Portugali ikoon Touriga Nacional

Portugal ja Touriga Nacional on vaat et sünonüümid veinimaailmas. Rahvusvahelised veinikriitikud imetlevad portugallaste Tourigat ja temast tehtud hunnituid veine juba mitu aastakümmet, ennustades sellele tumedale, pisikesele ja tihepaksu nahaga marjale kuulsusrikast tulevikku kogu maailma veinitööstuses. Siiski leiab Touriga Nacionali nime väljaspool Portugali toodetud veinipudelisiltidelt vaid haruharva ja siis peab olema tegemist tõeliselt erandliku juhusega.

Teda võib vabalt nimetada Portugali rahvusviinamarjaks.

Portugalis ei saa aga Touriga Nacionalist ei üle ega ümber. Sellel põneval veinimaal on säilinud kaugelt üle kahesaja iidse ja omamaise viinamarjasordi, paljud neist lausa arhailised. Hakates sealse veinimaailmaga tutvust tegama võib algaja veinimaitsja lausa uppuda tundmatute sordinimede rohkusesse – seda enam, et igal veinipiirkonnal (ja neid on Eestist ruutkilomeetritelt vaid kaks korda suuremas Portugalis ligi kolmkümmend!) on omad tüüpilised, armastatud, lubatud ja keelatud sordid. Touriga Nacional on aga olemas kõikjal. Teda võib vabalt nimetada Portugali rahvusviinamarjaks. Ja mis kõige põnevam – igas maanurgas, vahel isegi igal viinamäel on ta iseloom ja maitsenüansid pisut erinevad, sõltuvalt pinnasest ja kliimast – sellest mida venimaailmas nimetetakse terroir. Kuid ta on alati eksimatult Touriga ning jääb iseendaks.

Temast tehtud vein on tumetumepunane, lillakas või lausa tintlilla. Ta on võimas ja intensiivne, tanniinidest pulbitsev, ta on justkui korvitäis päikeseküpseid ja mahlasusest pakatavaid musti ja tumepunaseid metsamarju. Touriga Nacionalist veinid on sageli vürtsikad, šokolaadised, kohvised ja lagritsased, luksuslikemaist võib leida grafiidiseid, pikema küpsemise järel ka nahksed maitseid. Kuid mis kõige olulisem – neis on alati olemas see tuttav ja karge kimbuke lillasid kannikesi varjuliselt metsaveerelt.

Touriga Nacional armastab tammevaati ja küpseb nii vaadis kui pudelis mõnuga lõputult.

Touriga Nacionali sünnipaik arvatakse olevat Dão mägedes – sealsetelt graniidistelt nõlvadelt pärineb ta jõuline iseloom, mida on vorminud suvekuumus, talvejahedus ja niisked ookeanituuled. Aastasadu tagasi, kui ajaloo tõmbetuultes sai Portugalist portveinimaa, muutus Touriga Nacional ülipopulaarseks Dão’st põhjapoole jäävatel Douro jõe kallastel. Temast sai iga vähegi väärika portveini kohustuslik osa kõrvuti teiste piirkonnas kasvatatavate punaste marjade Touriga Franca, Tinta Rorizi ja harvemini Tinta Cão’ga. Touriga Nacional armastab tammevaati ja küpseb nii vaadis kui pudelis mõnuga lõputult, ammutades endast üha uusi ja veel põnevamaid maitsenüansse.

Umbes kolmkümmend aastat tagasi, kui huvi portveini vastu hakkas maailmas taanduma ja veinisõprade ringkondades tõusid ausse eeskätt kuivad veinid, hakati nii Douros kui Dão’s valmistama Touriga Nacionalist imetabaseid punaseid lauaveine. Enamasti blendidena ehk segades kokku neidsamu portveini või ka muid marjasorte. See oli üksiti aeg, mil Touriga Nacional tegi tõelise võidukäigu Portugali sees ja jõudis kõikidesse veiniregioonidesse üle kogu maa, sealhulgas kuuma ja liivasesse Alentejosse, Algarvesse ja Setubali poolsaarele lõunas. Kuigi Touriga on viinamarjakasvatajate jaoks üksjagu tülikas nähtus oma ohtra väätidekasvu ja väheste kobaratega, tasub ta veiniks saades endaga tehtud töö kümnekordselt tagasi.

Isepäine viinapuu

Huvi pärast hakkasid paljud veinimeistrid katsetama ka puhta Touriga Nacionaliga. Siin avanes omaette uus ja põnev maailm. Kuigi ajalooliselt on portugallased olnud alati blendimise meistrid – aastasadu tagasi olid kõik nende veinid filed blendid ehk ühe viinamäe veinid – siis tänaseks võib öelda, et „oma Touriga“ tegemine on vaikimisi saanud pea iga veinimeistri auasjaks. Väga põnev on maitsta erinevaid puhtast Touriga Nacionalist veine, uurida nende valmistamise eripärasid, uurida, kuidas nad muutuvad ja arenevad aasta-aastalt veinikeldris järelküpsedes.

Ent Tourigat on põnev otsida ka mitmeviinamarjaveinidest. Kui vaadata kas või MilVinhose e-poe punaseid veine, siis pea igas teises on esindatud ka Touriga Nacional. Paljudes on ta põhiviinamarjaks, teistes on teda lisatud vaid nüansside jaoks. On põnev avastada, kuidas klapib Touriga kokku Bagaga või Merlot’ga ookeaniniiskes Bairradas; milliseid maitseid annab ta koos musta Alicante Bouschet’ ja võimuka Aragoneziga kuumas Alentejos jne.

Kuna Portugal on kuum maa ja Euroopa kuumima kliimaga veinimaa, siis on Touriga Nacionali hea külg praeguses kliimasoojenemises see, et ta armastab tõesti kuuma päikest ja talub üsna hästi ka põuda. Samas annab ta väga väikseid saake, tihti vaid pool liitrit veinimahla ühe viinapuu kohta. Nagu öeldud, siis marjakasvatajatele on ta üksjagu tülikas, sest ta vääte annab viinamäel kärpida, et vähesed kobarad valgust näeks. Touriga Nacionali marjakobarad on tihedad ja väiksed, paksu tumeda nahaga marjad (siit ka veinide värv ja tanniinisus) kõvasti kokku surutud. Õnneks pole ta aga vastuvõtlik levinumatele viinamarjahaigustele.

Touriga Nacional on esimene „kaugel mägede taga asuva“ Portugali marjasort, mille kasvatamist on hiljuti alustanud ka prantsuse veinitootjad – 2019. aasta suvel lisati Touriga Nacional koos veel paari prantslaste jaoks võõramaise sordiga lausa ametlikult Bordeaux’ ja Bordeaux Superieur’ veiniregioonides lubatud viinamarjasortide nimekirja. Tegelikult on prantslased imelisele Tourigale keelt limpsanud juba vaat et paar aastakümmet, mõnelgi oma viinamäel paari puureaga ka katsetanud, aga Bordeaux’ tootjate konservatiivsus ja rahvuslik uhkus (õiged viinamarjad on ju ometi Merlot ja Cabernet Sauvignon!) pole lubanud seda huvi seni ametlikult tunnistada. Jääme siis põnevusega ootama, milliseid Tourigasid hakkavad aastate pärast pudelitesse villima Prantsuse veinimeistrid.

Prantslased on imelisele Tourigale keelt limpsanud juba vaat et paar aastakümmet.

Õige väheses koguses on Touriga Nacionaliga katsetatud ka Californias, Lõuna-Aafrikas ja seni kõige edukamalt vist Austraalias – seega kuumematest kuumematel maadel. Tänase seisuga veel on Touriga Nacional aga siiski läbi ja lõhki Portugali ja portugallaste ikoon. Nautige seda looduse andi!

MilVinhos on asunud ka Eesti veinisõprade jaoks koostama kollektsiooni Portugali erinevate veinipiirkondade ja kuulsamate veinitootjate põnevatest Touriga Nacionalidest. Siit leiab toredaid ja väga mõistliku hinnaga Tourigasid suvise grilli kõrvale või ka seltskonna- ja nautimisveine külaliste võõrustamiseks ning hubase koduse laupäevaõhtu veetmiseks – näiteks Mundus Vinil kuldmedali võitnud küpselt tanniinine Casal Branco Touriga Nacional ja kindlasti legendaarse önoloogi Jaime Quendera vürtsine-šokolaadine Vinhas de Pegoes Touriga Nacional, rääkimata Ana Marta Cardimi imemaitsvast ja eriti hea hinnaga pakki pandud Tourigast, mille MilVinhose veinisõbrad kiiresti üles leidsid ja mille uus partii hakkab varsti Eesti poole sõitma.

Aga oleme valikusse lisanud (ja valik täieneb!) ka äärmiselt elegantseid ja pidulikke, suursuguseid ja lausa eksklusiivseid veine portugallaste armastatud Touriga Nacionalist – näiteks Dão graniidistelt nõlvadelt, Portugali kõrgeimatelt viinamägedelt pärit Quinta dos Roques Touriga Nacional, kindlasti ka Herdade do Rocimi omaniku ja peaveinimeistri Catarina Vieira loodud Touriga jt. Tuleb tõdeda, et eksklusiivsemad Tourigad pole just odavad, aga kindlasti maitsmist ja uurimist väärt. Igaks olukorraks passib oma hinnaklass. Kui hästi otsida, siis väga iseloomulikke ja häid Touriga Nacionale leiab aga ka lausa alumisest hinnaklassist, kui nende taga on väärt veinimeister.

Võrratud Touriga Nacionalid

Valik Tourigaga blende

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga