Fitapreta Branco Ancestral 2021 NB! UUS VINTAGE

14,95 
19,93  /l

Ehe ja tõetruu valge Alentejo vein, milles on kiltkivist mineraalsust, erksaid tsitruseid ja küpseid troopilisi maitseid, siiski eeskätt midagi väga alentejolikku, veinimeister António Maçanita vormingus

Laos

Tootekood: 5600301740190 Kategooria:
 

Kirjeldus

See valge vein on moodsa veinimeistri António Maçanita versioon metsikult lõunamaise Alentejo iidsetest valgetest viinamarjasortidest valmistatud joogist. Ta on väga ehe, tulvil mineraalsust, lõunamaiseid vilju ja sinisest suvetaevast siravat päikest. Ent tõesti ta on sada protsenti Alentejo – kui tahate maitsta kiltkivise Alentejo maitseid, siis proovige seda veini!

See vein on valmistatud tervest hulgast Alentejo iidsetest valgetest marjasortidest nagu Rabo de Olvelha, Roupeiro, Antão Vaz, Arinto, lisaks neile on blendis esindatud tänases Alentejos üsna haruldased Alicante Branco ja Tamarez. Osa marju on kasvanud moodsatel viinamägedel (ca 30-aastased), osa sellistel, mis kvalifitseeruvad juba iidseteks istandusteks (ligi 50-aastased). Osa neid marju kandnud viinamägedest on sertifitseeritud kui ökoloogilised kasvanused, teine osa on biodünaamilised. Ka vein ise on valmistatud antoniomacanitalikult minimaalse vahelesegamisega – tal on lastud lihtsalt valmida, kuigi hoolikalt valitud marjadest.

Viinamarjad on korjatud hommikupoole ööd ehk kõige jahedamal ajal, kella 3 – 4 paiku. Täiskobarad on läbinud kerge pressimise ja seejärel väikestes metallvaatides kääritamise. Teine pressimine on toimunud horisontaalsetes mahutites, kuhu vein on jäänud pärast seda loomulikul teel selginema. Tuleb ka lisada, et selle veini puhul on kasutatud vaid loodusest pärit pärme – kuid need on toodud Põhja-Portugalist, Dourost. Veini lõplik selitamine on toimunud saviga (bentoniidiga).

See vein on tõesti kontsentratsioon Alentejo arhailistest maitsetest – kes on Alentejo valgeid veine maitsnud, see teab, millest jutt. Samas on hoolika veiniteo tulemusel temas alles kogu looduse erksus, Värsked tsitrusemaitsed kõrvuti troopiliste nüansside ja kivise mineraalsusega. Maitsetelt on ta intensiivne ja maitsebukett püsib hästi.

See valge vein sobib grillil küpsetatud kalaroogade juurde, aga ka õrnade mereandide, linnuliha ja salatite-suupistete saatjaks. Serveerida 10 kraadi juures.

Tunnustused

Robert Parker – 90 punkti (2019, 2018)

Vinhos Grandes Escolhas – 16 punkti

Vivino.com hinne sellele veinile on kõrge 4,0 punkti

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Roupeiro, Rabo de Ovelha, Arinto, Tamarez, Alicante Branco, Antão Vaz (uutelt ja vanadelt viinamägedelt)

Piirkond

Alkoholisisaldus

12,5%

Maht

75cl

Veinimeister

Tootja

Fita Preta Vinhos