(1 ülevaade)

Terrantez do Pico by António Maçanita 2020 NB! UUS AASTAKÄIK

49,50 
66,00  /l

Imetabane ookeanimaitseline valge vein Assoori saartelt, valmistatud iidsest ja väga haruldasest Terrantez do Pico viinamarjasordist. Tuhkkuiv, soolaga piserdatud rannikulilleline, õrnalt vürtsikate ja keeruliste maitsevarjunditega

Laos

Tootekood: 5600869590145 Kategooriad: , , ,
 

Kirjeldus

Kui tahaksite proovida midagi, mis on tõeliselt omapärane ja lisaks ka väga haruldane, siis Terrantez do Pico on kahtlusteta vein teie jaoks. Assooride Terrantez on siin ookeanisaartel kunagi aastasadu tagasi spontaanselt tekkinud valge mari, mis on ilus ja ihaldusväärne nagu merevahust sündinid jumalanna Aphrodite. Viinamari, mis on sõna otseses mõttes ookeanisoolane, pisut mereadrune, ent samas kirkalt karge, lõputult sädelev ja rannikulilleline.

Assoori saarte Terrantez arvatakse olevat sündinud siinsetel tormistel ookeanisaartel varasemalt kasvanud sortide (tõenäoliselt Assooride Verdelho ja Trousseau) segunemisel – aga taimegeneetikud seda kõike alles täpsustavad. Kuna Assooride kunagi hiiglaslikult luksuslik viinamarjakasvatus pärast 1880ndatel vallandunud phylloxerat aga praktiliselt hävines, siis oli ka Terrantez jõudnud eelmise sajandi keskpaigaks praktiliselt väljasuremiseni. Seda enam, et tegu on marjaga, mis on kapriisne, vähe saagikas ja nõuab äärmist hoolt ning palju tööd nii marjakasvatajatelt kui veinitegijatelt. Nii juhtuski, et kui Azores Wine Company (asutatud 2014) Assoori saartel iidseid viinapuuaedu taastama asus, leidsid nad Picolt ja naabruses asuvalt São Migueli saarelt kokku vaid 86 säilinud iidset Terranteze viinapuud. Nad asusid neid hooldama, samuti vähehaaval sorti paljundama ja sellest imemarjast esilagu äärmiselt väikseid koguseid veini tegema. Ka nüüd Eestisse saabunud veini on maailmas vaid pisut üle tuhande pudeli. Sedamööda, kuidas uued viinapuud kasvavad, ka veinikogused vähehaaval suurenevad.

Terrantez on marjakasvatajatele ja veinitegijaile tõesti väga töömahukas mari. Lisaks väikestele saakidele tuleb hea veini saamiseks kõik marjad kobaratest ükshaaval lahti noppida (vt lisatuid pilti), kõrvale heita riknenud ja veel rohelised marjad (kogu kobar ei küpse üheaegselt), valides pressi alla minekuks vaid kõige täiuslikumad viinamarjad. See on puhas käsitöö, ükski masin ei ole võimeline siin abiks olema.

Selle veini jaoks on põhiosa marjadest toodud hoopiski São Migueli saarelt (kust leiti enamus säilinud iidsetest Terranteze viinapuudest), väikse lennukiga, et nad paadisõidul päikse käes liigselt ei soojeneks ega rappuks. Picol asuvas veinikeldris lähevad käsitsi valitud marjad jahutatud tanki, kus neid õrnalt vajutatakse ning 24 tunni pärast eraldatakse settinud mahl. Veerand sellest läheb üheksaks kuuks tammevaati, kus toimub kord nädalas veinisegu ülepumpamine – üks Terranteze omadus on, et ta on väga pikaealine ehk aldis järelküpsemisele nii tammevaadis kui pudelis. Kolmveerand veinist valmib tavalisel moel roostevabas vaadis. Saagi noppimisele Järgmise aasta juunis või juulis segatakse vaadis ja roostevabas tangis seisnud vein kokku ja villitakse pudelitesse.

Veiniasjatundjad ei jõua küllalt imetleda eheda Terranteze uskumatuid maitseid. See on tõeline vein ookeanisaartelt. Ta on erakordselt kirgas ja tuhkkuiv, samas kergelt ookeanisoolane, rannikulilleline, pisut joodiste merevetikate järele maitsev, vulkaaniliselt mineraalne ja vürtsikas. Ta on iseteadlik ja sädelev, tihe ja armastuse järgi janunev nagu tõeline Aphrodite. Kusagilt tulevad teda nautides ka küpsete ananasside ja grapefruidi varjundid. “See on ilus vein, väga huvitav vein,” võtab oma resümee kokku veiniajakiri Grandes Escholas, kui nad andsid aasta tagtasi António Maçanita loodud Terrantezele ülikõrge 18-punktilise hinnangu.

See unikaalne valge vein sobib mereandide, kalaroogade, salatite ja suupistete juurde. Serveerida 10 kraadi juures. Seda erilist veini võib heades tingimustes hoida pikalt – kuid kes seda suudaks, kui teda on maailmas nii vähe?!

NB! Terrantez do Picot ei tohiks segi ajada Madeira Terrantezega (omaaegse magusa Madeira veini mari, nüüdsekspeaaegu väljasurnud) ega ka valge marjaga mandri-Portugalist Vinho Verde regioonist, mida vahel nimetatakse Terranteseks.

Assooride, sealsete viinamarjade ja veiniteo ning ajaloo keerdkäikude kohta loe lisa blogiartiklist.

Tunnustused

Vinho Grandes Escolhas – 18 punkti

Pobert Parker – 93 punkti

Vivino.com veinikriitikute hinnang sellele veinile on ülikõrge 4,4(!) punkti, aga tuleb ka arvestada, et väga vähesed inimesed maailmas on seda veini maitsnud.

Tootja

Azores Wine Company

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Terrantez do Pico

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

12,5%

Maht

75cl

1 arvustus tootele Terrantez do Pico by António Maçanita 2020 NB! UUS AASTAKÄIK

  1. mell.meelis

    Vein on tõesti oma hinda väärt . Midagi tõeliselt erilist .

Lisa arvustus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.