“Vinhas velhas” – mis on vanad viinapuud?

Need on enam kui 100-aastased viinamarjad, mida Portugalis kasvatatakse-säilitatakse erilise hoolega siiani kui rariteetset “vinhas velhas” (vanad viinapuud) nähtust. Neist tehtud veini hindavad portugallased ise väga kõrgelt. See on pisut nurgelisem ja äkilisem, kui ehk korralike eurooplaste arusaam veinist, aga tõelistele veinisõpradele on siin põnevat avastamisruumi. Vanad viinapuud kasvavad reas Portugalis Kui tänapäevased viinamarjad kasvavad sõna otseses mõttes “nööri mööda” ja korralikult hooldatuna ridades, siis Velhased ongi nagu puud, sealhulgas tihtipeale erinevate ja eri värvi marjadega puud läbisegi. Just nii nagu esiisad nad omal ajal, kui veel sorte ei tähtsustatud, mäenõlvadele istutasid.

Punased ja valged marjad koos Teine omapära on see, et need taimed ei vaja kastmist. Nende nutikad juured leiavad vee üles sügavalt kaljupragudest, kust nad siis muidugi imevad endasse ka kõikvõimalikke mineraale. See annabki neile nende erilise maitse. Suvine võitlus vee eest aga võrreldes kastetud viinamarjadega vähema mahlasuse ja tugevama maitse.

Nii et veel üks väga huvitav nähtus, mida Portugali viinamarjakasvatajad lausa riikliku kultuuripärandi programmi toel suure hoole, armastuse ja vastutustundega säilitavad.

Ka MilVinhose portfoolios on vanad viinamarjad (vinhas velhas) mitme põneva veiniga esindatud.

 

Valik iidsete viinamägede veine

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga