Kirjeldus
Pico saare vanima veinitootja laavaveinide sari annab hästi edasi Assoori saartel kasvanud viinamarjadest veinide võlu ja peegeldab terroir eripära. Vulkaanilisel basaltpinnasel kiviklibu sees kasvavad viinapuud ammutavad sügavale kivimipragudesse ulatuvate juurte kaudu endasse omapäraseid mineraalseid ja soolakaid maitseid. Ka õhk on kesk Atlandi ookeani asuvatel Assoori saartel sõna otseses mõttes soola täis, ookeanilained piserdavad soolast vett kaldast kaugele. Et viinapuud soolavihmades ei kõrbeks laotakse iga viinamarjataime või taimedegrupi ümber aedik, mis neid tuule ja soola eest kaitseb. Pico saar on pea üleni kaetud kiviaedikutest labürindiga – seda peetakse teiseks maailma suurimaks inimkätega ehitatud rajatiseks Egiptuse püramiidide järel.
See punane vein on valmistatud tervest hulgas Pico saarel kasvavatest punastest marjasortidest ja ta koostis on igal aastal pisut erinev. Kindlad sordid on Merlot, Syrah ja Pico saare iidne Saborinho, aga vähemas koguses võib temas olla ka Touriga National´i ja teisi sorte. Marjad on käärinud kõik koos. Ja seejärel on osa veinist käinud lühikest aega ka tammevaadis. Seega on selles suhteliselt kerges punases veinis üsna palju maitseid, alates punastest marjadest ja lõpetades kerge puiduse vanilliga ning muidugi põneva vulkaanilise ja merelise alatoomiga.
Erinevalt mandri-Portugali punastest veinidest, mis kipuvad olema üksjagu kanged, sageli kuni 14- või 14,5-protsendilise alkoholiga, on selles veinis alkoholi vähem – vaid 12 protsenti. See tuleneb siinsest jahedamast ilmast, vähemast päikesest, mille tulemusena ei küpse ookeanisaartel marjad nii magusaks (alkoholi on kuivas veinis alati seda rohkem, mida magusamad on marjad).
See punane vein sobib lihtsalt nautimiseks või ka toitude kõrvale, ka heledama liha, juustude, hautiste ja külma laua juurde. Serveerida 16 – 18 kraadi juures, sooja ilmaga ka pisut jahedamalt.
Loe juurde Assoori saartest ja sealsetest veinidest ka blogiartiklit siit.
Tunnustused
Vinho Grandes Escolhas – 16,5 punkti