Mingorra Vinhas da Ira 2017

39,95 
53,27  /l

Alentejo veinipiirkonna ühelt vanimalt viinamäelt pärit eksootiline mustade marjade field blend. Intensiivne ja võimas, tumepunane, küps ja maitsekas, laagerdanud 18 kuud Prantsuse tammevaatides

Laos

Mingorra Portugali veinitootja
Tootekood: 5600341348479 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

See punane vein on võimas ja täidlane, küpselt marjane ja keeruliselt vürtsikas, nagu Alentejo tõsine klassika oma parimas headuses. Valmistatud ühe iidse viinamäe saagist, milles on koos kasvanud hulk marjasorte – Alfrocheiro, Alicante Bouschet, Touriga Nacional, Aragonez, neile lisaks väga haruldane Talhão ja mitmed teised. Seda Mingorra veinimaja maadel asuvat väikest vinamäge peetakse kogu Alentejo vanimaks, pärineb ta juba vanade roomlaste aegadest.

Alentejo suvise ülevoolavalt kuuma päikse all on lastud neil lõunamaistel marjadel viimseni küpseda. Saak on korjatud käsitsi ning marjad on viidud mõneks päevaks jahedasse veinikeldrisse taltuma. Seejärel on nad kergelt purustatud ning segu on pandud käärima iidse kombe kohaselt lahtistesse graniitvannidesse. Edasi on vein läinud Prantsuse tammevaatidesse pooleteiseks aastaks laagerdama. Nagu selle kaliibri veinile kohane, on ta pudelitesse villimise järel läbinud teist samakaua kestnud järelküpsemise veinikeldri jaheduses.

Vinhas da Ira näol on tegemist Alentejo põneva väiketootja Herdade da Mingorra nimiveiniga, mida valmistatakse vaid väga erilise saagiga aastatel ja isegi siis vaid väikses koguses. Niisugused aastad on olnud 2011, 2014 ja nüüd viimati ka 2017. Herdade da Mingorra veinimeistri Pedro Hippolito sõnul on selles veinis peidus nende veinimaja kogu hing ja ajalugu. Muide tõlkes tähendab vinhas da ira raevukaid viinapuid, midagi tõeliselt metsikut ja kirglikku. Just selline on ka see vein. Ja muidugi säilib ja küpseb ta pudeli edasi veel pikalt, teda võib hoida soovi korral veinikeldris kümme või ka rohkem aastat.

Üsna vähesed teist on proovinud Vinhas da Ira 2014. aasta marjadest veini – see oli esimene, mille Eestisse tõime, aga siis oli aasta 2019 ja see vein ei olnud maailmas veel nii kuulus. Kuid mis järgnes, oli peadpööritav võidukäik. See viimane, 2017. aasta vein, oli siis veel veinikeldrist väljumata (saime teda küll maitsta, aga ta oli alles väga “kinni”). Nüüd, viimasel aastal, on ta aga juba võitnud tunnustusi ja igati valmis maitsmiseks.. Kuid siiski – NB! tuleks olla valmis talle pudeli avamise järel palju õhku andma. See on eriline vein, mida tasub maitsta ja nautida täiega!

See suur punane vein sobib kokku tõsiste liharoogadega, vürtsika grilliga, pikalt laagerdanud juustudega. Tootja soovitab serveerida Vinhas da Irat 18 – 19 kraadi juures ja võimalusel dekanteerida.

Tunnustused

Vivino on andnud sellele veinile ülikõrge 4,3 punkti ja arvanud ta maailma parimate veinide ülemise 1(!) protsendi hulka.

Vinho Grandes Escolhas – 18 punkti

Revista de Vinhos – 17,5 punkti

Mundus Vini 2019 – Kuldmedal (2014)

Monde Selection Wine (Belgia) 2019 – Kuldmedal (2014)

Essência do Vinho 2019 – Portugali veinide Top 10 (2014)

CRVA 2018 – Kuldmedal (2014)

 

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Alfocheiro, Aragonez, Alicante Bouchet, Touriga Nacional

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

14%

Maht

75cl

Tootja

Herdade da Mingorra

Herdade da Mingorra asub Lõuna-Portugalis, Alentejo maalilisel maastikul, antiikse ajalooga Beja linnakese lähedal. Omas piirkonnas on Herdade da Mingorra üks vanimaid viinamarjakasvatajaid. Alentejole omaselt tegeldakse farmis ka vilja- ja oliivikasvatusega, samuti kuuluvad perekonnale suured mandlisalud.

Herdade da Mingorra veinitootja viinamarjad-MilVinhos

Uvade perekonna viinamägedel kasvab 23 erinevat sorti viinamarju, nende hulgas pea poole sajandi vanuseid viinapuid, lõunamaiseid musti marju, mis omased vaid Portugalile, aga ka moodsaid sorte, mis on populaarsed kogu maailmas. Nende veinitoodang ulatub juba miljoni pudelini aastas ja veinid on hinnatud nii Portugalis kui piiri taga. Väga hea terroir, pikk marjakasvatuse kogemus ja kõrgele seatud sihid viimseni kaasaegses veinitootmises on andnud briljantse tulemuse, mida kiidavad nii veinijoojad kui maailmakuulsad kriitikud.

Mingorra Portugali veinitootja