Ajalooliselt tähendabki Portugali vein erinevate viinamarjade segu ehk blendi. Ühest viinamarjasordist veinide tegemine on siinses veinikultuuris üsnagi uus nähtus, millega Portugali veinimeistrid alustasid alles paar-kolmkümmend aastat tagasi teiste veinimaade eeskujul. Siiski armastavad nad ise väga marjade segamist ja selles on nad ka meeletult professionaalsed ja loomingulised.
Iga veinimeister võib blende valmistades oma fantaasial vabalt lennata lasta
Tuleb kohe lisada, et marjasegude koostamisel pole Portugalis piiranguid ja iga veinimeister võib oma fantaasial vabalt lennata lasta. Kui näiteks Prantsusmaal, Itaalias või mõnelgi pool mujal on erinevates piirkondades tihti paika pandud, millised marjasordid ja millises vahekorras on veinis lubatud, siis Portugalis sellist asja ei ole. Veini jaoks võib kasutada kõiki sorte, mis on konkreetse veinipiirkonna (veinipiirkondi on Portugalis kolmekümne ringis) ametlike viinamarjasortide nimekirjas. Meenutame siinkohal, et ainuüksi iidseid ja omamaiseid viinamarjasorte kasvab sellel tõeliselt põneval veinimaal üle kolmesaja – vaadake kas või MilVinhose e-poes vasakus veerus asuvat esitatud viinamarjade otsingumootorit. Lisaks muidugi väike hulk rahvusvaheliselt tuntud marjasorte nagu Syrah, Cabernet Sauvignon, harvadel juhtudel ka Merlot jt, mis on lisandunud siinsele veinimaastikule viimasel mõnel aastakümnel.
Iidsed viinamäed
Põnev nähtus siinses veinivalmistamises on ajaloolised filed blendid, kus põlvkondi tagasi rajatud viinamägedel kasvavadki koos erinevad marjasordid, millest valmib „selle viinamäe“ vein. Marjad korjatakse koos, purustatakse koos ja tehakse veiniks täpselt nii, nagu see on toimunud põlvkondi järjest. Sellised iidsed viinamäed võivad olla isegi 100-aastased või vanemad. Neil võib koos kasvada suur hulk erinevaid marjasorte – isegi mitukümmend, mille nimed on vahel omanikele teada, aga vahel ka mitte päris.
Suurepärased näited sellistest arhailistest veinidest on näiteks Ülem-Douro pisikesest 100-aastasest Águia Moura veinitalust pärit seitsmeteistkümnest (!) valgest viinamarjast tehtud Águia Moura em Vinhas Velhas Branco, samuti kümnest erinevast punasest marjast Águia Moura em Vinhas Velhas Tinto – mõlemad neist (all pildil) on iidsed ühepõlluveinid, mida on valmistanud juba viis põlvkonda veinimeistreid järjest.
Vinhas Velhas (tõlkes – iidsed viinapuud) on portugali keelne termin, mida veinipudelilt leides saate olla kindlad, et vein on tehtud vähemalt 60-aastaste või vanemate viinapuude marjadest. Vahel võib olla see ka vaid üks teadaolev iidne sort (sel juhul kindlasti pudelil märgitud), kuid enamasti ongi iidsed viinamäed n-ö sortide paabel. Seda näeb eriti selgelt sügiseti, kui sellised viinamarjakasvandused muutuvad kirkalt kirjuks – iga viinapuusort muutub erineval ajal erinevalt värviliseks.
Ja portugallased hoiavad oma iidseid viinamägesid suure hoolega. Oleme kohanud väikseid tootjaid, kelle moodsates veinikeldrites seisavad uhkelt kõrvuti erineva suurusega inox-vaadid, mis hangitud kuluka eritellimusena, et nad vastaksid täpselt iga viinamäe marjasaagi suurusele – ühe mäe vein ühes vaadis! Pildil näitab meile oma valdustes selliseid vaate Quinta dos Termose perepoeg ja ametit õppiv veinimeister Pedro Carvalho.
Ka moodsatest marjadest veinid on Portugalis ülekaalukalt mitme viinamarja segud. Enamikel juhtudel on sordid pudelil ära toodud, nimetusi võib olla kolm-neli, aga ka viis-kuus või palju enam. Meisterlikult põnevamaitselised näited viie viinamarjasordi blendidest on Mil Vinhose e-poes näiteks Dão veinipiirkonna graniidistelt mäenõlvadelt pärit kõrgelt hinnatud väiketootja Quinta dos Roques’i valge blend (Encruzado, Malvasia Fina, Bical, Cerceal, Goiveio) ja sama sarja punane blend (Touriga Nacional, Jaen, Alfrocheiro, Tinta Roriz, Tinta Cão).
Kõrvalpõikena võib mainida, et Quinta dos Roques oli muide esimesi tootjaid Dão’s, kes hakkas eelmise sajandi 90ndatel valmistama ka üheviinamarjaveine ja saavutas läbimurde kohaliku veinitootmise regulatsioonides – kuni selle ajani pidid Dão’s toodetud veinid olema ainult klassikalised blendid ja üheviinamarjaveinid olid keelatud
Köögipoolelt aga veel seda, et blendiks võivad veinid saada juba marjade purustamisel, aga kaasaegsete viinamarjade puhul siiski kääritatakse enamasti igast marjast vein valmis, mille veinimeister timmib seejärel oma soovide kohaselt õigetes vahekordades kokku. Tammevaati laagerdama lähevad blendid üldjuhul juba segatuna.
Iidne ja moodne koos
Veinimeistri kunst võib aga seisneda ka selles, et iidse viinamäe „kokteilile“ lisatakse juurde väikses koguses mõnd moodsat marja. Vein võib ikkagi kanda iidse viinamäe märget (Vinhas Velhas), kui ta koostisse on lisatud kuni kümme protsenti mõnd muud viinamarjasorti. Selline vein on näiteks lõputult medaleid võitnud Quinta dos Termose Vinhas Velhas Reserva Tinto, kus iidselt viinamäelt pärit ajaloolistele sortidele (Trincadeira, Rufete, Marufo, Jaen) on lisatud kümnendiku jagu moodsat ja rahvusvahelist Syrah’d. Veinimeistri Virgilio Loureiro sõnul on see veinile maheduse andmiseks ja tõrksate ning nurgeliste iidsete viinapuumarjade taltsutamiseks. See rahvusvahelises veinimaailmas väga kõrgelt hinnatud vein on tõesti nagu luksuslik samet mõnest iidsest lossist.
Valik iidseid blende
Nelja või enama marja veinid
-
Adega de Pegões Colheita Seleccionada Branco 2023 NB! UUS VINTAGE
-
Adega de Pegões Grande Reserva 2021
-
Dona Ermelinda Branco 2022
-
Herdade do Rocim Amphora Branco 2021
-
Herdade do Rocim Amphora Tinto 2020
-
Peter and the Wolf Tinto 2020
-
Quinta dos Roques Colheita Branco 2018
-
Quinta dos Roques Colheita Tinto 2019 NB! EESTI AASTA VEIN 2024
-
SEXY Tinto 2020 by António Maçanita