Kirjeldus
Veinimeister Bernardo Cabral toob igal aastal Assoori saartel välja midagi uut ja põnevat. Picowines’ide vulkaaniliste veinide sarjas on Gruta das Torres aga midagi täiesti teistsugust – tegu on aeglaselt valminud veiniga, mis on oma viimase 15 kuud enne valmimist laagerdanud sügaval maa all, vulkaanilises laavatunnelis. Mõte on siin selles, et 17 meetri sügavuses koopas kogeb vein midagi sellist, mida tavalises veinikeldris oleks raske saavutada – seal on kottpime, täiesti vankumati +15-kraadine temperatuur ja 90-protsendine õhuniiskus. Selline stabiilsetes oludes seismine pakub veini laagerdamiseks ideaalse keskkonna. Aga ka enne seda on vein läbinud mitu arengufaasi.
See on puhtast Assooride Arintost vein, mille marjad on küpsenud Pico saare ühes kõrgeimal vulkaaninõlval, 450 meetri kõrgusel ookeanipinnast. See on ülemine piir, kus Picol üldse marju kasvatada saab, sest veel kõrgemal varjab peaaegu aastaringselt vulkaani otsas olev pilv suurema osa marjade jaoks vajalikust päikesepaistest. Küpsed marjad on korjatud varahommikul ja viidud seejärel veinikeldrisse, kus nad on puhastatud kobaratest ja jäetud kolmeks ööpäevaks jahutusruumi. Alles seejärel on marjad kergelt purustatud ja pandud kolme tammevaati käärima – vaid kolm vaaditäit ongi seda veini valminud.
Käärimise lõppedes on veetnud vein veel kaheksa kuud sette peal laagerdades. Seejärel on tal lastud settida ning ta on villitud pudelitesse, mis edasi on laagerdanud maa-aluses koopas (vt ülalpool).
Tulemuseks on imelise buketiga valge vein, mis on kirgas ja klaar ning samas tihkelt mineraalne, ookeanimaitseline ja laetud eksootiliste lõhnade ning maitsetega. Hästi palju mahlast-magusküpset sidrunit, eksootilist guajaavi ja mõrkjat greipfruiti. Veini maitses on palju kihte ning edasi nautides avastate äkitselt hea annuse suitsust püssirohtu ja joodiseid merevetikaid. Ning muidugi ookeanituulte soolasus, mis jääb järelmaitsena kummitama veel pikaks ajaks. Ta on täidlane ja täis eksootikat. Lausa ehmatavalt kirgas, kuid see kirkus on põimitud pehmesse harmooniasse.
See kuiv valge vein on olivaline valik peente suupistete, mereandide, grillil küpsetatud kala ja linnuliha kõrvale. Serveerida 8 – 10 kraadi juures.
NB! Vein on oma nime saanud Portugali pikima vulkaanilise koopa Gruta das Torrese järgi (vt lisatud fotosid), kus vein on laagerdanud. See koobas on Portugali ja ka kogu maailma pikimaid laavatunneleid, milles on käikusid tervelt 5,5 kilomeetri jagu. Assooride laavamaastikul on niisuguseid koopaid kokku üle saja, aga Gruta das Torres on ainus, kuhu on ka külastajatel võimalik siseneda ja vaadata seda põnevat maaalust ilma esimese 500 meetri ulatuses.
Assoori saarte unikaalne veinitegu ongi eriti kuulus eeskätt oma valgetest viinamarjasortidest veinide poolest. Ent vaid vähesed on neid veine maitsnud – Assooridel toodetakse veini jätkuvalt nii vähe, et seda on raske leida isegi Portugali mandriosas. MilVinhose e-pood on aga selles osas suur erand – meil on müügil nüüd juba kolme peamise Assooride tootja veinid. Lisaks António Maçanita loodud Azores Wine Company‘le on nüüd Eestis olemas ka valik Picowines‘i veine, mis valminud teise korüfee-veinimeistri Bernardo Cabrali käe all. Ja lisaks veel üks põnev Arinto Herdade do Rocimilt, kellel on samuti väike tootmine Pico saarel.
Loe juurde Assoori saartest ja sealsetest veinidest ka blogiartiklit siit.
Tunnustused
Vivino.com hinnang sellele veinile on ülikõrge 4,2 punkti
Robert Parker – 94 (!) punkti (2020)
Vinho Grandes Escolhas – 18,5 punkti (2020)