Pegos Claros PRIMO 2015

58,95 
78,60  /l

Haruldane punane käsitöövein, milles on Pegos Clarose 100-aastaste Castelão viinapuude saagile lisatud väikses koguses üliharuldast Tintinhat. Võimas, tume ja intensiivne, valmistatud vaid 1676 pudelit

Välja Müüdud

Laost otsas

Tootekood: 5600313230085 Kategooriad: , ,
 

Kirjeldus

Seda punast veini tasub võtta eeskätt kui haruldast nähtust ja süübida pisut ta saamisloosse. Muidugi on ta veinina lihtsalt briljantne – tumepunane, intensiivne, suursusguste tanniinide ja sädeleva maitsebiketiga. Kuid pisut tausta teeb nii haruldase veini veel ahvatlevamaks.

Kõik algas sellest, et kuus või seitse aastat tagasi avastasid sajandi vanuse Pegos Clarose veinimõisa viinamarjakorjajad ühtäkki, et mõnede viinapuude marjad värvivad nende käed ja ka kindad tumepunaseks. Teatavasti on Pegos Clarose veinimõisas aegade algusest kasvatatud vaid üht iidset viimanarjasorti – Castelão’d – ja see mari on küll tumepunase mahaga, kuid seest hele. Nüüd äkki leidusid siin aga mõned viinapuud, mille marjad olid läbinisti kui tumepunane tint. Selliseid n-ö teinturier marju on kogu maailmas vaid viis-kuus sorti ja Castelão kindlasti nende hulka ei kuulu. Pegos Clarose peaveinimeister kutsus kohale eksperdid ja geenianalüüs näitaski, et tegu oli väikese hulga väga haruldase marjasordi Tintinha viinapuudega, mis kummalisel kombel olid veinimõisa iidsetel viinamägedel juba sada aastat tasahiljukesi oma elu elanud. Kokku saadi ehk mõnikümmend viinapuud. Ja siit sündiski mõte lisada Pegos Clarose puhtast Castelão’st veinide kõrvale n-ö natuke kaugem sugulane PRIMO (tõlkes – tädi- või vennapoeg).

2015. aasta üliheast saagist jagus Tintinha marju täpselt sellises koguses, et kolme tammevaaditäie veini koostisesse sai seda haruldust lisada Castelão kõrvale kümnendiku. Vein kääritati algusest peale kolmes 500-liitrises, ülalt avatud ja püstiseisvas tammevaadis. Kogu veinitegu marjade purustamisest kuni pressimiseni oli puhas käsitöö (ja jalgade töö). Käärimiseks jäeti marjadele külge ka umbes kolmanik varreotstest. Valmiskäärinud vein jäeti samadesse vaatidesse veel 12 kuuks laagerdama. 2016. aasta hilissügisel villiti esimene PRIMO aastakäik pudelitesse – neid sai kokku vaid 1676 pudelit. Edasi läksid need veel ligi kolmeks aastaks Pegos Clarose veinimõsia sügavasse veinikeldrisse hästi temperatuuri hoidvas Palmela liivasesse pinnases.

Nüüd on see võimas ja omanäoline punane vein gurmaanide jaoks valmis maitsmiseks! Meil endil oli õnne maitsta seda haruldust juba 2019. aasta suvel, siis veel ilma sildita pudelis ja otse veinikeldrist degusteerimiseks tooduna. Jah, ta oli väga teistsugune ja väga peen! Värelevate peente tanniinide kõrval on temas musti küpseid ploome, münti ja tubakat, mokakohvi – ja siis jälle erksaid punaseid metsamarju.

Nüüd, hulk aastaid hiljem, on see punane vein aga veel täiuslikum. Tootja hinnangul võib seda veini hoida (heades tingimustes) veel kas või kolmkümmend aastat, ilmselt kauemgi.

Järgmine PRIMO (ilmselt 2017) tuleb juba 30-protsendilise Tintinha sisaldusega, sest veinimõisa marjakasvatajatel on õnnestunud viinapuid paljundada. Jääme põnevusega jälgima Pegos Clarose edusamme ja mis seal salata – ootama aega, mil saaksime maitsta esimest 100-protsendilist veini Tintinhast.

Loe Pegos Clarose veinimõisa kohta pikemalt blogist. Kõik kuus Pegos Clarose imelist veini – nnede hulgas ka roosa ja blanc de noir valge – leiad siit 

Mille kõrvale siis teda nautida? See vein on nii haruldane, et teda võiks maitsta lihtsalt omaette. Kui söögi kõrvale, siis sobib ta kokku võimsa ahjuprae, vürtsikate hautiste ja hästi laagerdanud juustudega. Serveerida 16 – 18 kraadi juures.

Tunnustused

Vivino.com on andnud sellele üliharuldasele veinile hindeks ülikõrge 4,5(!) punkti

Vinho Grandes Escolhas – 18 punkti

Robert Parker – 91 punkti

Wine Enthusiast Magazine – 92 punkti

 

 

 

Tootja

Herdade de Pegos Claros

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Castelão ja Tintinha iidselt viinamäelt

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

14%

Maht

75cl

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Pegos Claros PRIMO 2015”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.