“Aasta vein 2021” Veinid, mida tasub kindlasti maitsta

2021. aasta jaanuaris kuulutas Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon esmakordselt välja konkursi, et tunnustada Eesti veiniturul müügil olevaid parimaid tooteid. Märtsi alguses kuulutati välja tulemused – parimad veinid Eesti veiniturul aastal 2021. MilVinhos noppis “Aasta vein 2021” konkursilt tervelt 11 kuld-, hõbe- ja pronksmedalit!

Oma tooteid said võistlusele saata nii veinide maaletoojad kui kohalikud Eesti veinitootjad. Kokku osales konkursil 35 firmat 408 veiniga. nende seas ka Liviko, Balmerk jt Eesti veinituri suurtegijad. Portugali veinidele antud medalitest aga tulid täpselt pooled MilVinhosele!

Kuldmedaliga hinnatud Nostalgia Alvarinho 2017 Vinho Verde regioonist

Kuldmedaleid jagati konkursil välja kokku 28, millest vaid üks tuli Portugali kuivade veinide kategooriasse. Selle sai MilVinhose poolt Eestisse toodud imelise maitsebuketiga Nostalgia Alvarinho 2017, kuiv valge vein Portugali Vinho Verde südamest, Adega de Monção’st. Tuleb tunnistada, et see vein erineb üsna palju mullitavatest-suvistest ranna-Verdedest, millega Eesti laiem publik ehk rohkem kursis. Nostalgia on vein, mis avab autentse ja ajaloolise Vinho Verde stiilis veini tagamaid.

Ta on valmistatud iidsete Alvarinho viinapuude marjadest esivanemate kombe kohaselt arhailise meetodega. Vein on käärinud ja laagerdanud pikalt marjanahkadel (mida valge veini puhul ju üldiselt ei tehta). Ta on maitsekas ja tugeva iseloomuga. Samas ääretult elegantne, intensiivne ja suursugune. Võib-olla ehmatab pisut õilishingesid, aga sobib kahtluseta ka kõige pidulikumale õhtusöögilauale, samuti nautimisveiniks.

Kuld ja hõbe Alvarinhole

Alvarinho on Vinho Verde veinipiirkonna kuninganna, täiuslik vihmase kliima veinimari

Kuid kuldmedaliga pärjatud Nostlagia Alvarinhol on ka eriti luksuslik sõsar Nostalgia 10 Barricas Alvarinho 2015. Sama tootja (Lua Cheia em Vinhas Velhas) Adega de Monção veinitalu vihmaste viinamägede Alvarinhost valmistatud väikesetiraažiline luksusvein, mille sarnase olemasolust Vinho Verde veinide seas enamik inimesi isegi und ei oska näha. Pärast kääritamist ja pikki kuid toimunud laagerdamist marjanahkadel on veinimeister Francisco Baptista pannud ta veel terveks aastaks väikestesse Prantsuse tammevaatidesse sur lies küpsema! Ja seejärel, loomulikul teel selginenuna ning pudelitesse villituna, veel paarika aastaks jahedasse veinikeldrisse järelküpsema. Baptista armastab katsetada, seda just väikeste, eksklusiivsete partiidega.

Francisco Baptistatat peetakse Portugali üheks parimaks Alvarinho-meistriks

Seda väga erilist veini on tehtudki vaid kümme väikest vaaditäit – pisut üle 2000 pudeli. Ja osake sellest on nüüd siin – Eestis! Eesti sommeljeedelt hõbemedali saanud Nostalgia 10 Barricas 2015! Ja sama veini kolmene kinkekarp eriti erilisteks kingitusteks.

Vein, mida on valmistatud vaid kümme väikest vaaditäit – Aasta vein 2021 hõbemedal!

Ent kuna Vinho Verde on üks veiniliike, mille peale Eesti sommeljeedel on hea nina ja mida Eesti veinisõbrad ka tohutult naudivad, siis siin on veel üks särav pärl, mis Aasta vein 2021 konkursilt tõi MilVinhosele pronksmedali – Azul Portugal Vinho Verde Reserva 2018. Azul Portugal on veinide sari, mis tutvustab Portugali parimate veinimeistrite loomingu kaudu selle p]neva veinimaa erinevaid veiniregioone. Francisco Baptista Vinho Verde Reserva on kaunis ja elegantne valge vein kahest Vinho Verde kuulsaimast marjast – Loureirost ja Alvarinhost. Ei jäägi üle öelda muud, kui et nautige kõiki neid!

Ookeanimaitselised veinid

Hõbemedaliga tunnustati ka erakordselt erilist valget veini vulkaanilistelt Assoori saartelt keset tuulist ja soolast Atlandi ookeani – Vulcânico Branco 2019. See imeline ja maailmas kõrgelt hinnatud vein on valmistatud kahest arhailisest ookeanisaarte marjasordist, Pico saare Arintost ja 16. – 17. sajandil Madeiral ning Assooridel väljakujunenud n-ö originaalsest Verdelhost. Andeka noorema põlvkonna veinimeistri António Maçanita looming.

Assoori saarte soolakad ja mineraalsed valged veinid on täiesti imetabased

Et saada pisutki aimu, kus need veinid tulevad, soovitame taustaks lugeda Assooride viinamarjanduse karmi saatust avavt artiklit MilVinhose veiniblogis. Ja miks mitte proovida parema pildi saamiseks kogu Vulcânico veinide sarja!

Assoori saarte viinapuuaiad on vaatamisväärsus, mis kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse
António Maçanita on üks veinimiestreid, kes Assooridel oma sõprade ja kolleegidega viinamarjakasvatust taastab

Graniidiste mägede võlu

Kolm suurepärast veini, mis “Aasta vein 2021” hindajatele sügava mulje jätsid, tulevad Portugali kõrgeima mäetipu Serra da Estrela ida- ja Läänenõlvadelt, Beira Interiori ja Dão veinipiirkondadest. Hõbemedaliga pärjati viie inimpõlve vanuselt graniidiselt viinamäelt pärit iidsete marjasortide field blend Quinta dos Termos Vinhas Velhas Reserva Tinto 2017 – vein, mis on maailmas järjest võitnud hulga suuri kuldmedaleid. Imetletakse, kuidas veinimeister Virgilio Loureiro on suutnud taltsutada isepäised iidsed marjad ääretult elegantseks ja omanäoliseks suureks veiniks.

Iidsed viinapuud on vägevad nagu kadakad. Portugalis on nad lausa seaduse kaitse all
Virgilio Loureiro on aastakümneid õpetanud ülikoolis tulevastele veinimeistritele ja veinikaupmeestele veinide maitsmist
Quinta dos Termose veinimaja punane ja valge reserva kõrgelt mägedest

Pronksmedaliga autasustati sama tootja kristallklaari valget blendi Quinta dos Termos Branco Reserva 2019, mis valmistatud neljast marjasordist (haruldane Fonte Cal, iidsed Siria, Arinto ja Verdelho) vaid INOX-vaadis, kuid siiski mägede jaheduses, avatud mäenõlval ületalve laagerdatud. Need kaks võiduveini on Beira Interiori veiniregioonimägedesse.

Viinamäed kogevad siin igal talvel ka lumesadusid, suvel aga meeletut kuumust

Kolmas aga – Quinta de Saes Rose 2018 – tuleb tõesliselt pisikesest veinitalust Serra da Estrela läänepoolsetelt kõrgetelt nõlvadelt Dão veinipiirkonnas. Nõlvaddel, mis vaatavad alla Atlandi ookeanile, on veinimeister Alvaro Castro isepäise loomingu hulgas sündinud see väga iseloomukas Alfrocheiro, Baga, Jaeni ja Tinta Rorizi roosa blend. Paraku mõjus medal sedavõrd, et viimased meie laos seisvad 2018. aasta marjadest veini kastid said kiiresti otsa ning nüüd on müügil juba järgmine, 2019. aastakäik. Siiski sama hea!

Dão veinimeister Alvaro Castro on isepäine nagu ka ta veinid., mille eest teda imetletakse ja ka kadestatakse

Võitmatu Casa Ermelinda Freitas

Pronksmedaleid jagus “Aasta vein 2021” konkursil ka kahele legendaarse Casa Ermelinda Freitase, viiendat põlve naiste juhitud kuulsa veinimaja lihtsatele, ent geniaalsetele veinidele. Terras do Pó Branco 2019 on nauditav ja päikeseline vein kõige odavamast hinnaklassist, mis mõned kuud tagasi võitis kuldmedali prantslastelt Challenge International du Vin’il. Dona Ermelinda Tinto 2018 on aga vein sarjast, mis on toonud Casa Ermelindale aastate jooksul lausa sadu medaleid kogu maailmast. Nende looja on kuulus veinimeister Jaime Quendera, kelle kohta kolleegid ütlevad, et ta lihtsalt oskab teha veine, nii odavaid kui kalleid, mis kõikidele meeldivad.

Terras do Pó ja Dona Ermelinda veinisarjad on kuulsad pea kogu maailmas

Needsamad võidukad veinid on olnud ka MilVinhose e-poe ostjate suured lemmikud. Sest tõesti – hea vein ei pea maksma sugugi miljoneid! Liivaväljadel laiuv Setúbali poolsaar ja Palmela on ka kohad, kus päikest ja niiskust jagub küllaga ning viinamarjad kasvavad lausa mühinal.

Jaime Quendera oskab ka kõige odavamaid veine teha nii, et nad võidavad medaleid kogu maailmas

Paraku jäid Eesti veinihindajate tähelepanust seekord kahjuks välja kaks Casa Ermelinda veinimaja kõigi aegade kõige medaliterohkemat veini – Dona Ermelinda Tinto Reserva ja Casa Ermelinda Freitas Syrah. Lõuna-Portugali tõsised punased veinid tunduvad olevat meie sommeljeede jaoks veel pisut võõrad ja oma portugalipärases matseterohkuses ning temperamentsuses ka võib-olla võõristust tekitavad. See põhjendab ka, miks tänavuse Eesti aasta veini medalisaajate hulka sattsuid Portugali veinidest ülekaalukalt Vinho Verded ja portveinid. Need kaks on Eesti veiniturul lihtsalt kõige tuttavamad – kõik ülejäänu vajab ka meie veiniinimeste jaoks alles põhjalikumat avastamist ja tundmaõppimist. MilVinhos, kes on Eestisse toonud kõigi aegade suurima valiku Portugali parimaid veine (pea 300 erinevat kõigist selle maa veiniregioonidest), saab siin loodetavasti abiks olla.

Casa Ermelinda kõige võidukamad veinid, mis seekord Eestis medaleid ei saanud, kuid mida tasub kindlasti proovida

Aga neid maailma tipptasemel veine võite nautida rahuliku südamega ikkagi, sest mõlemad on teeninud läbi aastakümnete sadu medaleid kõigilt maakera kontinentidelt. Esimene neist on mullu 100-aastaseks saanud Casa Ermelinda nimivein ja omaniku Leonor Freitase lemmik. Teine aga vein, mis on kaks korda ajaloos võitnud maailma parima punase veini tiitli. Õieti öelda on need veinid paljude MilVinhose püsiostjate ammused suured lemmikud.

Põnevad dessertveinid

Kaks medalt – hõbe ja pronks – tulid “Aasta vein 2021” konkursilt MilVinhose portfellis olevatele kangestatud veinidele. Azul Portugal sarja Tawny Port 10 Years Old võitis pronksmedali – ja see on tõesti uskumatult nauditav portvein, lisaks äärmiselt hea hinnaga selle kvaliteedi eest.

Pronksmedali võitnud Azul Portugal Tawny 10 Years Old

Napilt üle 30-aastane Luida Borges on selle portveini looja ja üksiti arvatav tulevane Douro portveinikuninganna. Vieira de Sousa veinimaja önoloogina on ta oma meelaste portveinidega võitnud kuulsust kogu maailmas. Luida Borgese põnevate tegemiste kohta saab pikemalt lugeda MilVinhose veiniblogist.

Luida Borges tegi oma esimese portveini vaid 23-aastasena. Ta ennustab, et tulevikus lähebki Douros portveinitegu naiste kätte

Et tordile panna kirss, tuleb mainida, et veel ühe medali – hõbeda – teenis “Aasta vein 2021” konkursilt ülimalt eksklusiivne Casa Ermelinda Freitas Moscatel Roxo Superior 2010. See on vintage-moscatel, mis valmistatud haruldasest, vaid Lõuna-Portugalis, Setúbali poolsaarel kasvavast muskaatviinamarjade perekonda kuuluvast helelillast Roxo viinamarjast. Midagi nii hunnitut ja nii hinnatut maitsta on tõeline nauding.

MilVinhos tänab medalite eest!

Täname omalt poolt Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni, et nad sellise toreda konkursi korraldasid. Loodame, et sellest saab kena traditsioon, mis aitab veinihuvilistel paremini orienteeruda Eesti veiniturul ja leida üles tõelisi pärle. Loodame, et ka Portugali veinirikkust hakatakse seeläbi Eestis rohkem märkama.

Proovi Eesti parimaid veine!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga