Kodused lõpupeod koos põnevate mullidega

Kohe on käes koolide ja ülikoolide lõpetamise aeg, kuid pidustused toimuvad tänavu paratamatult vähem rahvarohkelt. Paljud lõpuaktused peetakse virtuaalselt ja suured suvised lõpupeod jäävad ära. Seda enam on põhjust pereringis või kõige lähedasemate sõpradega kokku saades tähistada oluliste verstapostide täitumist millegi meeldejäävaga. Miks mitte tervitada kooli- või ülikoolilõpetajat sel puhul mõne tõeliselt erilise vahuveiniga!

Portugali põnevad vahuveinid on laiemas maailmas, sealhulgas Eestis, veel ääretult vähe tuntud, kuid nende kvaliteet on ülikõrge. Siinsed Espumante’d pärinevad põhiliselt Atlandi ookeani rannikualadel asuvast Bairradast, mis jääb Porto linnast sadakond kilomeetrit lõunapoole. Võrreldes Põhja-Prantsusmaal asuva Champagen’iga on Bairrada pisut väiksem, kuid ka siin valmistatakse eranditult igas veinimajas vahuveine. Mis kõige tähelepanuväärsem – 99 protsenti neist valmib klassikalise šampanjameetodiga, mis tähendab veini teist kääritamist pudelites sur lies, et neisse tekiksid mullid.

Itaaliast ja mõneltki teiselt maalt teada Charmat’ meetodil suures metallvaadis teist kääritamist (mis annab odavamaid vahuveine, nt Proseccod, Astid jt) Portugalis peaaegu ei kasutata. Siin on ka alumise hinnaklassi vahuveinid tehtud nii, nagu kuulus šampanja, kus mullid tekivad otse pudelites enamasti 12 – 24 kuu jooksul, jäädes vahel veinikeldrisse ka pikkadeks aastateks.

Bairrada veinimajade vahuveinikeldrid on vaatamisväärsus omaette. Sisenedes mõnes punaste katuste ja valgeks krohvitud majadega väikelinnas veinitootja peamajja ja lastes juhatada end korruseid allapoole satute justkui tagasi ajalukku. Võlvilistes keldrites seisavad puust räkkides vahuvienipudelid, valge kriidiga tehtud tripsud põhjade all, sest kogu ümberkorkimise eelne keeramine, et pärmisete pudelikaela koguneks, toimub enamasti käsitsi.

Osa neist on käärinud pärmisettel ehk sur lies isegi 5 – 8 aastat.

Kui vahuvein on valmis, läheb ta ümberkorkimisele, kus sade külmutatakse, jääklomp eemaldatakse pudelikaelast ja pudel suletakse nüüd juba õige šampusekorgiga. Edasi võib ta jätkata järelküpsemist keldrijaheduses või minna otse pakkimisliinile ja edasi müüki.

Üks Bairrada nimekamaid vahuveinitootjaid on Caves São Domingos, mille omanik Eugenia Freitas (pildil) ütles MilVinhosele oma vahuveine tutvustades, et nende veinimaja keldris seisab igal ajahetkel vähemalt kolm miljonit pudelit vahuveine. Osa neist on käärinud pärmisettel ehk sur lies isegi 60 kuni 96 kuud ehk 5 – 8 aastat. Need vahuveinid on midagi tõeliselt erilist. Põnev on ka fakt, et São Domingos müüb vahuveine Portugalis väljapoole üsna vähe, sest – nagu Eugenia ütleb – kõik kulub kohapeal niigi ära.

Nimetagem São Domingose kullafondist äärmiselt intensiivse maitsebuketiga Elpídio Superior Bruto 2013 vahuveini, mis valmistatud Portugali iidsest valgest Arintost koos Chardonnay’ga. Või ülipidulikku Elpídio Velha Reservat aastast 2014 (üleval pildil), milles Chardonnay on pooleks Pinot Noir’ga – kuid tähelepanu! see Pinot Noir on kasvanud kuumas ja intensiivse päikesepaistega Portugalis ja on üksjagu iseloomukam, kui Champagne’is valmiv Pinot.

Lausa pöörane vahuvein on Quinta de São Lourenço Bruto aastast 2008 (96 kuud sur lies, all pildil), milles mängivad kokku tumepunane Baga ja Portugali valged iidsed sordid Maria Gomes ja Arinto, viimasest kahest tehtud veiniosa on küpsenud enne kokkusegamist mõnda aega ka tammevaadis. Paraku on see täiesti imeline vahuvein hetkel MilVinhose e-poes peaaegu otsas – gurmaanid avastasid selle kiiresti – ja uue partii saabumise ootel.

Portugali vahuveinide puhul ei saa muidugi üle ega ümber kuulsast Bagast. Sellest iidsest Bairrada tumepunasest marjast siinne vahuveinitootmine 125 aastat tagasi alguse saigi. Bagast tehakse nii erksat valget, hõrku roosat kui võimsat tumepunast vahuveini. Proovige kindlasti mõnusalt röstiseid kuulsa Aliança veinimaja valget, roosat ja punast Reserva-klassi vahuveini.

Tõrksa ja meela Bagaga saab tutvust teha ka pisut suurema, mullu Portugali aasta parimaks veinimajaks valitud Adega de Cantanhede erineva hinnaklassi suurepäraseid vahuveine nautides. Hõbedaselt helkiv ja elegantne, väga heast hinnaklassist Marques de Marialva Blanc de Noir Bruto 2016 kujunes tänavu märtsi algul just enne koroonapuhangut peetud Saaremaa Mullifestivalil absoluutseks külastajate lemmikuks. Kui valida samast sarjast midagi veel pidulikumat ja kaunilt pakendatut, tasuks heita pilk Cantanhede veinimaja luksustoote, samuti puhtast Bagast Marques de Marialva Cuvée Bruto 2014 poole. See siidpehme vahuga, õhkõrnalt roosakas ja hunnitu jook ei saa jätta kedagi puudutamata.

Nagu prantslased Portugali vahuveine maitsma sattudes vaikselt tunnistavad on Portugali ja Prantsuse vahuveinide põhiliseks vaheks hind, seda siis mõistagi portugallaste toodetud vahujookide kasuks. Siiski tasub veelkord mainida, et teine erinevus on ka see, et enamik Portugali vahuveine on maitsetelt rikkamad ja intensiivsemad, mis tuleb lõunamaisemast kliimast. Portugalis särab Euroopa kuumim päike ja see väljendub ka marjades, mis Põhja-Prantsusmaaga võrreldes küpsevad temperamentsemaks. Ka Portugali iidsed marjasordid nagu Maria Gomes, Bical, Arinto ja muidugi Baga on siiski oma iseloomuga ja erinevad naabermaade vahuveinimarjadest.

Portugali vahuveinid on maitserikkad ja intensiivsed, mis tuleb rohkest päikesest.

Kuna portugallased ise on suured vahuveinijoojad ja sugugi mitte vaid pidulike sündmuste puhul, leiab siinselt turult ka palju väga häid ja märkimisväärselt hea hinnaga vahuveine. Proovige näiteks Primavera veinimaja värskusest pakatavat Kuldvõtmekese vahuveini Chave d’Oiro Bruto, mis on 12 kuud sur lies seisnud toote kohta lausa hämmastava hinnaga. Või siis pidulikuma poole pealt Primavera Célebre Data Reserva Extra Brutot aastast 2016, mis  – jällegi Saaremaa Mullifestivali külastajate hinnangul – sobib hiilgavalt austrite allaloputamiseks. Pisut magusam valik MilVinhose e-poest võiks aga olla São Domingos Classic Seco.

Ent see pole veel kõik. Põnevaid vahuveine valmistavad tegelikult pea kõik Portugali kümned tuhanded veinitootjad ka Bairradast väljaspool, aga enamasti siis vaid väikestes kogustes, vahel üldse mitte müügiks, vaid ainult oma külaliste tarbeks. Mõned sellised rariteedid on üliväikestes kogustes siiski jõudnud ka Eesti mullisõprade jaoks MilVinhose veinivalikusse. Näiteks Serra da Estrela graniidistelt mäenõlvadelt pärit Quinta dos Termos Espumante Natural 2017. Samuti Lõuna-Portugalist Filipe Palhoça veinimajast pärit valge ja roosa vahuvein maailmas ainulaadsest helelillast Roxo muskaatviinamarjast. Need viimasedki on klassist Brut Nature ehk nullsuhkruga ja valmistatud isegi šampanjameetodi eelse ehk poolarhailise veiniteoga. Samas on need sädelevad vahuveinid äärmiselt maitsekad, lõunamaiselt rikkalikud ja tunduvad suus suisa magusad. Nad on ka toredad kinkimiseks, sest on pakendatud elegantsetesse valgetesse karpidesse.

Valik Portugali vahuveine on siin

Pikemalt saab lugeda Bairradast ja Portugali vahuveinidest blogiartiklist siin

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga