Maria Bonita Nostalgia Alvarinho 2021 NB! EESTI AASTA VEIN 2023

11,29 
15,05  /l

Vinho Verde veinipiirkonna südames asuva Iidse viinamäe Alvarinho marjadest valmistatud kirgas ja sädelev kuiv valge vein, mis on käärinud marjanahkadel ja pikalt laagerdanud sur lies

 

Laos

Tootekood: 5604742002237 Kategooriad: , ,
 

Kirjeldus

Selle imelise Alvarinho valis “Aasta vein 2023” žürii Eesti veinituru poolesaja parima veini hulka ja ühtlasi Eestis saadaolevaks parimaks Portugali valgeks veiniks!

See on täiesti uus vein, mis alates 2019. aasta saagist vahetas välja oma eelkäija Maria Bonita Vinho Verde Alvarinho. Ka viimane (mida veel mõned kastid MilVinhose laos järel) on ääretult tore suvine vein, kuid pisut kergem – nüüdne Nostalgia aga järgib kõige ehedamaid Vinho Verde Alvarinhode valmistamise iidseid traditsioone. Kui aastani 2018 kvalifitseerus Maria Bonita Alvarinho Vinho Verde regionaalveiniks, siis sama tootja ja sama veinimeistri uus Nostalgia Alvarinho kannab kõrgeima ehk kaitstud päritolunimetusega Vinho Verde veini paguneid.

Alvarinho sellises vormis on tõeline Vinho Verde veiniregiooni kuninganna. Sõna Nostalgia veini nimetuses viitab sellele, et vein on valmistatud arhailiselt moel ehk nii, nagu Alvarinhost valmistati veini juba aastasadu tagasi. Kõige kvaliteetsemad marjad tuuakse veinikeldrisse jahedatel hommikutundidel, eraldatakse kobaratest ja kergelt purustatud marjade segu läheb pealt lahtistesse käärimisvannidesse. Muide selle veini marjad tulevad iidselt, üle 80-aastaselt viinamäelt.

Seega on sisuliselt tegu “orange” veiniga, kui kasutada seda maailmas viimasel kümnendil levinud nimetust marjanahkadel käärinud valge veini kohta. Kuid arhailisi komponente on Bonita Nostalgia Alvarinho puhul veel – näiteks on veini kääritamisel kasutatud vaid looduslikke pärme ja pärast käärimist on lastud veinil veel mitu kuud sur lies laagerdada. Seda valget veini ei ole ka filtreeritud, vaid ta on läbinud pika loomuliku dekanteerimise.

See vein on ühtaegu noor ja õhuline, aga samas elegantne ja põnevalt nüansirikas. Temas on küpseid troopilisi vilju, päikesekuuma sidrunit, greipfruiti ja rohkelt valgeid õunu – sinna juurde muidugi mõnusat mineraalsust, mida ajaga üha lisandub. Jah, selle taseme Vinho Verded ei ole kunagi mullilised – mullid kuuluvad odavamate, põhiliselt suviste ja kergete verdede juurde. Samas tuleb arvestada, et kvaliteetne Alvarinhost vein armastab vananeda ja pudelis edasi areneda.

NB! Siit samm edasi on muidugi Nostalgia Alvarinho – veel pikema valmimisperioodiga arhailine Vinho Verde, mille 2017. aasta vintage pärjatud ka Eesti sommeljeede poolt Aasta Vein 2021 kuldmedaliga. Kõik need võrratud valged veinid on Portugali kuulsaima Alvarinho-meistri Francisco Baptista looming.

See valge vein sobib nautimiseks omaette, aga samuti Vahemere köögi, kergete kalaroogade ja mereandide, linnuliha ja mitmesuguste suupistete juurde. Serveerida temperatuuril 8 – 10 kraadi.

NB! Kui olete selle veini ära maitsnud ja heaks kiitnud, siis järgmiseks võiks proovida juba hulga keerulisemat Maria Bonita Barrica 2017

Tunnustused

Aasta vein 2023 – Kuldmedal (Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni tunnustus)

Wine Enthusiast Magazine – 90 punkti (Best of Year 2021)

Vinho Grandes Escolhas – 17 punkti

Robert Parker – 88 punkti

Miks on maailmas Portugali rohelised Vinho Verde veinid kuulsad? Loe blogist.

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Alvarinho

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

13%

Maht

75cl

Tootja

Lua Cheia em Vinhas Velhas