Insurgente 2017 NB! EESTI AASTA VEIN 2022

11,95 
15,93  /l

Veetlev punane vein Dão graniidistelt mäenõlvadelt 400 meetri kõrguselt merepinnast. Kuiv ja marjane, ilusa struktuuriga, valmistatud iidse veiniteo meetodiga

Laos

Tootekood: 5604742001780 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

Vahel öeldakse, et Dão veinid on väga bordoolikud, Portugali tavapäraste veinidega võrreldes üksjagu tasasemad, elegantsed ja stiilsed. Selles on omajagu tõtt, sest kõrgemal mägedes on temperatuurid teised ja marjad ei lähe kätte nii magusaks, kui kuumas lõunas. Siin on suvel kuum, aga talvel jahe ja jaanuaris-veebruaris vahel hommikuti isegi hallane. Viinapuud on siin visad ja suure temperatuuride kõikumisega harjunud. Siiski on mäenõlvade marjad hoopis teistsugused. Võrreldes sisemaa poolsete nõlvadega jagub siin aga ka ookeanilt tulevat niiskust.

Siiski jääb Touriga Nacional alati iseendaks, isegi kõrgel mäenõlvadel. Lisaks Tourigale on selles veinis kasutatud Dão punaste veinide “kaubamärki” Alfrocheirot. Need kaks viinamarja on andnud hõrgu, ent tugeva karakteriga punase veini. Omajagu on tulemus kinni ka veinivalmistamismeetodis – enne kääritamist on hoitud purustatud marjade segu kaksteist tundi jahedas, kääritamise järel aga veel kaks kuud marjanahkadel enne, kui vein on filtreeritud. See on tõesti väga klassikaline Dão punane vein, mis on õhuline, aga maitsetelt väga intensiivne.

Selles veinis on punaseid ja musti marju, hulgaliselt graniidist mineraalsust, mäenõlvadel kasvavate seedrite mõrkjust, õhkõrnu eukalüptimetsade tuuleiile. On ka šokolaadi ja palsamit, isegi pisut tumehalli grafiiti. Veinikriitikud ei jõua ära kiita selle veini meisterlikku struktuuri. Vein on valmis joomiseks, aga ta võib ka seista – veel aastaid.

See punane vein sobib oivaliselt Vahemere köögiga, pasta- ja riisiroogadega, pehmete ja poolpehmete juustudega, oma elegantsuses samuti suupistete juurde, aga kindlasti ka lihatoitude kõrvale. Serveerida temperatuuril 16 – 18 kraadi.

NB! Loe ka sama veini veelgi viimistletuma kaaslase Insurgente Premium 2017 kohta.

Tunnustused

Aasta vein 2022 – Pronksmedal (Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni tunnustus)

Wine Enthusiast Magazine – 90 punkti

Jancis Robinson – 16,5 punkti

Robert Parker – 88 punkti

International Wine Challenge 2020 – Pronksmedal

 

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Touriga Nacional, Alfrocheiro

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

14%

Maht

75cl

Tootja

Lua Cheia em Vinhas Velhas