Bacalhôa Encruzado 2021 NB! UUS VEIN

16,95 
22,60  /l

Imeline valge vein vaid Portugalis, Dão mägedes kasvavast Encruzado viinamarjast; väga intensiivse ja peene buketiga, õrnalt mineraalne, kaunilt harmooniline, kohati ebamaiste maitsetega, väga pika järellaagerdamise potentsiaaliga

Laos

Bacalhoa Logo
Tootekood: 5601237192176 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

Encruzado on uskumatu aroomide ja maitsete buketiga valge viinamari, mis kasvab ainult Portugalis, sealsetes Dão mägedes, Serra da Estrela ookeanipoolsetel mäenõlvadel. Mida kõrgemal ja mida ekstreemsemates oludes, seda olivalisemalt see imeline mari end tunneb ja seda paremaid veine ta annab. Maailmakuulsad veinikriitikud on kiitnud Encruzadot taevani. Üks enim meeldejääv kommentaar Wine Enthusaisti veinihindajalt Robert Vossilt kõlas umbes nii: see võib isegi olla kogu maailma kõige sulnim mari, aga… vaid väga vähestel inimestel maailmas tekib võimalus teda maitsta ja sellest imest osa saada, sest Encruzadot on lihtsalt nii vähe.

Jah, isegi kui püüda Encruzadot kasvatada kusagil mujal, näiteks Dão madalamatel nõlvadel, läheduses asuvas Bairradas või kuumas lõunas, siis ei küpse marjad iialgi selliseks, et neid saaks valmistada sordiveini (ühemarjaveini). Sel juhul võib teda ehk kasutada valgetes blendides, aga see on ka kõik. Siit ka põhjus, et seda marja on tõesti vähe.

Teine väga oluline moment Encruzado juures on tema meeletu laagerdamise potentsiaal. Ta annab noorelt kirkaid ja meelelisi, kergeid ja õhulisi veine. Aga kui tegu on tammevaadis käinud veiniga, võib teda pudelitesse villituna hoida lausa aastakümneid – ta jätkab laagerdamist ja muutub üha keerulisemaks, küpsemaks, nüansirohkemaks. Seda on ääretult põnev jälgida. Kuid jällegi – kui palju on neid, kes suudavad vastu panna kiusatusele ta ära juua enne, kui ta 10- või 15-aastaseks saab!

See Bacalhôa veinimaja omandusse kuuluv Quinta da Garrida kõrgmäestikumarjadest Encruzado on segu metallvaadis ja tammevaadis käärinud veinist. Umbes 40 protsenti mahlast on käärinud Prantsuse tammevaadis ja pärast käärimist samas veel kolm kuud laagerdanud. Seejärel on ta kokku blenditud metallvaadis oodanud veiniosaga. Siit ka õhkõrn, noorelt peaaegu märkamatu röstisus, õrn küpsus, mis täiendab nii hästi Encruzado loomuomast valgete viljade (õunad, valge viljalihaga virsikud jt), valgete mägilillede ja tüüne mineraalsuse noote.

See on vein, mida juues võib arvata, et ta on lihtne ja kerge – aga sünevedes avab ta isegi noorena teile oma kauni ja samas väga keerulise, sügava ning mitmetahulise loomuse. Ta on rafineeritud ja elegantne, aga väga sügav. Temas on palju maitsetekihte ja ta jääb päris kindlasti teile meelde. See, milliseks ta kujuneb kümne aasta pärast, on aga veel hoopis teine jutt. Võib-olla jõuame nõnel teisel korral ka selle teemani.

See imeline valge vein sobib kala ja mereandide, suupistete, aga ka klassikalise pehmemamaitselise Araabia köögi juurde, samuti linnu- ja sealihast toitude, pehmete juustude juurde. Serveerida 10 kraadi juures.

Tunnustused

Vivino.com veinikriitikute hinnang sellele uuele veinile on kõrge 4,0 punkti.

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Encruzado

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

12%

Maht

75cl

Tootja

Bacalhôa Vinhos de Portugal

Bacalhoa Logo