Maçanita Letra F Tinto 2019

18,95 
25,27  /l

Kahe iidse Ülem-Douro viinamäe enam kui kahekümne punase ja valge viinamarjasordi blend, läbinud aeglase laagerdamise marjanahkadel pealt lahtistes väikestes kivivannides – midagi uusi elamusi otsivatele hingedele

Laos

Tootekood: 5600789937235 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

Õest-vennast veinimeistrite paar António ja Joana Maçanita on katsetajad ja otsivad hinged, kelle eesmärgiks on teha alati midagi teisiti ja seejuures ka riskida. See vein on taas üks neist, mis viib meid tagasi kaugesse ajalukku, tänaste veinitegijate esivanemate aega. Joanale kuuluva Douro ülemjooksul, üsna kõrgetel mäenõlvadel asuva väikse veinitalu kaks väikest viinamäge osutusid eriliselt põnevaks – seal kasvab kahe viinamäe peale kokku ja koos enam kui kakskümmend viinamarjasorti, millest enamik on punased, aga võib-olla iga viies või kuues on valge.

Just sedamoodi lähenesid viinamarjadele ja ka veiniteole endisaegsed talupidajad – 19. sajandi lõpust on Portugali ajalooarhiivides lausa dokumenteeritud ürikuid, milles soovitatakse veinitegijatel igal juhul lisada punase veini marjade hulka vähemalt kümnendiku jagu valgeid marju, see pidi andma veinile erilise kerguse ja elegantsi.

Letra F annabki nüüd võimaluse järele proovida, kuidas “segasortide viinamägi” maitseb. Maçanitad on teinud selle veini maksimaalselt arhailisel moel – kergelt purustatud punased ja valged marjad on jahedas veinikeldris jäetud omapäi ligunema, järgnenud on spontaanne käärimisne ja selle lõpus ei ole veini filtreeritud, vaid kogu segu on jäetud veel kuuks ajaks laagerdama. Seejärel on kirgas vein mahkade ja sette pealt eraldatud ja pandud nelja umbes 1000-liitrisesse väiksesse roostevabasse vaati – sinna on ta jäänud järelküpsema veel 12 kuuks. Alles 2021. aasta aprillis on vein villitud pudelitesse – neid sai vaid 5408 – mis on läinud veel kolmeks kuuks veinikeldrisse rahunema. Alates juulis on vein müügis – ja siin ta on, olge head ja maitske!

Oliline on juurde lisada, et üks selle veini viinamägi asub Douro nõlvadel umbes 500 meetri kõrgusel ookeanipinnast ja teine veelgi kõrgemal, üle 700 meetri kõrgusel. Seega on tegemist field blendiga ja samas ka mäestikuveiniga. Otsige sellest joogist punaseid marju, valgeid mägililli ja mineraalsust. Muidugi leiate sealt ka paraja annuse nurgelist arhailisust, aga teisalt – nooblit elegantsi!

See punane vein sobib tugevamate-tumedamate kaladega nagu tuunikala, mõõkkala ja miks mitte ka roosa lõhe ja forell. Samuti sobib ta juustude juurde ja vähemmagusate magustoitude kõrvale. Serveerida soojema ilmaga pisut jahedamalt 15 – 16 kraadi juures.

Tunnustused

Vivino.com kriitikud on andnud sellele omapärasele veinile hindeks kõrge 3,9 punkti. Siiski on teda maitsnud vaid väga vähesed – teda lihtsalt on maailmas nii vähe.

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Ühe iidse viinamäe 20+ punast ja valget marjasorti

Piirkond

Alkoholisisaldus

13%

Maht

75cl

Veinimeister

,

Tootja

Maçanita Vinhos