Kirjeldus
Portugali mandriosa kõrgeima mäetipu Serra da estrela ida- ja lõunanülvadel laiuv Quinta dos Termos on oma veinide poolest klass omaette. Nende veinide järele sõidetakse kogu Portugalist ka üle mägede – sest paljud selles väikses veinitalus valminud veinid on vaid üliväiksed partiid, mida mitte kusagil mujal ei müüdagi, kui kohapeal. Olgu täpsustuseks öeldud, et päris väike talu Quinta dos Termos enam ei olegi, sest hämmastav edu, mis nende veine viimasel kümnendil on saatnud, on pannud tootmise kasvama. Ja selle üle tasub üksnes rõõmu tunda.
Kõik Quinta dos Termose veinid on absoluutselt kuivad, jääksuhkrusisaldusega eranditult alla 0,3 g/L, ehk teisisõnu – ilma igasuguse suhkruta. Kuid tegu on graniidisel pinnal kasvanud marjadest mäestikuveinidega, Mineraalsed noodid ületavad siin alati happesuse, seega liigset hapet neis ei maksa karta, kuid nad on stiilsed, rahulikud, põnevad ja väga elegantsed.
O Mistério on aga midagi täiesti erilist. Kaks marja – siinne iidne mägede Tinto Cão, ja tema kõrval siinsamas kõrgendikel valminud Prantsuse külaline Petit Verdot. 80 protsenti esimest ja 20 protsenti teist. Veinimeister ütles, et seda veini lihtsalt ei saanud jätta tegemata, kuna 2017. aasta Tinto Cão osutus millekski täiesti eriliseks, seda võimalust lihtsalt ei saanud kasutamata jätta. Et püssirohi lausa plahvatama panna otsustas veinimeister lisada blendile otsekohest Petit Verdot’d. Marjad on läbinud täieliku puhastamise kobaratest ja varreotstest, seejärel lastud omaenese raskuse all pisut puruneda ning seejärel on lastud neil väga aeglaselt käärida. Kuna Quinta dos Termosel on muljetavaldav kollektsioon erinevatest tammedest puitvaate, siis järgmiseks tulid mängu need – vein on pikalt tammes laagerdanud, ja millises täpselt, seda teab vaid peaveinimeister.
Tulemus on igatahes vägagi eriline, lausa ebatavaline. Ta on lausa jõhkralt avameelne, tal puudub igasugune vaoshoitus, aga samas – milline stiil ja ilu ja lõõm!
See imetabane ja väga gastronoomiline punane vein sobib jahiprae juurde, küpsetatud või hautatud veise- ja lambaliha või ahjust tulnud suus sulava seapõse kõrvale. Serveerida 16 – 18 kraadi juures.
NB! Seda veini võib juua kas juba nüüd (muidugi andes talle klaasis aega avanemiseks või isegi dekanteerides), aga teda võib ka veel väga pikalt hoida heades tingimustes veinikeldris – veinikriitikute hinnangul on tegu veiniga, millel on lausa määratu säilivuse potentsiaal. Siiski, teda võib rahulikult nautida ka kohe siin ja praegu.
Tunnustused
Vivino.com on andnud sellele punasele veinile hindeks ülikõrge 4,2 punkti ja ta on arvatud maailma parimate veinide ülemise 3 protsendi hulka
Vinhos Grandes Escolhas – 18 punkti