Kirjeldus
Oranž vein (orange wine) ehk punase veini kombel marjanahkadel kääritatud valge vein võib olla helekollane, kuid harvadel juhtudel on ta tõesti kuldkollane, mesioranž või lausa merevaigupruun. See siin on üks täiesti pöörane näide sellest, mis juhtub, kui sulatada ühte arhaline valgete viinamarjade marjanahkadel kääritamine julge ja omanäolise veinimeistri fantaasialennuga. Jah, tõsiehtsad oranžid veinid veedavad tavaliselt pikki kuid (vahel palju kauemgi) koos marjanahkade ja seemnetega käärides, olgu see tsementvannis, puitvaadis või saviamforas. Kuid António Maçanita on Laranja Mecânica valmistamisel läinud siit veel mitu sammu edasi. Eelmine aastakäik oli sellel omanäolisel veinil esimene, kuid see mikrokogus õnnestus ja andis väga omanäolise tulemuse – seega tegi ta seda veel kord ja nüüd juba tervelt 2356 pudelit! Mõned kastid neist on nüüd Eestis!
Sisuliselt on Laranja Mecânica näol tegu veiniga, mis on valmistatud sellest, mis tavaliselt läheb kompostihunnikusse. Nimelt jääb valge veini jaoks mahlapressimisele läinud viinamarjanahkade, seemnete ja varreotsakeste segusse alati veel mahla alles, nii 10 – 15 protsenti. Selle veini valmistamiseks ongi veinimeister lasknud niisugusel pressimisjäägil varikatuse all nädalajagu käärida (kujutlege seda lõhna!) ning siis on marjamass läbinud uue tugeva pressimise. Mahl, milles on nüüd ka üksjagu sadet, on jäetud veel omapäi, kus ta on läbinud spontaanse malolaktilise käärimise. Vein on mehaaniliselt filtreerimata, stabiliseeritud vaid bentoniidiga (savisegu).
Tulemuseks on elegantne, tugeva tekstuuriga ja võimsalt omanäoline, sõna otseses mõttes “oranž” vein. Mida ei tasuks pakkuda nõrganärvilistele, kes arvavad, et valge vein peab olema hele, õrn ja delikaatne. Nagu tootja ütleb kõigile esmakordselt Laranja Mecânica maitsjaile – äkki te võtaksite istet ja alles siis maitseksite! Astudes välja “valge veini raamidest”, on see vein aga ääretult nauditav, sügavalt elegantne – temas on sügisese õunaaia intensiivseid ja vastupandamatuid lõhnu, küpse küdoonia, pähklite ja tumeoranzide suhkrustanud apelsinikoore maitseid, sekka sügisvahaseid õunu ja kuivatataud supirohelist. Temas on täidlust ja tanniine, mõrkjust ja ergast kergust, imetabast rõõsa koore, mineraalide ja sügisese mahakukkunud puuviljadest magusa maapinna maitseid. Ta oleks natuke nagu “late harvest“, magus-lagritsane, aga seejuures täiesti kuiv ja ergas.
NB! Neile, kes juhtusid maitsma eelmise aasta Laranjat: olge siiski valmis selleks, et tänavune vein on pisut teistsugune. Nii väikeste mahtude juures on tahes tahtmata tegu eksperimendiga ja ka tulemus on veini erinev. Võiks öelda, et 2020. aasta Laranja on õige väheke taltsam, kui aasta varasem. Nurki on õige pisut vähem ja elegantsi ning suursugusust seevatu kuhjaga enam.
Aga siiski tuleb tunnistada, et ega veini nimes peituv viide režissöör Stanley Kubricku 1971. aasta kultusfilmile “Kellavärgiga apelsin” (Anthony Burgessi 1962. aastal ilmunud samanimelise romaani “A Clockwork Orange” – portugali keeles “Laranja Mecânica” põhjal) ole juhuslik. Sama vastuoluline ja kohati raskesti mõistetav, nagu see sotsiaalpsühholoogiline fantaasia, on mõnes mõttes ka António Maçanita “oranž” vein. Nautige teda sellisena ja olge osalisteks moodsa valge veini piiride nihutamisel esivanemate aegadesse ja tulevikku.
See tugevamaitseline, omapärane ja väga elegantne vein sobib pardimaksapasteedi, peente liharoogade ja mereandide juurde, maitsekamate ja hästi laagerdanud juustude kõrvale, vähevürtsikate idamaitse toitude (Pärsia, Liibanoni, Maroko köök) juurde, miks mitte ka sushi kõrvale. Siiski tasuks nii erilist veini vähemalt esimesel korral lihtsalt maitsta ja tema ülke imestada. Serveerida 10 – 12 kraadi juures.
Tunnustused
Aasta vein 2022 – Hõbemedal (2020)
Robert Parker – 90 punkti (2020)
Wine Enthusiast Magazine – 90 punkti (2020)
Vinho Grandes Escolhas – 17,5 punkti (2019)
Vivino.com veinimaitsjad ja kriitikud on andnud sellele väga teistmoodi veinile hindeks 4,3 punkti, ta on arvatud maailma parimate veinide ülemise 1(!) protsendi hulka.