Quinta da Bacalhôa Branco 2022

24,65 
32,87  /l

Väga nauditav, sügav ja ääretult meelas valge vein, mis on korraga kerge ja keeruline, valmistatud kuulsates Bordeaux’ marjadest Sémillonist ja Sauvignon Blanc’ist, millele on lisatud pisut Alvarinhot

Laos

Bacalhoa Logo
Tootekood: 5601237000495 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

See valge vein kuulub kahtlemata väga eriliste veinide hulka, mida tasub lõputult nautida, aga kui on aega, siis ka uurida. Nagu ta punane kaaslane samast sarjast Quinta do Bacalhoa Tinto on ta tehtud kuulsatest Prantsuse Bordeaux’ piirkonna marjadest, antud juhul siis Sémillonist ja Sauvignon Blanc’ist – kuid kuldsete kätega veinimeister Filipa Tomaz da Costa on viimastel aastatel sellesse veini lisanud ka pisut Bordeaux’ veininduses tundmatut Alvarinhot. See Portugali-Prantsuse kooslus on andnud tulemuseks ülimalt nauditava ja omapärase maitsete paletiga valge veini, mis on nii ootamatu ja samas uhkelt meelas, et on ajanud segadusse nii mõnegi kuulsa veinikorüfee. Näiteks tõdeb Wine Enthusiasti Prantsuse ja Portugali veinide kriitik Robert Voss seda veini iseloomustades vastakalt, et “kahjuks on Alvarinho lisamine rikkunud selle veini puhul ära suursuguse Bordeaux’ momendi” – ja juba järgmises lauses lisab möönduse, et “veinile on see tulnud ainult kasuks, sest tulemus on erakordselt sädelev ja ergas”

See valge on tõesti sädelev pärl, mis on veinimaitsjate ja -kriitikute poolt arvatud maailma parimate veinide tippu. Ta on ääretult elegantne ja samas meelalt maitsekas ning nüanssidest tulvil. Temas on mõrkjat grapefruiti, kirgast kirevilja, mahedaid aprikoose, kirjusid suvelilli ja laimi. Kui Lõuna-Eurooplased tunneksid karusmarjade maitset, siis oskaksid nad leida seda ka sellest veinist – niisugust magushaput ja pisut pehmelt okkalist. Selle veini pealispinna all hõõguv keerukus tuleb aga ka sellest, et umbes kuuendik marjadest pressitud mahlast on läbinud käärimise ja sellele järgnenud 5-kuulise laagerdamise uutes Prantsuse tammevaatides. Seega alles uue aasta algul on puitvaadist tulnud vein ja teda terasvaatides oodanud vein kokku segatud ning ta on saanud oma lõplikud maitsed. See tammisus on aga vaid õhkõrn, peaaegu vaevumärgatav – siiski on lõpptulemus saanud siit juurde sügavust ja keerukust. Nautides seda veini tabate ilmselt kusagil järelmaitses midagi üsna ootamatut – te oleks nagu suure õide puhkenud pärna all jaanipäeva eel, tõmmates sõõrmetesse mee ja pärnaõietee hunnituid lõhnu ja maitseid.

See ülal kirjeldatu jääb siiski avastada vaid neile, kes süvenevad. Pealispinnal on see valge vein elegantne, värske ja kaunis tasakaalus. Teda võib nautida nüüd kohe või ka hea mitme aasta pärast.

See meelas valge vein sobib toitudest valge kala, mereandide ja linnuliha juurde. Serveerida 10 – 12 kraadi juures.

Tunnustused

Vinho Grandes Escolhas 2023 – Pressipreemia (2022)

Wine Enthusiast Magazine – 90 punkti

Vinhos Grandes Escolhas – 17 punkti

Revista de Vinhos – 17 punkti

Vivino.com on arvanud selle veini maailma parimate veinide ülemise 2(!) protsendi hulka ja andnud talle ülikõrge hine 4,2 punkti

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Sémillon, Sauvignon Blanc, Alvarinho

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

13,5%

Maht

75cl

Tootja

Bacalhôa Vinhos de Portugal

Bacalhoa Logo