Bacalhôa Greco di Tufo 2022 NB! EESTI AASTA VEIN 2024

15,65 
20,87  /l

Eksootiline, eriline ja täiesti teistsugune valge vein maailmas äärmiselt vähelevinud Greco di Tufo viinamarjadest

Laos

Bacalhoa Logo
Tootekood: 5601237001409 Kategooriad: , , ,
 

Kirjeldus

See valge vein väärib omaette tähelepanu, sest ta on läbinisti eriline. Valmistatud maailmas vähelevinud, vaid Lõuna-Itaalias väiksel vulkaanilise pinnasega piirkonna kümne veiniküla maadel kasvavast Greco di Tufo valgest viinamarjast, mille aastatuhandeid tagasi tõid sinna vanad kreeklased. Nagu nimi viitab põlvneb viinamari aladelt, mille pinnas on moodustunud vulkaaniheitmetest, püriklastilise materjali kivistumisel maapinnal. See on andnud talle põnevaid omadusi ja põnevaid maitseid. Vanade kreeklaste arvates oli sellest viinamarjast veinide puhul tegu muuhulgas afrodisiaakumiga – armastuse joogiga.

Selle veini tootja Bacalhôa Vinhos otsustas paarkümmend aastat tagasi, kui Portugalis hakati esimesi võõraid viinamarjasorte üldse lubama, katsetada oma viinamägedel põnevate uute viinapuude kasvatamist. Syrah, Cabernet Sauvignoni ja Chardonnay’ kõrval tõid nad Portugali ka väike viinamäe jagu Greco di Tufot. Aastaid kasutati seda blendides, aga mõned aastad tagasi, kui valge Greco di Tufo saak tundus olevat väljakutsuvalt hea, otsustas veinimaja önoloog Filipa Tomaz da Costa proovida kätt puhta Greco di Tufo valmistamisel. Ja see vein tuli imeline!

Ta kasutas viinamarja omadusi arvestades selle veini valmistamiseks arhailist meetodit, kus veinisegu kääritatakse aeglaselt marjanahkadel. Pärast seda läbib vein tugeva pressimise ja jäetakse ikkagi veel settimisele mitmeks kuuks. Tulemus on meelas. See kuiv vein on kuldkollane, oranžika sädelusega. Ta on väga aromaatne, tuues meeltesse õitsvad tsitruseaiad, kuivatatud lilled, teeäärsed lavendlipõllud, küpsusest pakatavad apelsinid. Suus on ta peadpööritavalt sügav, täidlane, tugeva struktuuriga. Tegemist on muidugi kuiva veiniga.

“Sattusime seda veini esmakordselt maitsma oma Portugali kodu kõrgele krundiservale rajatud vaateplatvormil, päikeseloojangu eel, suvelõpupäike oli just mägede taha vajumas. Ja me olime lummatud. Millised nüansid, milline looduse andiude rikkus!!” meenutavad MilVinhose asutajad siiani. Nüüd on see imetabane vein Eestis olemas. Proovige – ja nautige!

Sobib iseseisvalt nautimiseks ja eriliste hetkete tähistamiseks, muidugi ka kalaroogade, tummiste mereannisuppide, kergemate heledast lihast roogade, samuti vürtsikate idamaiste toitude kõrvale. Serveerida temperatuuril 10 – 12 kraadi.

Tunnustused

Aasta vein 2024 – Pronksmedal (Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni tunnustus)

XVIII Setúbal Peninsula Wine Contest 2018 – Kuldmedal

Vinhos Grandes Escolhas – Parim vein Setúbali poolsaarelt (2017)

Vivino.com veinisõbrad ja -kriitikud on andnud sellele veinile hindeks ülikõrge 4,0 punkti ja arvanud ta maailma parimate veinide ülemise 5 protsendi hulka.

 

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Greco di Tufo

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

13,5%

Maht

75cl

Tootja

Bacalhôa Vinhos de Portugal

Bacalhoa Logo