Laranja Mecânica by António Maçanita 2019 NB! UUS AASTAKÄIK MÜÜGIL 26. OKTOOBRIST

23,50 
31,33  /l

Mesioranž, pöörane ja võib-olla isegi pisut hullumeelne valge vein Alentejo iidsete marjade segust, käärinud marjanahkadel ja ja laagerdanud settel, Portugali noorema põlvkonna kuulsa veinimeistri António Maçanita tundliku käega maalitud elegantne looming kultusfilmi “Kellavärgiga apelsin” (1971) ainetel

Välja Müüdud

Laost otsas

Tootekood: 5600301740916 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

Oranž vein (orange wine) ehk punase veini kombel marjanahkadel kääritatud valge vein võib olla helekollane, kuid harvadel juhtudel on ta tõesti kuldkollane, mesioranž või lausa merevaigupruun. See siin on üks täiesti pöörane näide sellest, mis juhtub, kui sulatada ühte arhaline valgete viinamarjade marjanahkadel kääritamine julge ja omanäolise veinimeistri fantaasialennuga. Jah, tõsiehtsad oranžid veinid veedavad tavaliselt pikki kuid (vahel palju kauemgi) koos marjanahkade ja seemnetega käärides, olgu see tsementvannis, puitvaadis või saviamforas. Kuid António Maçanita on Laranja Mecânica valmistamisel läinud siit veel mitu sammu edasi. Eelmine aastakäik oli sellel omanäolisel veinil esimene, kuid see mikrokogus õnnestus ja andis väga omanäolise tulemuse – seega tegi ta seda veel kord ja nüüd juba tervelt 2356 pudelit! Mõned kastid neist on nüüd Eestis!

Sisuliselt on tegu veiniga, mis on valmistatud sellest, mis tavaliselt läheb kompostihunnikusse. Nimelt jääb valge veini jaoks mahlapressimise läinud viinamarjanahkade, seemnete ja varreotsakeste segusse alati veel mahla alles, nii 10 – 15 protsenti. Selle veini valmistamiseks ongi veinimeister lasknud niisugusel pressimisjäägil varikatuse all nädalajagu käärida (kujutlege seda lõhna!) ning siis on marjamass läbinud uue tugeva pressimise. Mahl, milles on nüüd ka üksjagu sadet, on jäetud veel omapäi, kus ta on läbinud spontaanse malolaktilise käärimise. Vein on mehaaniliselt filtreerimata, stabiliseeritud vaid bentoniidiga (savisegu).

Tulemuseks on elegantne, tugeva tekstuuriga ja võimsalt omanäoline, sõna otseses mõttes “oranž” vein. Mida ei tasuks pakkuda nõrganärvilistele, kes arvavad, et valge vein peab olema hele, õrn ja delikaatne. Nagu tootja ütleb kõigile esmakordselt Laranja Mecânica maitsjaile – äkki te võtaksite istet ja alles siis maitseksite! Astudes välja “valge veini raamidest”, on see vein aga ääretult nauditav, sügavalt elegantne – temas on sügisese õunaaia intensiivseid ja vastupandamatuid lõhnu, küpse küdoonia, pähklite ja tumeoranzide suhkrustanud apelsinikoore maitseid, sekka sügisvahaseid õunu ja kuivatataud supirohelist. Temas on täidlust ja tanniine, mõrkjust ja ergast kergust, imetabast rõõsa koore, mineraalide ja sügisese mahakukkunud puuviljadest magusa maapinna maitseid. Ta oleks natuke nagu “late harvest“, magus-lagritsane, aga seejuures täiesti kuiv ja ergas.

Ega veini nimes peituv viide režissöör Stanley Kubricku 1971. aasta kultusfilmile “Kellavärgiga apelsin” (Anthony Burgessi 1962. aastal ilmunud samanimelise romaani “A Clockwork Orange” – portugali keeles “Laranja Mecânica” põhjal) ole juhuslik. Sama vastuoluline ja kohati raskesti mõistetav, nagu see sotsiaalpsühholoogiline fantaasia, on mõnes mõttes ka António Maçanita “oranž” vein. Nautige teda sellisena ja olge osalisteks moodsa valge veini piiride nihutamisel esivanemate aegadesse ja tulevikku.

See tugevamaitseline, omapärane ja väga elegantne vein sobib pardimaksapasteedi, peente liharoogade ja mereandide juurde, maitsekamate ja hästi laagerdanud juustude kõrvale, vähevürtsikate idamaitse toitude (Pärsia, Liibanoni, Maroko köök) juurde, miks mitte ka sushi jõrvale. Siiski tasuks nii erilist veini vähemalt esimesel korral lihtsalt maitsta ja tema ülke imestada. Serveerida 10 – 12 kraadi juures.

Tunnustused

Vivino.com veinimaitsjad ja kriitikud on andnud sellele pisut hullumeelsele veinile hindeks 4,3 punkti, ta on arvatud maailma parimate veinide ülemise 1(!) protsendi hulka.

Vinho Grandes Escolhas – 17,5 punkti

Tootja

Fita Preta Vinhos

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Arinto, Alicante Branco, Trincadeira-das-Pratas, Siria, Antão Vaz, Verdelho, Fernão Pires

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

13,5%

Maht

75cl

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Laranja Mecânica by António Maçanita 2019 NB! UUS AASTAKÄIK MÜÜGIL 26. OKTOOBRIST”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga