Fitapreta Branco de Indigenas 2019 by António Maçanita NB! UUS UNIKAALNE VEIN

24,95 
33,27  /l

Kõige ehedam puhas Arinto kuuma ja kontinentaalse kliimaga Alentejo kiltkivistelt viinamägedelt, valmistatud isepäise veinimeistri António Maçanita kuldsete kätega, käärinud väikestes neutraalsetes Prantsuse tammevaatides üksnes marjadega kaasa tulnud looduslike pärmidega. Valmistatud vaid 1996(!) pudelit!

Laos

Tootekood: 5600301740381 Kategooria:
 

Kirjeldus

António Maçanita on veinimeister, kes ei tee midagi nii, nagu tavaliselt tehakse. Siin on veel üks tema “veider” vein, millega ta portreteerib iidset Portugali marja Arintot, mis küpsenud kuiva ja kuuma kliimaga idapoolses Alentejos. Arinto on ergas ja samas kaunilt troopilise, lõunamaise buketiga viinamari, mis kasvab kõikjal Portugalis, kuid on igas piirkonnas, igal terroir‘il pisut isemoodi. Fitapreta veinimaja viinamägedel on ta sisemaise, kontinentaalse kliima mari – toitainetevaestelt kiltkivistelt muldadelt ja eriti kuuma suvepäikese alt.

Et lasta sel marjal võtta veinisse kaasa kõik kohalikud nüansid on Maçanita kasutanud ainult siinse ümbruse looduslikke pärme. See ei olegi tänapäeval nii tavaline. Sest tööstuslikult kultiveeritud pärmidega on kõik hoopis lihtsam – kogu käärimisprotsess on palju kergemini juhitav ja vigadevaba. Maçanita idee oli selle veiniga aga lasta Arinto marjadel käärida ise, ilma mingi vahelesegamiseta. Ka ei purustanud ta marju, vaid need läbisid kerge pressimise tervikuna, koos kobaratega. Edasi läks mahl käärima varem korduvalt kasutatud, n-ö neutraalsetesse Prantsuse tammevaatodesse, väikestesse 225-liitristesse peaaegu ilma puidumaitseteta puitvaatidesse. Selle protsessi juures ei kasutatud mingit temperatuurikontrolli, vaid vein lihtsalt kääris – ja sai valmis. Edasi jäi ta samadesse vaatidesse veel kuudeks laagerdama veinisettele. Siis lasti tal settida ja villiti pudelitesse. Ja jällegi jäeti need laagerdama.

Ning siin ta on – tõeliselt ehe ja looduslik Arinto. Te tunnete seda erilisust juba lõhnast. Ja taas – laske tal klaasi kallamise järel pisut hingata! Edasi tulevad “arintolikud” küpsed tsitrused, laimid, siis greipfruit. Järgmiseks juba kreemisemad nüansid koos küpsete pirnide ja virsikutega. Näpuotsaga vürtse, pisut pärmisust. Ja siis jälle murrab läbi tsitruste kirgas toon.  Väga elegantne. Ja samas nii maalähedane. Lihtne ilu, mis muutub teie klaasis luksuslikkuseks.

NB! Seda veini valmistati vaid 1996 (!) pudelit ja tänseks on ta tootjal välja müüdud! Kümmekond kasti seda imelist jooki, iga pudel nummerdatud, on meil Eestis nüüd veinigurmaanide jaoks olemas.

See väga ehe ja omanäoline valge vein sobib igapäevaste maalähedaste toitude kui ka kõige peenemale roogadega juurde. Serveerida 10 kraadi juures.

Tunnustused

Robert Parker – 90 punkti

Revista de Vinhos – 17,5 punkti

Vivino.com hinne sellele väga omapärasele veinile on ülikõrge 4,2 punkti. Ta on arvatdu maailma parimate veinide ülemise 1(!) protsendi hulka.

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Arinto 100%

Piirkond

Alkoholisisaldus

12,5%

Maht

75cl

Veinimeister

Tootja

Fita Preta Vinhos