Maçanita Douro Branco 2022 NB UUS VINTAGE

15,29 
20,39  /l

Klassikalistest Douro valgetest marjadest kuiv ja üsna intensiivne vein, milles on valgeid lilli juulikuiselt heinamaalt, küpseid heleda viljalihaga lõunamaiseid vilju ja mägist mineraalsust, mõneti üllatavalt isegi pisut täidlast kreemisust pool aastat kestnud veinisettel laagerdamisest

Laos

Tootekood: 5600789937020 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

Douro kuivad veinid on klaarid, sirged ja kirkad. See võib tunduda uskumatu, aga Douro jõe ülemjooksul, Hispaania piiri lähistel, ronivad viinamäed kuni 750 meetri kõrgusele merepinnast. Ka seda valget veini võib omal moel nimetada mäestikuveiniks – osa marju on küpsenud 700 meetri, osa 580 meetri kõrgusel asuval viinamäel. Ülem-Douro on graniidine, kohati kiltkivine, suvel päikeseline ja talvel jahe. See kõik peegeldub ka selle veini jaoks kasutatud valgetes viinamarjades. Muide, valminud on see vein Antonio õele Joanale kuuluvas veinimajas ning veinimeistriteks on siin õde-venda kahepeale.

Sortidest domineerib selles veinis iidne Douro lilleline Viosinho, millele on lisatud pisut erksa happesusega Arintot  ja näpuotsaga troopilist-aniisist Gouveiot (NB! Kes on maitsnud ja mäletab sama veini aasta varasemat vintage’i, siis seal kasutas Antonio nüüdse Arinto asemel Códega do Larinho’t – Antonio ja samuti ta õde Joana ongi veinimeistrid, kes pidevalt katsetavad, otsivad uusi ideid ja üllatavad).

Kui veini eelmine aastakäik oli hästi lihtne ja dourolikult sirge, siis nüüdne vintage on üksjagu võimsam, intensiivsem, temas on valgele veinile üllatavalt mõnevõrra tuntavad tanniinid ja maitsebuketis kerget kreemisust, kuigi tegu on veiniga, mis pole näinud tammevaati. Vägevama poole on temasse andnud marjade kerge pressimine koos kobaratega. Ning samuti veini kuus kuud väldanud laagerdamine veinisettel väikestes inox-vaatides (sh veinivaatide iganädalase segamisega) enne, kui tal on lastud selgineda ja pudelitesse villitud. Aga ta on üdini dourolik, väga meeldiv, väga heas tasakaalus.

Õest-vennast António ja Joana Maçanita’st veinimeistrite tandem suudab tõesti teha igast veinist sündmuse – täis elegantset viimistlust. Selles veinis on kõik kaunilt omal kohal. Maitsjal jääb üle vaid nautida.

See väga gastronoomiline kuiv valge vein sobib küpsetatud valge kala, linnuliha, sushi ja salatite juurde. Serveerida 8 – 10 kraadi juures. Ja tasub ka arvestada, et see vein vajab pudeli avamise järel pisut aega, et end avada – ta muutub esimese 5 – 10 minuti jooksul (ja kui teda ikka jätkub, siis teist korda veel umbes kolmveerandi tunni pärast) üsna palju.

Tunnustused

Robert Parker – 90 punkti (2019)

Wine Enthusiast Magazine – 90 punkti (2020, 2018)

Vivino.com on andnud sellele veinile hindeks 4,0 punkti, ta on arvatud maailma parimate veinide ülemise 3 protsendi hulka.

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Viosinho 70%, Arinto 20%, Gouveio 10%

Piirkond

Alkoholisisaldus

13,5%

Maht

75cl

Veinimeister

,

Tootja

Maçanita Vinhos