Ilha do Pico Terroir Vulcânico Terrantez 2020

46,95 
62,60  /l

Haruldasest Pico saare Terrantez’ist valge vein, kergelt soolakas ja ookeanimaitseline, väga erilise maitsetebuketiga, ääretult stiilne ja viimistletud, valminud vaid 1818 pudelit

Laos

Tootekood: 5609296000791 Kategooria:
 

Kirjeldus

Veel aasta tagasi valmis seda veini vaid 1400 pudelit, kuid Assoori saarte viinapuuaiad, mis üle saja aasta tagasi toimunud phylloxera-puhangu tagajärjel pea täielikult hävinesid, on taastamisel ja annavad iga aastaga natuke rohkem saaki. 2020. aasta marjadest sai veini juba 1818 pudelit! Terrantez on unikaalne Assooride mari, mis arenes siinsetel ookeanisaartel välja veel osaliselt teadmata esivanematest mitusada aastat tagasi. Ta on tõrges ja keeruline kasvatada. Aga kui saak õnnestub, on temast valge vein midagi väga erilist ja enneolematut.

Selle valge Terrantezi on valmistanud Bernardo Cabral, üks kahest superveinimeistritest Assoori saartel, kellest teine on muidugi António Maçanita. Eriti põnev on võrrelda nende kahe korüfee Terrantez’e – mõelmal on sama sordivein olemas ja sama kõrgete hinnetega. Siiski on need veinid üksjagu erinevad, kuigi peategelane oma maitsenüanssidega on mõlemis silmapilkselt äratuntav.

Terrantez’i maitsetebukett on tõesti midagi erilist. Temas sillerdab kirgas tsitrus ja Assooride ananass, vulkaaniline mineraalsus ja hunnitud vürtsid. Selle konkreetse veini teeb omapäraseks ka asjaolu, et ta on pärast kuut kuud sur lies laagerdanud veel mõnda aega kolmes eakas Ameerika tammevaadis, milles on kunagi hoitud Pico saare kuulsat Lajidot (Verdelhot), kangestatud veini, mida siit veeti Inglise ja Ameerika ülikute ning isegi viimase Vene tsaari õunkonna veinikeldrisse.

See väga eriline valge vein sobib kala ja mereandide, aga ka tõsisemate liharoogade juurde, samuti juustude-suupistete kõrvale ja muidugi lihtsalt millegi erilise nautimiseks. Serveerida 8 – 10 kraadi juures.

Assoori saarte unikaalne veinitegu ongi eriti kuulus eeskätt oma valgetest viinamarjasortidest veinide poolest. Ent vaid vähesed on neid veine maitsnud – Assooridel toodetakse veini jätkuvalt nii vähe, et seda on raske leida isegi Portugali mandriosas. MilVinhose e-pood on aga selles osas suur erand – meil on müügil nüüd juba kahe peamise Assooride tootja veinid. Lisaks António Maçanita loodud Azores Wine Company‘le on nüüd Eestis olemas ka valik Picowines‘i veine, mis valminud teise korüfee-veinimeistri Bernardo Cabrali käe all.

Pico saare vanima veinitootja laavaveinide sari annab hästi edasi Assoori saartel kasvanud viinamarjadest veinide võlu. Vulkaanilisel basaltpinnasel kiviklibu sees kasvavad viinapuud ammutavad sügavale kivimipragudesse ulatuvate juurte kaudu endasse omapäraseid mineraalseid ja soolakaid maitseid. Ka õhk on kesk Atlandi ookeani asuvatel Assoori saartel sõna otseses mõttes soola täis, ookeanilained piserdavad soolast vett kaldast kaugele. Et viinapuud soolavihmades ei kõrbeks laotakse iga viinamarjataime või taimedegrupi ümber aedik, mis neid tuule ja soola eest kaitseb. Pico saar on pea üleni kaetud kiviaedikutest labürindiga – seda peetakse teiseks maailma suurimaks inimkätega ehitatud rajatiseks Egiptuse püramiidide järel.

Loe juurde Assoori saartest ja sealsetest veinidest ka blogiartiklit siit.

Tunnustused

Vivino.com hinnang sellele veinile on ülikõrge 4,4(!) punkti, millega ta on arvatud maailma parimate veinide ülemise 2 protsendi hulka

Robert Parker – 91 punkti

Vinho Grandes Escolhas – 18 punkti

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Viinamarjad

Terrantez do Pico

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

12,5%

Maht

75cl

Tootja

Picowines

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Ilha do Pico Terroir Vulcânico Terrantez 2020”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga