Herdade Grande Amphora Branco 2020

31,00 
41,33  /l

Kuldoranž arhailine amforavein, milles on võimsaid kõduse maapinna, märja graniidi ja karamelliseeritud puu- ning köögiviljade maitseid, valmistatud nii, nagu tegid veini aastatuhandete eest Alentejo aladel elanud vanad kreeklased

Laos

herdade-grande
Tootekood: 5605361871150 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

NB! Seda veini valmis vaid kaks amforatäit ehk 1500 pudelit, millest igaüks on nummerdatud ja allkirjastatud veinimaja omanike ning veinimeistri poolt.

See on oranž vein kõige ehedamas mõttes – valminud kahes suures saviamforas, millest üks pärineb 17. sajandi keskelt. Amforaveini võlu ongi selles, et vein teeb suures savinõus ennast ise, peaaegu inimese vahelesegamiseta. Koos varreotste ja osalt isegi kobaratega kergelt purustatud marjad, palju sorte koos, heidetakse ülevalt amforasuust savinõusse ja kahe kuu pärast avatakse amfora kõhu all olev kraan ning kannu või ka otse klaasidesse voolav värske vein. Ahjaa, inimesel siiski on ka siin väike roll – kogu käärimise vältel tuleb kellelgi kord või paar päevas redeliga üles amforasuu juurde ronida ja pika puutoikaga üleskerkinud marjanahkadest “kork” lahti segada. Sest muidu ei pääse käärimisel tekkiv süsihappegaas välja ning amfora võib lõhkeda.

Amforaveine on Alentejos, kodukeldrites ja külakõrtsides, kogu aeg tehtud, aga viimasel kümnendil on nad taas suurde moodi läinud ka laiemalt. See väga looduslähedane veinivalmistamise stiil on põnev ja sobib tänapäevase rohelise maailmavaatega. Ei mingit tehnoloogiat, masinaid ega lisaaineid. Ainult marjad ja isegi käärimiseks vajalik pärm on täiesti looduslik ja saadakse kohalikult viinamäelt. Kui amforas käärmine lõpeb, hakkavad marjanahad ja varrejupid allapoole vajuma, moodustades amfora alumisse ossa n-ö isetekkelise filtri. Vein muutub läbi selle filti voolates klaariks ja mingit eraldi filtreerimist ei olegi vaja. Portugali amforavein saab valmis iga aasta novembri keskel – seadusega(!) on paika pandud, et amforaid ei tohi avada enne 11. novembrit. Mardikuu teisel nädalavahetusel tähistatakse kogu Portugalis amforaveini päeva, kui rahvas tuleb kokku veinimajadesse maitsma värsket veini. Mõni aeg hiljem siis läheb sama vein ka pudelitesse, kus ta võib rahulikult edasi laagerdada veel pikki aastaid.

Ent mitte alati ei ole Alentejo amforavein nii oranž, kui see siin. Eks lõpptulemuse loovad marjad, nende kasvukohaks olnud terroir ja muidugi amforad ise, nende valmistamiseks kasutatud savi, pisut ka eelnevad veinid jne. Herdade Grande Amphora Branco on amforaveinile omaselt võimas ja maitsekas – temas on karamelliseid puuvilju, küllaga ürdiaia maitserohelist, tsitruste happesust ja samas kõdust maapinda ning ohtralt mineraalsust. Jah, see on keeruline vein, mille maitseid ja nüansside kihte on põnev uurida. Lisaks muidugi on ta väga gastronoomiline, sobides kokku ka toitudega, mille juurde tavapäraselt valitakse punane vein.

See maitsekas ja võimas oranž vein sobib tugevamate kalaroogade. aga sama hästi ka sea- või lambaprae juurde. Serveerida temperatuuril 12 – 14 kraadi.

NB! Seda veini saab osta ka kahe pudeli kaupa ilusasse Herdade Grande puitkasti pakendatult. Saate ise valida, kas kasti panna üks valge (oranž) ja üks punane Amphora või kaks pudelit sama värvi Amphorat.

Tunnustused

Vinho Grandes Escolhas – 17,5 punkti

Vivino hinne sellele omanäolisele veinile on kõrge 3,9 punkti. Aga tuleb ka arvestada, et ainult väga vähesed inimesed maailmas on seda veini maitsta saanud.

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Antão Vaz 60%, Perrum 20%, Roupeiro 15%,, Alvarinho 5%

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

13%

Maht

75cl

Tootja

Herdade Grande

herdade-grande

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Herdade Grande Amphora Branco 2020”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga