E-Eesti võlud ja Portugali tradição

Mõtlesin, et kirjeldan alustuseks pisut, mida see tähendab, kui sul küpseb ühel heal päeval otsus asutada firma ja hakata tooma Eestisse sinu jaoks nii huvitavaid Portugali veine.

Olime oma perega tolleks hetkeks selle mõttega mänginud juba peaaegu aasta. Uurinud seadusandlust ja tutvunud massiivsete regulatsioonidega, mis käivad kaasas aktsiisikauba käitlemisega, külastanud Eestis isegi paari aktsiisiladu ja tutvunud nende teenuste ja hindadega. Mitmed inimesed Eestis, kes teemaga kokku puutunud, olid meile nõu andnud: ärge üritagegi, turg on odavat masstoodangut täis, Eesti inimesed joovad õlut ja viina ega tee heal ja halval veinil vahet!
Ja siiski küpses meis juulikuu kolmandal nädalal otsus võtta asi ette. Paratamatus seisnes selles, et me ise asusime sel hetkel parasjagu Portugalis ehk 4000 kilomeetri kaugusel Eestist.

Esialgu läks kõik lausa suurepäraselt. Pühapäeva öösel asutasin oma sülearvutis firma Mil Vinhos OÜ ja maksin ära 190-eurose riigilõivu. Esmaspäeva hommikul kell 9.02 sain e-mailile teate, et uus ettevõte on registrisse kantud – määdžik! Juba samal varahommikul jagas mu Facebooki-kontol avaldatud vaimustushüüet ka Ärileht. Päeva jooksul sain viis tellimust Portugali veinidega ilmselt kursis olevatelt kaasmaalastelt.

Edasi oli vaja avada uuele firmale arveldusarve. Olime tegelikult juba faasis, kui meil olid mitme Portugali veinimõisaga ostude eelkokkulepped sõlmitud ja vaja oli edastada neile terve hulk andmeid: käibemaksunumbrid, pangaarved jne. Arvasin, et mida keerulist selles ikka olla saab, sest elame ju e-Eestis.

Võtsin ühendust oma “kodupanga” ehk Swedbankiga, kus mul endal ja mu senistel firmadel on hulk arveldusarveid. Selgus, et nemad minu isikut siiski panka kohale tulemata tuvastada ei saa ja seetõttu ka arvet interneti teel ega digiallkirjaga avada ei saa – aga abivalmis konsultant pakkus sekundiga lahenduse: saate teha volituse kellele iganes, kes saab siis panka tulla ja teie nimel arve avada!

Mina: Oi kui tore, kas teen siis digiallkirjastatud volituse ja see inimene saab arve avada?
Konsultant: Ei-ei, te peate siiski esmalt tulema pangakontorisse ja tegema talle volituse siin!
Mina: Kuidas ma saan tulla kontorisse, kui ma ei ole Eestis?
Konsultant: Teine võimalus on, et välismaal asudes saate teha talle volituse notari juures.
Mina: Ahah, siis peab see teine inimene lendama 4000 kilomeetrit, et tulla notari juurde, ja siis tagasi Eestisse mulle arvet tegema? Aitäh!
Mälusopist meenus, et üks teine pank siiski vist avab arveid interneti teel, vist LHV, kes on ettevõtjate-sõbralik. Leidsingi nende kodulehelt reklaami, et arveldusarve saab avada 15 minutiga. Asusin ankeeti täitma, mille järel pidi toimuma ID-kaardiga veebituvastus. Täitsin ankeedi, panin ID-kaardi valmis, värvisin igaks juhuks ka silmad ära…. aga veebituvastuse asemel läkitas süsteem mulle teade: järgmiseks tulge pangakontorisse!
Võtsin ühendust LHV veebikonsultandiga. Mina: Ma ei ole Eestis, vaja avada uuele firmale arveldusarve, täitsin veebituvastuseks ankeedi, aga mul palutakse tulla pangakontorisse…!
Konsultant: Kui te ei saa pangakontorisse tulla, siis saate oma isikut tuvastada ka lähima Selveri infoletis. Selverite asukohad leiate siit…X
Mina: Appi! Lähim Selver on minust 4000 km kaugusel. Sain aru, et teie pank pakub veebituvastust???

…. järgnes umbes 45 minutit kirjavahetust, mille tulemusena sedastas konsultant: Kahjuks jah firmale me veebituvastusega arvet avada ei saa!
No ei ole võimalik! Helistasin sama panga telefonikonsultandile. Kõnejärjekorras ootamine tasus end ära, sest tema ütles: Firmale saate arve teha küll, aga alles siis, kui olete avanud veebituvastusega endale eraisiku arve! Eraisik, kellel on meie pangas arve, saab avada arveid ka oma ettevõtetele!

Edasi läks kõik juba nagu lepase reega! Veebituvastus, siis eraarve ja kohe järgneval tööpäeval avas pank mulle ka firmaarve !!!!!

Elagu e-Eesti! Lõpp hea, kõik hea! Visa inimene rammib ikka kas või läbi müüri. Tõe huvides olgu siinkohal lisatud, et mis käis e-Eestis tõeliselt lihtsalt, oli ettevõttele käibemaksukohustuslase numbri saamine. Piisas mul vaid ühel hilisõhtul vastav soov maksuametile ära saata, kui juba järgmisel päeval helistas mulle ametnik, küsis paar (mõttetut) küsimus, ja teatas, et number saadetakse mulle palutud kuupäevaks e-mailile. Tänud neile!

Edasi saime keskenduda Portugali riiklikule bürokraatiale seoses aktsiisikauba liikumisele. Vastavalt Euroopa Liidu nõuetele pole see sugugi vähene. Kui lisada sinna lõunamaine karakter ja sellele lisaks nähtus nimega tradição, siis tuleb tunnistada, et kogu asjaajamine võttis kohati üsna üllatavaid mõõtmeid.

Tiina ja punaste portugali veinide valik

Pahandada aga portugallaste peale ei saa, sest isegi, kui nad kõik segi ajavad ja ära unustavad, siis niipea, kui sa nendega jälle päriselt kohtud ja näost-näkku räägid, on nad kahtlusteta kogu maakera kõige sõbralikumad ja vahvamad inimesed! Kui meil ei oleks oma eraeluga seoses viie aasta pikkust kogemust siinsete asjaajamistega, siis me ilmselt oleksime juba hulluks läinud. Võib-olla see ongi käesoleva ürituse jaoks meie eelis, mida kellelgi teisel Eestis ei ole.

Tiina Kangro

Selle kuu veini soovitused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga