Fitapreta Chão dos Eremitas Alicante Branco 2018

27,95 
37,27  /l

Valge vein unustuse hõlma vajunud harudlasest Alicante Brancost, mis kahtlemata üllatab teid oma rikkaliku ja isepäise maitsebuketiga, laagerdanud 12 kuud sur lies, osaliselt neutraalses tammevaadis

Laos

Tootekood: 5600301740909 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

Kohe algatuseks tuleb öelda, et seda veini on maailmas proovinud vaid vähesed – teda on toodetud vaid 1955 pudelit, millest igaüks on nummerdatud. Ja mõned kastid seda veini on nüüd MilVinhose e-poes olemas!

Alicante Branco on iidne Portugali mari, mis kunagi kasvas (ka siis üsna vähese levikuga) Lõuna-Portugalis, Alentejos, ja mille kohta arvati, et ega sellest head veini ei saa. Nagu enamasti, siis põlu alla satuvad ikka need marjad, mis on keerulised ja vajavad palju hoolt. Hulk selliseid on ka ammu välja surnud. Kuid nüüd on üks neist tagasi ja siin on vein, mis ka karmimate kriitikute meelest tõestab, et “kehvast veiniviinamarjast” ei saa siin juttugi olla.

FitaPreta Vinhos, kus üheks omanikest ja ühtlasi veinitegijaks otsiva hingega noorema põlvkonna veinimeister António Maçanita, on kasutanud marju, mis tulevad väikselt, 1970-ndatel aastatel iidse viinamarjakasvatuse alale rajatud viinamäelt graniidisel-kiltkivisel Alentejo pinnasel. Keskajal kasvatasid siin muuhulgas arvatavalt sedasama Alicante Brancot erakmungad (viinamäe nimi Chão dos Eremitas tulebki sealt). Väljakaevamistel on siit aga leitud saviamforate kilde isegi 8. sajandist enne meie ajaarvamist. Koht on tõesti eriline, läheduses voolab kaks oja, mis viinapuid mägedest tuleva veega terve kuuma ja siinkandis põuase suve vältel joodavad. Huvist katsetada, mida see kunagi ammu Põhja-Itaaliast ja Hispaaniast siia Alentejosse sattunud mari endast kujutab, ongi valminud 2018. aasta marjadest selle veini esmakordne vintage (varem on tootja kasutanud sama viinamäe marju paaris blendis).  Portugali kuulsaim veiniajakiri Vinho Grandes Escolhas nimetas tulemust muljetavaldavaks.  “Selle veiniga on täielikult ümber lükatud senine arvamus, et Alicante Branco on veiniviinamarjana ebamäärane. See vein on silmapaistav! Ta on isepäiselt rikkalik, aga hiilgavas maitsete tasakaalus, lausa meisterlik,” kiidas ajakiri ona hinnangus veini esmakordsele, 2018. aastakäigule.

Jah, sellest valgest veinist leiab imetabaseid klaare maitseid. Seal on virsikuid, kangekaelset küdooniat, pehmet hurmaad. On päikeselisi aasalilli ja taimeteed vanaema arstikapist. Natuke kusagil isegi omatehtud lõhnaõli.

See vein on pärast käärimist laagerdanud veel 12 kuud filtreerimata settel – kolmandiku jagu vanades (aastaid kasutatud ehk neutraalsetes) tammevaatides ja kaks kolmandikku roostevabades väikestes metallvaatides. Detsembris 2019 on ta villitud pudelitesse ja nüüd ongi ta siin, valmis maitsmiseks. Ahjaa, asjatundjate arvates säilib ta hästi, jätkab pudelites laagerdamist – kui teda vaid tulevasteks maitsmisteks jätkub. Jah, ta on kallis, sest ta on eriline ja töömahukas.

See intensiivsete maitsetega valge vein sobib rikkalike ja tugevamate kalaroogade juurde, aga väga hästi ka linnuliha kõrvale. Serveerida 10 kraadi juures.

Tunnustused

Vinhos Grandes Escolhas – 18 punkti

Revista de Vinhos – 18 punkti

Vivino.com hinne sellele haruldasele veinile on ülikõrge 4,2 punkti

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Alicante Branco

Piirkond

Alkoholisisaldus

12,5%

Maht

75cl

Veinimeister

Tootja

Fita Preta Vinhos