Alentejo roosal marmoril sündinud veinid. Mingorra

Autor: Tiina Kangro

Mingorra veinimaja asub kuuma ja päikeselise Alentejo südames Lõuna-Portugalis. Uvade perekonnale kuuluv Mingorra on tegelikult palju enamat, kui vaid veinimaja. See on tõeline farm, kus 1400 hektaril asuvad lisaks viinamägedele ka viljakad oliivisalud, parimas vanauses mandlikasvandused, viljapõllud ning laiuvad maalilised korgitammede metsad, muidugi siin-seal koos kariloomadega, kes avarate tammevõrade all päikesest varju otsivad. Ühe perekonna majapidamise jaoks on see kõik vägagi muljetavaldav.

Randasid täis Portugali lõunarannikuni jääb siit sadakond kilomeetrit ja põhjapool, õieti loodes asuva Lissabonini pisut üle kahesaja kilomeetri. Kõige toredam on aga seejuures Uvade perekonnanimi – uva tähendab portugali keeles viinamarja 🍇

Henrique Uva koos kolme tütrega, kes kõik jõudumööda majapidamises kaasa löövad.

Viinamägesid on Mingorra aladel kokku 170 hektarit, kus marjasorte kasvab üle kahekümne. Nende hulgas on põlvkondi vanu istandusi, kus kasvavad iidsed viinapuud ja traditsioonilised Portugali marjasordid nagu Trincadeira, Tinto Cão, muidugi Touriga Nacional, aga ka uusi ja moodsaid viinapuupõlde, kus annavad saaki maailmasordid nagu Semillon, Cabernet Sauvignon, Merlot ja Sauvignon Blanc. Ning taas, perefarmi jaoks on seda kõike Portugali mõistes väga palju – ainuüksi veinitoodang on jõudnud selles majas miljoni pudeli piirini aastas.

Mõnedki Mongorra uhkemad veinid püsivad aastast aastasse Portugali parimate hulgas ning eksklusiivsemaid neist on võimalik saada vaid siis, kui toodang on ette tellitud. Tippveinide nagu mustadest marjadest Mingorra Black ja kogu Alentejo ühelt vanimalt viinamäelt pärit Vinhas da Ira osas on see paraku tähendanud viimastel aastatel ka tuntavat hinnatõusu – sest hinna dikteerib nõudlus. Ja neid mõlemaid veine on vähe.

Puhas marmor

Kui tänavu juulis Mingorrat pooleteise aasta järel taas külastasime, olid asjad seal lausa tormiliselt edasi liikunud. Lisaks oma perele oli veinimajas tööle asunud uus välisturgude müügijuht Cláudio Martins. Koos temaga päikesekuumuses Mingorra maadel jalutades näitas viis ta meid esimese asjana veinimaja taha kaevatud suurt auku vaatama. “Siis kerkib veinikeldri juurdeehitus, pea sama suur, kui praegune maja. Aga näidata tahtsin ma teile meie pinnast – praegu on unikaalne võimalus näha läbilõiget maapinnast, millel meie viinamarjad kasvavad,” osutas Cláudio roosakaspunasele triibulisele vaatepildile.

Ja tõesti, helepruuni mulda on siin vaid vaevalt 10-15 sentimeetrit, selle all paarkümmend sentimeetrit punast savi ja edasi puhas marmor! Alentejos, küll pisut idapoolses osas, asuvad ju Portugali kuulsad marmorikaevandused.

Öeldakse, et veini jaoks on seda parem, mida toitainetevaesemal pinnasel viinapuud oma marjad kasvatavad. Tõelised viinapuud on visad ja kangekaelsed. Veiniviinapuude juured on osavad leidma kaljupragusid, et jõuda ka sügaval asuvate veesoonteni. Iidseid viinamägesid on Portugalis lausa seadusega keelatud lisaveega kasta, sest see lahjendaks maitsete intensiivsust ja rikuks autentsuse. Alentejo veinipiirkonna vaene, valdavalt kiltkivine ja kohati graniidist ning marmorist maapõu ongi üks vastus siinsete veinide kirkale maitsetepaletile.

See on ka üks põhjuseid, miks samadest marjasortidest veinid võivad olla väga erinevad isegi naabertaludes.

Kuid kaugeltki mitte kõik Alentejo viinamäed ei kasva marmoril. Kuigi kivine, siis pinnasematerjal on siin üsna mitmekesine. Ja see on ka üks põhjuseid, miks samadest marjasortidest veinid võivad olla väga erinevad isegi naabertaludes. Kusagil on allikaid rohkem, savi või kivim sisaldab pisut teisi komponente jne.

Ilmselt ongi see roosa pinnas üks märksõnu, mis teeb Mingorra veinid väga omapäraseks. Ääretult elegantseks, esmapilgul mõnede veinide puhul lausa mahedaks, aga sisemiselt hästi päikeselisteks. Üks ühine omadus on neil veel – nad kõik on väga gastronoomilised, väga toidulauasõbralikud.

Mingorra peaveinimeister on juba aastaid olnud Alentejos tuntud ja austatud Pedro Hipólito. Tema ideede järgi on sündinud ka praegune Mingorra veinimaja, mis valmis tosin aastat tagasi. Läinud kevadel pakkus Mingorra farmi omanik Henrique Uva Pedrole Mingorra veinimaja tegevjuhi kohta. Nüüd ongi Pedro juhtimisel loodud meeskond, kel on eelolevateks aastateks laual suured plaanid. Meil Eestis veinimaitsjatena on aga põnevus jääda jälgima Mingorras toimuvat ja ootama uusi üllatusi.

Veinimeister ja nüüdne Mingorra tegevjuht Pedro Hipolito

Herdade da Mingorra veinimajas valmistatakse praegu ligi paarikümmet punast, valget ja roosat veini, sealhulgas Gourmet-sarjas kaht vahuveini ja kaht erinevat dessertveini. Suvise külaskäigu järel laiendasime Mingorra veinide valikut ka MilVinhose e-poes, sest nad tundusid lihtsalt nii põnevad ja nauditavad. Lisaks esimesel aastal sisseostetud odavama hinnaklassi veinidele on nüüd meie valikus terve Mingorra Colheita sari – punane, valge ja roosa – kui ka sametine ja maitsekas Mingorra Reserva Tinto ja õrnalt tammevaadine Mingorra Reserva Branco. Samuti valisime Eestisse tooimseks kaks valget sordiveini – peene Alvarinho ja üsna omapärase pukspuulõhnalise Sauvignon Blanc‘i.

Uute aastanumbritega on taas esindatud ka kaks Mingorra kõige eksklusiivsemat punast veini – Mingorra Black ja Vinhas da Ira – millest oli juttu ülal.

Punajalgsete kivikanade maa

Veel kümmekond aastat tagasi kandis tänane Mingorra farm lihtsalt omaniku Henrique Uva nime. Siis aga otsustati brändinime Mingorra kasuks ja selle kauni nime eest tuleb tänada pisikesi punajalgseid linde, kes farmi maadel pea kõikjal ringi jalutavad. Ibeerias elutsev punajalg-kivikana ehk portugali keeles mingorra on eestlastele tuntud põldpüü sugulane. Ja neid toredaid värvilisi sulepalle on siin sedavõrd arvukalt, et ka viinamägedel ringi jalutades kohtab neid pea igal sammul rohu seest välja vupsamas ja oma asju ajamas.

Ja jalutada on Mingorra mail tõesti tore, sest nagu ka ülal mainitud, jagub siin oliivisalusid, kevaditi hunnitult õitsevaid ja suvelõpus saagist lookas okstega mandliaedu ning kaugemal maalilisi korgitammemetsi.

Henrique Uva ja tema maitsvad mandlid

Farmis on ka oma oliiviõlitsehh, kus pressitakse mahlakat extra virgin ehk neitsioliiviõli. Ka siin toimub hetkel lisahoone ehitus, et ruumi juurde saada ja õlitootmist laiendada. Kui seni müüdi suur osa pressitud õlist Itaaliasse, kust see rändas edasi juba Itaalia toodanguna eurooplaste toidulauale, siis nüüd on võetud sihiks laiendada õlimüüki oma Mingorra brändi all. Ja see õli on tõesti meisterlik.

Oliiviõli pressimise hoone, kuhu tuleb samuti juurdeehitus

Valik Mingorra tooteid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga