Frei Gigante 2018 NB! AASTA VEIN 2023

23,95 
31,93  /l

Valge pärl vulkaanilise Pico saare iidsetest viinamarjadest Terrantezist, Arintost ja algupärasest Verdelhost, täis erksust ja täidlast küpsust, laagerdanud kuus kuud madalal temperatuuril pärmisettel

Laos

Tootekood: 5609296000104 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

Siin on veel üks vaieldamatu sädelev pärl Assooridelt, vulkaaniliselt Pico saarelt. See on paljukiidetud veinimeister Bernardo Cabrali kummardus Frei Gigantele, keskaegsele frantsiskaani mungale, kes oli esimeste Assoori saarte asustajate seas ja ajalooürikute põhjal see mees, kes istutas Pico saarele esimese viinapuu.

See väga eriline valge vein on blend on valmistatud kolmest kõige iidsemast ja tänaseni säilinud Asooride valgest viinamarjasordist – Terrantezist, Pico saare Arintost ja Assooride-Madeira algupärasest Verdelhost. Terrantez on neist kõige haruldasem, väga tõrges, kapriisne ja õrn mari, mille maitsed on aga lausa jumalikud. Ka siinne Arinto ja Verdelho kannavad endas eksimatult vulkaaniliste ookeanisaarte maitseid – meresoolaga piserdatud küpseid tsitruseid, hapumahlaseid Assoori ananasse ja kuhjaga mineraalsust.

Kõik kolm marjasorti on selle veini jaoks kääritatud eraldi. Seejärel on filtreerimata vein kokku blenditud ja jäetud kuueks kuuks pärmisettele laagerdama. Laagerdamine on toimunud üle talve, seinteta varjualuses suhteliselt jahedas, ookeanituulte meelevallas. Tulemuseks on maitsekas, täidlane ja suur valge vein, mis kannab endas parimaid noote Assooride iseloomulikust, põnevast ja ülimalt nauditavast terroir‘st.

See väga eriline valge vein sobib oivaliselt Assoori saarte omapärase veininduse avastamiseks ja lihtsalt nautimiseks, aga samuti toitude juurde, tänu oma maitsekusele ja täidlusele ka tugevamate kala- ja liharoogade juurde ning vürtsikamate toitude kõrvale. Serveerida 8 – 10 kraadi juures.

Assoori saarte unikaalne veinitegu ongi eriti kuulus eeskätt oma valgetest viinamarjasortidest veinide poolest. Ent vaid vähesed on neid veine maitsnud – Assooridel toodetakse veini jätkuvalt nii vähe, et seda on raske leida isegi Portugali mandriosas. MilVinhose e-pood on aga selles osas suur erand – meil on müügil nüüd juba kahe peamise Assooride tootja veinid. Lisaks António Maçanita loodud Azores Wine Company‘le on nüüd Eestis olemas ka valik Picowines‘i veine, mis valminud teise korüfee-veinimeistri Bernardo Cabrali käe all.

Pico saare vanima veinitootja laavaveinide sari annab hästi edasi Assoori saartel kasvanud viinamarjadest veinide võlu. Vulkaanilisel basaltpinnasel kiviklibu sees kasvavad viinapuud ammutavad sügavale kivimipragudesse ulatuvate juurte kaudu endasse omapäraseid mineraalseid ja soolakaid maitseid. Ka õhk on kesk Atlandi ookeani asuvatel Assoori saartel sõna otseses mõttes soola täis, ookeanilained piserdavad soolast vett kaldast kaugele. Et viinapuud soolavihmades ei kõrbeks laotakse iga viinamarjataime või taimedegrupi ümber aedik, mis neid tuule ja soola eest kaitseb. Pico saar on pea üleni kaetud kiviaedikutest labürindiga – seda peetakse teiseks maailma suurimaks inimkätega ehitatud rajatiseks Egiptuse püramiidide järel.

Loe juurde Assoori saartest ja sealsetest veinidest ka blogiartiklit siit.

Tunnustused

Aasta vein 2023 – Pronksmedal (Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni tunnustus)

Vinho Grandes Escolhas – 17 punkti

Revista de Vinhos – 16,5 punkti

Vivino.com hinnang sellele veinile on kõrge 4,1 punkti

 

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

, ,

Viinamarjad

Terrantez do Pico, Arinto dos Açores, Verdelho o Original

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

13%

Maht

75cl

Tootja

Picowines