja valge vein on viimase kümne aasta Portugali siseturu veinimüügi tabelites neljas müügihitt. Adega de Redondo toodab neid kahte veini aastas ligi kaks miljonit pudelit ja suurem enamus neist juuakse ära kohapeal. Miks need veinid siis portugallastele meeldivad? Sest nad on head ja samal ajal taskukohased. Neis veinides saavad kokku kuuma päikse all küpsenud mustad marjad (iidne Trincadeira, must Aragonez ja mänguline Castelão) ja kõige lihtsam veinivalmistamise tehnoloogia, mida kasutaks ka iga külamees oma isiklikus veinikeldris.
Populaarsust lisab talle muidugi ka nimi. Real Lavrador, tõlkes “kuninglik maamees”, on ju tegelikult pudelisildil trooniv 15. sajandi Portugali kuulsusrikas maadeavastaja João Fernandes Lavrador. 1498. aastal sai Lavrador kuningas Manuel I-lt loa uute maade avastamiseks Põhja-Atlandi läänepoolel vastavalt Tordesillase lepingule, millega mõjusfäärid Atlandil Hispaania ja Portugali vahel ära jagati. Kuninglik maa- ja meremees heiskaski siis purjed ja juba samal aastal avastas ja kaardistas ta koos teise ajalukku läinud Portugali maadeavastaja Pêro de Barcelosega Labradori poolsaare. Toona pidasid nad oma leidu küll Gröönimaa kõrval olevaks saareks, aga ega see palju ei muutnud – maatükk sai ikkagi nime oma avastaja järgi ning kannab seda tänaseni. Paljude jaoks aga võib-olla hoopis olulisem side selle ammuse meresõitjaga on hoopiski tore koeratõug, mis omakorda sai nime Labradori poolsaare järgi. Nagu enamasti tolle ajajärgu otsivate hingedega, siis João Fernandes Lavrador jäi kadunuks 1501. aastal oma järjekordsel maadeavastusreisil, seekord juba Inglise kuninga Henry VII teenistuses. Portugallaste südametes elab aga Lavrador edasi, mis sest et võib-olla ajalooõpikutest isegi sagedamini supermarketikärus ja pere õhtusöögilaual.
Igatahes sobib see tagasihoidlik, kuid siiski suurepärane punane vein pea kõikide igapäevaste toitude juurde, alates praelihast, juurviljapadadest ja suppidest ning lõpetades pizzade, hot dog’ide ja hamburgeritega. Sama hästi sobib ta jutuajamiste kõrvale sõpradega ja õhtul teleka ette pereringis. Serveerida temperatuuril 16 – 18 kraadi.
Tunnustused
Decanter World Wine Awards – Festivalisoovitus
International Wine Competition Madrid – Hõbemedal (2012, 2013)
Vivino.com kasutajate arvates on see väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega vein, mis kirjeldab Alentejot tema tuntud headuses.