Quinta da Água Alta Porto Vintage 2016 NB! UUS PORT KINKEKARBIS

59,95 
79,93  /l

Mustjaspunane ja väga eriline, intensiivne ja stiilne Vintage portvein “palju kannatanud” marjadest, pea sajandi pikkuse küpsemispotentsiaaliga, valmistatud Vieira de Sousa perekonnale kuuluvas Agua Alta veinimõisas noore ja andeka veinimeistri Luisa Borgese poolt

Laos

Tootekood: 5600232498651 Kategooriad: , , Silt:
 

Kirjeldus

Vintage portvein on täiesti omaette nähtus ja palju enamat, kui vaid ühe konkreetse aasta marjadest valmistatud vein. Vintage porti valmistavad tootjad üksnes täiesti erilistel aastatel, mil marjad valmivad sedavõrd ideaalselt, et neist tehtud kangestatud vein võib pudelitesse villituna jätkata oma elu veel vähemalt 50 – 60 aastat, ideaalis isegi 80+ aastat. See muidugi ei tähenda, et niisugust porti ei tohiks ka varem maitsta – noorema on tal oma võlud. Aga kollektsionääridele või niisama veinihulludele on vintage port alati asi, mida mõned pudelid kõrvale panna, sest aastate ja aastakümnetega kerkib nende jookide hind oluliselt ja parimal juhul lausa taevastesse kõrgustesse.

Tõsi on see, et enamik portveine on kokku blenditud erinevate aastate veinidest. Vahel võib pudelil olla ka aasta märgitud – näiteks LBV, Colheita või Single Quinta portide puhul – kuid siiski ei ole tegemist vintage pordiga. Kui mõni veinimaja soovib valmistada vintage portveini, peab ta oma soovi deklareerima hiljemalt saagi korjamisele järgneval teisel kevadel. Vintage portvein peab olema pudelitesse villitud hiljemalt kolmanda aasta juulikuuks. See tähendab, et vintage pordid lähevad pudelitesse alati noorelt ja jätkavad oma pikka ja põnevat elu korgi all. Vaid 2 protsenti (!) portveinidest pudeldatakse vintage veinidena.

Aasta 2016 oli Douros üle hulga aja üks selliseid, kus hulk tootjaid andis teada oma soovist teha vintage porti.  Vieira de Sousa perekonnale kuuluva Quinta da Água Alta veinimeister Luisa Borges kirjeldab seda keerulist aastat nii: “Talv oli ilus ja paljutõotav, sadas palju vihma ja mullad said korralikult niisutatud. Sellele järgnes aga ebatavaliselt külm kevad, mis pidurdas õitsemist ja tolmlemist, saak ähvardas jääda kasinaks. Juulis ja augustis lisandus mitu ekstreemset kuumalainet, viinapuud jäid veepuudusesse ja olid kuivamise äärel, marjade küpsemine pidurdus. Täiesti ootamatult tuli 13. septembril korralik vihm ja õnneks aitas see marjad taas “reele”. Saak tuli absoluutselt imeline, saime ilusad paksude nahkadega marjad ja lõpuni küpsed seemned – kuigi kaotasime neljandiku marjadest aasta varasemaga võrreldes.”

Just neist “palju kannatanud” viinamarjadest ongi see imeline portvein valmistatud. Kuigi pordi jaoks alles noor, on ta tumetumepunane, peaaegu süsimust, läbipaistmatu. Tal on ohjeldamatult värsked, marjased ja kergelt suitsused aroomid, stiilselt “vihased” tanniinid, rikkalikult pipraseid-šokolaadiseid-vürtsikaid maitseid, võiks isegi öelda, et temas on hea annus jõulumaitseid. Ta on keskmiselt täidlane, väga elegantne, seejuures pakatavalt värske (teda nautides tunnete, kuidas aeg-ajalt plõksatab keerulisemate maitsete keskel teil suus lõhki kergelt küps punane kirss) ja väga pika ning kestma jääva järelmaitsega.

Jah muidugi, tuleb arvestada, et see portvein muutub ja elab oma salajast elu. Kunagi aastakümnete pärast ei ole ta enam mustjas, vaid telliskivipruun. Ka tänased värsked maitsed asenduvad aeglaselt, aga järjekindlalt küpsemate nüanssidega. Ja ei oskagi öelda, kas see on paremaks minek või lihtsalt muutumine. Igatahes oleks huvitav seda jälgida. Kuid paraku saab ta elu olema üksjagu pikem, kui paljudel tänastel veininautijatel. Seda muidugi juhul, kui ta enne otsa ei saa. See viimane võib kergesti juhtuda, kui pudeli avate ja järele proovite.

Mõned numbrid ka. Kangust on tal 19,5 protsenti, suhkrut 126 g/L (aga seda vähemalt praeguses faasis eriti ei tunne). Viinamarjadest on esindatud Touriga Nacional, Touriga Franca ja Tinta Roriz (Aragonez). Veinimeister soovitab teda maitsta 12 kraadi juures. Juurde vist polegi vaja midagi ampsata, parem nautida teda täiega. Kui, siis pisut pehmepoolset juustu või mõnd pisikest magusat delikatessi.

NB! See Vintage Port on pakendatud väga soliidsesse pronksise kirjaga musta kinkekarpi.

Veinimeister Luisa Borgest peetakse tänasel päeval üheks andekamaks ja omanäolisemaks noorema põlvkonna portveinitegijaks kogu Douros, kelle kohta on arvatud, et temast saab järgnevate aastakümnete portveini nägu. Luisa tegi oma esimese portveini 2008. aastal ja on tänaseks teel aastasadu meeste maailma kuulunud portveinitootmise absoluutsessi tippu. Tema tehtud on MilVinhose e-poes veel üsna mitu suurepärast porti, sealhulgas juba aastaid müügil ja paljude Eesti veininautlejate südameid võitnud klassikaline Azul Portugal Tawny Port 10 Years Old. Loe Luisa Borgese kohta lähemalt blogiartiklist siin.

Tunnustused

Vinho Grandes Escolhas – 17 punkti

Vivino.com ei tea veel sellest väikeses mahus valminud portveinist midagi, teil on võimalus olla esimene, kes tema kohta arvamust avaldab.

 

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

19,5%

Maht

75cl

Tootja

Vieira de Sousa

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Quinta da Água Alta Porto Vintage 2016 NB! UUS PORT KINKEKARBIS”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga