Herdade Grande Vinhas Velhas Roupeiro 2020

21,65 
28,87  /l

Sädeleva buketiga valge vein Lõuna-Portugali iidsest Roupeiro viinamarjast, täis heledaid puuvilju ja valgeid lilli ning Alentejo maastikele omast mineraalsust. Pool veinist on küpsenud seitse kuud Prantsuse tammevaadis ja teine pool laagerdanud sur lies

Laos

herdade-grande
Tootekood: 5605361031158 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

See Herdade Grande iidse viinamäe valgest Roupeirost valmistatud kuiv vein on tõeline pärl selle viinamarjasordi tundmaõppimiseks. Roupeirot on aastasadu kasutatud Alentejo valgetes blendides, et lisada maitsebuketile suvelilli ja valge viljalihaga troopilisi vilju, kuid puhtast Roupeirost sordiveine on Portugalis vaid mõned üksikud.  Ja siin on ülitähtis just see, et Herdade Grande on toonud selle veini jaoks marjad oma neli inimpõlve tagasi rajatud Roupeiro viinamäelt, sest iidsete viinapuude marjad on omamoodi kontsentraat kõigest sellest, mida sel marjasordil on pakkuda. Kuna iidseid viinapuid ei kasteta isegi kuuma ja kontinentaalse kliimaga Alentejos, siis on marjapuud ajanud oma juured sügavale kohaliku pinnase graniidi-, marmori- ja kiltkivikihtide pragudesse ning ammutanud sealt marjadesse rikkalikke maitsenüansse ning n-ö mineraalsust.

See vein on pehme, kuid ergas ja sädelev, kombineerides päikeseküpsete troopiliste viljade maitseid lõunamaiste lillepõldude aroomidega. Kui me Eestis esimesel degustatsioonil seda veini maitsesime, ütlesid osalejad, et tegemist on joogiga, mida võib-olla polegi vaja juua, sest sa joobud juba klaasist ninna tungivatest aroomidest. Siiski tasub teda ka maitsta – aga aeglaselt, sest pikalt laagerdanud vein vajab aega maitsete avanemiseks.

Jah, selle veini valmistamisel on veinimeister Diogo Lopes näinud üksjagu vaeva. Viinamäelt käsitsi korjatud marjad on toodud veinikeldrisse, puhastatud kobaratest ja varreotstest ja  seejärel läbi elanud n-ö külmšoki. Seejärel on nad kergelt pressitud ja jäetud kaheks ööpäevaks settima. Dekanteeritud mahlast pool on pandud käärima 400-liitristesse Prantsuse tammevaatidesse, teine pool INOX-vaatidesse. Pärast käärimise lõppu on mõlemad veinikogused jäänud veel seitsmeks kuuks samadesse mahutitesse laagerdama – tammevaatide veini on kogu selle aja vältel kord nädalas ülepumbatud, metallvaatides aga on toinunud laagerdamine pärmisettel ehk sur lies. Alles järgmisel kevadel on vein lõplikult kokku segatud ja pudelitesse villitud. Siit ka kõik need meelad, pehmed ja ikkagi keerulised maitsetenüansid. Neid viimaseid võib huvi korral uurima jäädagi. Kuid samas on tegu veiniga, mida võib ka lihtsalt nautida, keerulistesse taustadesse sügavalt sisenemata.

See valge vein sobib suurepäraselt kalaroogade juurde, mereandide, salatite ja igasuguse Vahemere köögi kõrvale. Ta on väga hea valik ka niisama nautimiseks tänu oma pehmusele ja rikkalikule maitsebuketile. Serveerida temperatuuril 8 – 10 kraadi.

NB! See vein on pakendatud kolme pudeli kaupa Herdade Grande puidust kingituskastidesse. Kolme pudeli ostmisel tuleb soovi korral puitkast kaasa.

Tunnustused

Kuna tegu on väga uue veiniga, siis jääme põnevusega ootama talle veiniproffide poolt antavaid hinnaguid.

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Roupeiro

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

12,5%

Maht

75cl

Tootja

Herdade Grande

herdade-grande