Fresh from Amphora Tinto 2020

15,65 
15,65  /l


Väga kerge ja arhailine punane vein savivaadist, mis maitseb vaarikate ja lõunamaiste kuuma päikese all küpsenud köögiviljade järele, valminud täiesti vahelesegamiseta saviamforas – NB! See vein on suures 1-liitrises pudelis

Laos

Tootekood: 5600314049785 Kategooriad: , ,
 

Kirjeldus

See kergemapoolne ja üsna helepunane vein viib meid ajas põlvkondi tagasi ja lubab maitsta veini sellisena, nagu seda jõid Ibeeria poolsaare talumehed sada või ka mitusada aastat tagasi. Ta on valmistatud Alentejo kiltkivistel-graniidistel maastikel küpsenud kolmest iidsest punaste marjade sordist – Trincadeirast, Moretost ja Tinta Grossast. Marjad purustatakse kergelt käsitsi ja heidetakse lahtisesse saviamforasse, kus vein valmib peaaegu et iseenesest, loodusliku pärmiga. Inimese ülesandeks jääb vaid kord päevas redeliga üles amfora suu juurde ronida ja pika toikaga marjasegu segada, et pinnale tõusva marjanahkadest “korgi” all kääriv vein amforat lõhki ei lööks.

Kui varasemast ajast on MilVinhose e-poes juba müügil Herdade do Rocimi veinimaja Amphora Tinto ja Amphora Branco, siis nüüd lisandunud Fresh from Amphora Tinto – nagu nimigi ütleb – erineb kahest esimesest seetõttu, et ta on veel õhulisem ja kergem, ilma igasuguse kunstilise viimistluseta, sõna otseses mõttes värskelt amforast pudelisse villitud. Marjasegu käärimine on kestnud vaid kaks kuud.

See kerge ja arhailine helepunane vein on mõnusalt marjane ja väga harmooniline. Temas on metsmaasikaid ja suuri roosasid vaarikaid, magusküpseid köögivilju vanaema suveaiast ja kui tähelepanelikult otsida, siis ka õige pisut sügisvihmade järgi lõhnavat lehekõdu aiaääres oleva kompostihunniku lähedusest. See on “alasti” vein sellisena, nagu jõid veini tänaste ilmakodanike kauged isivanemad. Amforates veini valmistamise traditsiooni (vinho de talha) tõid Portugali Alentejo aladele teadupoolest ju vanad roomlased paar tuhat aastat tagasi. Alentejo talunike kodustes veinikeldrites ja samuti kohapealsetes külakõrtsides on see arhailine traditsioon aga säilinud läbi aastasadade. Viimasel kümnendil, kui “öko” elulaad teeb võidukäiku, on see veiniteo viis aga väga populaatseks muutunud – isegi sedavõrd, et amforaveinist on alati puudus. Seda põhjusel, et ei jätku amforaid – neid suuri savinõusid saab valmistada ju vaid käsitööna ning amfora valmimine on aeganõudev protseduur. Nagu ülal viidatud. mõnedki neist igal aastal paratamatult purunevad.

Saviamforas valminud veinid on tõesti hoopis teistsugused, kui tavalised veinid. Neis on maitseid, mida ei leia ühestki metall- või tammevaadis valmistatud veinist. Nad on kerged, ent maitsekad, sädelevad ja elegantsed. Savinõu poorne pind laseb ju veinil kogu valmimise perioodil rohkelt hingata ning samal ajal ammutada endasse maapõuest kogutud maitseid, mis on talletunud savisse aastasadade või lausa -tuhandete jooksul. Samas ei kasutata Portugalis savinõude seestpoolt võõpamiseks maitsekaid vaike, nagu teame Kreekast. Vahel küll amforaid vahatatakse, aga Portugalis ei domineeri amforaveinides kunagi terav vaigumaitse. Fresh from Amphora tuleb aga savinõust, mis on täiesti puhas ja töötlemata.

Fresh from Amphora on Alentejo ühe nooblima veinimaja Herdade do Rocimi ja maailmakuulsa Niepoorti veinimaja koostööprojekt nimega Nat’Cool (tõlkes – äge ja looduslik).

NB! Vein on 1-liitrises pudelis.

See kerge punane vein sobib igasuguste lihtsate ja ka keerulisemate toitude kõrvale, muidugi ka niisama nautimiseks. Teda tuleks serveerida pisut jahedamalt, kui punast veini tavapäraselt – umbes 12 – 14 kraadi juures.

Tunnustused

Revista de Vinhos – 17 punkti

Vinho Grandes Escolhas – 16,5 punkti

Vivino.com veinikriitikud on hinnanud seda veini kõrge 3,9 punktiga

Tootja

Herdade do Rocim

Vaid 20-aastase ajalooga Herdade do Rocim on näide sellest, kuidas ka ühe inimese unistused võivad muuta maailma. Rocimi tegevjuht ja peaveinimeister Catarina Vieira otsustas agronoomina ülikooli lõpetades, et ei suundu oma vanemate eeskujul ärisse, vaid soovib kätt proovida alal, millega omal ajal tegeles üks ta vanaisadest, kes oli kodukoha tunnustatum veinitegija. Tänaseks on Catarina üks kahekskast Portugali uue ajastu tunnustatumast naisveinimeistrist, kelle kuulsus ulatub kaugele üle kodumaa piiride. Koos önoloogist abikaasa Pedro Ribeiroga on neist saanud tandem, kelle kõrgtasemelised, elegantsed ja isikupärased veinid võidavad üha uusi medaleid. Rocimi tugev külg on ka suur rõhk jätkusuutliku põllumajanduse põhimõtete järgmisele, et viia kokku esivanemate tarkus moodsate ja keskkonnasääslike tehnoloogiatega. Rocimi omanduses on viinamäed Lõuna-Portugalis Aletejos, Vinho Verdes riigi põhjaosas ja niiskel-tuulisel Atlandi rannikul Leiria lähistel. See võimaldab valmistada suurt valikut erinevaid kõrgtasemelisi veine. Rocimi toodang on kasvanud ligi miljoni pudelini aastas, millest umbes pool müüakse kodumaal ja teine pool kaugemal, Europpa riikidest Aasia,  Aafrika ja Ameerikani välja. MilVinhos on Rocimi veinide ametlik esindaja Eestis.

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Moreto, Tinta Grossa, Trincadeira

Piirkond

Veinimeister

,

Alkoholisisaldus

12%

Maht

1L

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Fresh from Amphora Tinto 2020”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.