Álvaro Castro PAPE 2012

43,65 
58,20  /l

Veiniringkondades väga kõrgelt hinnatud ja natuke “hullumeelne” punane vein Dão graniidistest mägedest, milles on pandud kokku moodsad ja iidsed marjad, kuulsa Álvaro Castro looming

Laos

Tootekood: 5606686000782 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

Quinta da Pellada on üks vanima teadaoleva ajalooga veinitalusid Dão mägedes, mille dokumenteeritud ajalugu ulatub 1570. aastasse. Dão üheks silmapaistavamaks ja eriskummalisemaks veinitegijaks peetud Álvaro Castro, erialalt ehitusinsener, sai Pellada veinimõisa üsna ootamatult päranduseks 1980-ndatel aastatel, kui veinitegemine oli seal halbade asjaolude kokkulangemise tõttu peaaegu likvideerunud. Álvaro tegi oma karjääris kannapöörde ja asus veinimõisa uuesti üles ehitama. Ei läinudki kaua, kui tema täht lõi särama.

Sellest kõigest pikemalt mõnes tulevases blogiartiklis, aga mis puutub Álvaro Castro väga kuulsaks saanud punasesse PAPE veini, siis ühte asja tuleb siiski mainida. Selle veini tegemiseks tuli Álvarol ära osta üks viinamägi naaberveinitalult. Kergelt see ei läinud, aga teist võimalust pisut “hullumeelseks” hüütud veinimeistril polnud – naabrite viinamäel lihtsalt kasvas nii hea Touriga Nacional, mida Álvarol oli lihtsalt vaja oma mõtetes juba sündinud uue veini PAPE (kahe veinimõisa algustähed Passarela + Pellada) jaoks. See Dão parim ja moodne Touriga pidi saama üheks Pellada vaminal viinamäel saaki andvate ligi 100-aastaste iidse Baga viinapuude marjadega.

Lühidalt ongi see kõik. Lisaks muidugi Álvaro Castro väga eriline ja pikaldane veinitegu lahtistes anumates, väga lihtne ja looduslähedane, aga täpne. Seejärel ligi aasta küpsemist Kesk-Prantsusmaa kuulsate Allieri tammedest valmistatud vaatides. Tulemus on suur ja võimas, kuid väga isikupärane, väga Álvarolik. Punased ja mustad marjad, šokolaad ja kõdu, vürtsid ja lausa magusus kõrvuti. See punane täiesti kuiv vein on ühtaegu lõputult elegantne ja siiski ehmatavalt julge.

Mida veiniteadjad esile toovad on selle veini pidev küpsemine ja põnev areng. Nüüd, kus ta käib kaheksandat aastat, on hulk veinigurmaane, kes maitsevad teda igal aastal – ja kuigi joomiseks juba 3-4 aastat küps, on ta igal aastal üha uus ja veel põnevam. Kuid siin ka meeldetuletus: seda veini avades olge valmis andma talle aega. Mõned asjatundjad on soovitanud õhutada teda enne maitsmist vähemalt kaks tundi karahvnis. Teised ütlevad, et pool tundi imetlemist suures punase veini klaasis on küllalt – juhul muidugi, kui te teda ei joo, vaid temaga koos nautlete! Meie maitsesine seda veini esmakordselt 2020. aasta jaanuari algul, kui Quinta da Pelladas külas olime – pudel tehti lahti ja tegelikult oli ta ta võimsus arusaadav peaaegu kohe. Õhtul kodus samast kinnikorgitud pudelist valatud klaas oli aga juba täielik maiuspala.

See väga eriline, imetlusväärse struktuuriga ja lõputult stiilne punane vein sobib lisaks maitsmisele kindlasti ka tõsiste liharoogade ja pikalt laagerdanud juustude juurde. Serveerida temperatuuril 16 – 18 kraadi.

Vaata ka Álvaro Castro teisi veine siit

Mis teeb mäestikuveinid eriliseks? – loe blogiartiklist

Tunnustused

Robert Parker – 92 punkti

Vinho Grandes Escolhas – 17,5 punkti

Revista de Vinhos – 17,5 punkti

Vivino.com on arvanud selle veini maailma parimate veinide ülemise 1(!) protsendi hulka hindega 4,2 punkti. Álvaro Castro PAPE 2012 teenis Vivinolt 2020. aasta stiiliauhinna kui Portugali Dão piirkonna punaste veinide lipulaev.

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Touriga Nacional, Baga (iidselt viinamäelt)

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

13%

Maht

75cl

Tootja

Quinta de Pellada