Pegos Claros Claro Tinto 2018

13,65 
18,20  /l

Üllatavalt kerge ja peaaegu õhuline punane vein Palmela iidselt Castelão viinamäelt, siiski lõunamaiselt intensiivne, osa veinist on laagerdanud 14 kuud teise aasta Prantsuse tammevaatides

Laos

Tootekood: 5600313230122 Kategooriad: , ,
 

Kirjeldus

Päikeselise Lõuna-Portugli iidne Castelão on rikkalik ja tugev mari, mis klassikaliselt annab suuri ja tugevaid, tumedaid ja sametisi punaseid veine, aga Claro on midagi hoopis teistsugust! Saja-aastase Pegos Clarose veinimõisa peaveinimeister Bernardo Cabral, tunnustatud kvaliteetveinide tegija, on taas pannud oma meisterlikkuse proovile, katsetades Castelão’st kerge ja õhulise veini valmistamist. Ta on ilmselt esimene, kes midagi sellist on proovinud. Ja loomulikult taas õnnestudes! Pegos Clarose uus vein Claro 2018 villiti esmakordselt pudelitesse 2020. aasta suvel. Ent kogus on väike – see on eksperimentaalne vein, mida nüüd on ka Eesti veinisõpradel võimalus esimestena maailmas hinnata.

Claro (portugali keeles – klaar, selge) on helepunane ja helkleb klaasis tulipunaselt sätendades, eriti kui vaatlete teda küünlavalgel või ookeanirannal päikese käes (nagu meie teda 2020. aasta päikeselisel septembripäeval esimest korda Aveiro lähistel Praia de Mira rannas maitsesime). Mitte keegi pole iial varem näinud Castelão’d nii heledana. Maitsetelt on ta mõnusalt marjane, eeskätt tabate sealt maasikad ja vaarikad, aga kohe seejärel tulevad rohused toonid suviselt heinamaalt, seejärel juba tubakas, kerged vürtsid ja õhkõrn röst. Isegi kui ta on kerge, on see punane vein oma maitsebuketilt intensiive. Ta on elegantne, äärmiselt ilusa struktuuriga, üsna erksa happesusega. See täiesti kuiv vein (jääksuhkrut peaaegu 0 grammi, kuid magusat marjasust küllaga) tahab siiski pisut aega avanemiseks pudelilt korgi tõmbamise järel. Kallake ta klaasi, aga ärge kiirustage esimese hooga, liigutage teda, nautige aroome, ja ta avab ennast teile nii umbes 10 – 15 minuti pärast.

Kuidas siis tugevast ja tummisest marjast sellist peent veini saab? Muidugi korjatakse marjad pisut varem, täpselt siis, kui nad on hetke pärast küpseks saamas. Tuletame meelde, et Pegos Clarose veinimõisas kasvatataksegi ainult Castelão’d ja kõik viinamäed on vanad, 70 – 110-aastased. Marjad purustatakse ja seejärel toimub kiire kääritamine – kolm esimest päeva tsementvannides, mille järel viiakse käärimine üle inox-vaatidesse. Edasi läheb 40 protsenti veinist 14 kuuks laagerdama kasutatud 500-liitristesse Prantsuse tammevaatidesse, ülejäänud osa veinist seisab sel ajal terasvaadis. Lõpuks segatakse vein kokku ja villitakse pudelitesse. Siis veel kolm kuud “rahunemist” veinikeldri jaheduses ja palun – siin ta on!

See Portugali jaoks üllatavalt kerge, kuid elegantne punane vein sobib kergemate lihatoitude juurde ja samuti grillitud kala, mereandide, risotode, pastaroogade ja suurepäraselt isegi pizza kõrvale. Kuna ta on tõesti kerge, siis sobib ta hästi ka ajaviiteveiniks heade sõprade seltskonnas.

Serveerida tavalisest punase veini temperatuurist paar kraadi jahedamalt 14 – 15 kraadi juures, kuumal suveõhtul aga miks mitte lausa 12 – 14 kraadi juures.

Tunnustused

Revista de Vinhos – 16,5 punkti (“Hea ost” 2020, Nov)

See vein on nii uus, et ta pole veel käinud konkurssidel. Kui veini 2020. aasta sügisel Eestisse tõime, siis oli ta veel nii uus, et isegi Vivino.com keskkonnas polnud talle antud ühtki hinnet. Pool aastat hiljem aga oli ta hinne seal tõusnud juba 4,1 punktini (!). Kiidetakse ta kergust, kauneid tanniine ja meeldivaid pehmeid maasika-vaarikamaitseid suhkrusisalduselt täiesti kuiva veini kontekstis.

Kuna kõik ülejäänud viis Pegos Clarose veinimõisa veini, mille loojaks on andekas noorema põlvkonna veinimeister Bernardo Cabral, on kogu maailmas väga kõrgelt hinnatud, siis jääb üle pisut oodata, kuni hakkame nägema ka Claro võidetavaid medaleid!

 

 

Tootja

Herdade de Pegos Claros

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Castelão iidselt viinamäelt

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

12,5%

Maht

75cl

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Pegos Claros Claro Tinto 2018”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga