Kirjeldus
See ökoloogiline vein on midagi täiesti erilist ja esivanemate veiniteo maigulist. Veini nimes olev “em barro” tähendab portugali keeles, et vein on valminud savinõudes. Pärast kiiret esimest 3-päevast kääritamist ongi ta pandud väikestesse, vaid 140-liitristesse savist amforatesse, kus ta on küpsenud järgmised 12 kuud.
Savist anum on poorne ja sellega kontaktis olles on vein ammutanud endasse maalähedust, justkui oleks ta äsja toodud maakodu niiskete peenarde ja karjamaade vahelt. Amforas on ka õhuvahetus hea ning seetõttu on tugevast ja tanniinisest Castelãost vein muutunud mahedaks ja malbeks. Selles veinis domineerivad punased marjad, tunda on sõstraid, isegi natuke vaarikaid ja vanaema peenralt toodud värskeid aedvilju. Temas on ka vürtsi ja põnevaid männiseemnete maitseid. Tal on ikka veel jõulised tanniinid, aga nad on siidised.
Seda üsna eksklusiivset veini on toodetud vaid väike kogus – 3466 pudelit, mis on näha käsitsi kirjutatuna ka pudelisiltidelt. See on kahtlemata vein, mis vajab enda avastamiseks aega ja nautimist.
Tyto Alba veiniseerial on tore saamislugu. Need veinid on toodetud Portugali kuningliku perekonna poolt 1836. aastal asutatud loodushoiualal (Companhia das Lezírias), mis laiub Lissaboni lähistel, Tejo jõe viljakal lõunakaldal. Seeriaga ülistatakse tublit lindu loorkakku (ladina keeles Tyto alba), kelle kanda on oluline roll säästlikus metsa- ja põllumajanduses. Loorkakk tarvitab toiduks kahjureid, kelle tõrjumiseks oleks muidu tarvis appi võtta pestitsiidid. Lindu on lihtne metsadesse elama meelitada, kui paigaldada puude külge linnupesasid. Tyto Alba veinid juhivad tähelepanu lihtsale võimalusele, kuidas inimene ja loodus saavad olla koostöös, et kõigil oleks elu parem.
See hõrk vein sobib tervitusjoogiks või eelroogade juurde, samuti kala- ja linnuliha ning taimetoidu kõrvale. Ta sobib ka iseseisvalt nautmiseks. Serveerida 17 – 18 kraadi juures.
Tunnustused
Wine Enthusiast Magazine – 90 punkti
Vinho Grandes Escolhas – 17 punkti
International Wine Challenge 2019 – Pronksmedal
Loe ka blogi “Tyto albad kuninglikult looduskaitsealalt” siit.