Vieira de Sousa Água Alta Porto LBV 2015

27,95 
37,27  /l

Tõeline nauding! Tumemustjaspunane, mustamarjane, stiilselt vürtsikas ja mahlakalt “veinine” late bottled vintage portvein 2015. aasta marjadest, valmistatud Portugali ühe kuulsaima noorema põlvkonna veinimeistri Luisa Borgese kuldsete kätega viiendat põlvkonda tegutsevas Vieira de Sousa veinimajas

Välja Müüdud

Laost otsas

Tootekood: 5600232498634 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

LBV ehk Late Bottled Vintage portvein on valmistatud ühe kindla aasta marjadest (näidatud pudelil aastanumbriga), kuid erisuseks on see, et ta laagerdab pärast kääritamist vaatides vähemalt 4 – 6 aastat, mille järel on lubatud ta villida pudelitesse. Vieira de Sousa Água Alta Porto LBV 2015 pandi pudelisse 2021. aasta aprillis  MilVinhose jaoks, seega viis ja pool aastat pärast saagi korjamist. Seda portveini ongi tootjal vaid paar vaaditäit.

Ta on valmistatud Vieira de Sousa perekonnale kuuluva Água Alta veinimõisa viinamägedel kasvanud iidsetest portveinimarjadest viinamarjadest, mille hulgas on esindatud tumelilla Touriga Nacional, mustanahaline Touriga Franca, “punane koer” ehk Tinto Cão ja võimas Tinta Roriz. Marjad on parimas küpsus järgus korjatud käsitsi, sõtkutud jalgadega arhailistes kivivannides, lastud seejärel käärima minna, katkestades käärimisprotsessi vajalikul hetkel viimanarjabrändi lisamisega, mis lisab veinile kangust, jättes alles osa marjade suhkrust. Kangust on selles portveinis 19,5 protsenti ja suhkrut ca 95 g/L kohta (mis on klassikaliste portveinidega võrreldes ligi kolmandiku võrra vähem).

Edasi on see portvein läinud filtreerimata kujul ligi kuueks aastaks koos veinisettega laagerdama paari roostevabast terasest vaati. Aastaid kestnud küpsemine koos settega õhuvahetust mittevõimaldavates metallvaatides on teinud selle tumeda portveini meelalt mustamarjaseks, pehmelt tanniinikaks, jättes ta samas säravalt erksaks.

See on supermoodne LBV, väga “veinine”, samas on temas ääretut elegantsi ja stiilsust. Temas domineerivad mustad metsamarjad, kuid juba klaasi kallates joovastute te esimeste lõhnasõõmudega ta vürtsikatest aroomidest.

Jah, see on üsna teistmoodi portvein, veel üks tõeline nauding, mille on valmistanud oma kuldsete kätega noor naisveinimeister Luisa Borges, keda peetakse tänasel päeval üheks andekamaks ja omanäolisemaks portveinitegijaks kogu Douros. Luisa tegi oma esimese portveini 2008. aastal ja on tänaseks teel aastasadu meeste maailma kuulunud portveinitootmise absoluutsessi tippu. Tema tehtud on MilVinhose e-poes teinegi “moodsa otsa” veinilik portvein Vieira de Sousa Água Alta Porto Reserva, mis on kantud samast võluvast värskusest, kuid on LBV-ga võrreldes pigem Ruby-stiilis punasemarjane. Juba aastaid on müügil ka paljude poolt imetletud ja “Eesti Aasta vein 2021” konkursil pronksmedali võitnud klassikaline Azul Portugal Tawny Port 10 Years Old. Ja muidugi vaieldamatu meistriteos Vieira de Sousa Água Alta Tawny Port 20 Years Old.

Loe Luisa Borgese kohta lähemalt blogiartiklist siin.

Seda LBV vintage-portveini võib avamata pudelis hoida vähemalt 10 – 15 aastat. Avatud pudelis (hoituna jahedas ja pimedas korgi all) säilitab ta oma maitsed vähemalt kuu või kaks, tegelikult kauemgi

See meelas tumepunane portvein sobib olivaliselt õhtusöögi järel nautimiseks, aga miks mitte ka õhtu sissejuhatuseks. Ta on kui loodud pehmete või poolpehmete juustude kõrvale, sobides eriti hästi ka sinihallitusjuustuga, samuti vähem magusate magustoitude juurde. Tootja soovitab juua seda porti sõltuvalt aastaajast 14 – 18 kraadi juures.

Tunnustused

Vivino.com hinne sellele portveinile on ülikõrge 4,2 punkti

Revista de Vinhos – 17,5 punkti

Vinho Grandes Escolhas – 17 punkti

International Wine Challenge 2014, 2013 – Kuldmedal (varasemad aastakäigud)

Decanter World Wine Awards 2013 – Kuldmedal (2009)

 

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinto Cão, Tinta Roriz

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

19,5%

Maht

75cl

Tootja

Vieira de Sousa