Kirjeldus
See roosa vein on tõesti imetlusväärne. Kõik algab juba ta värvist. Jah, ta on kaunilt lõheroosa, aga imetledes teda klaasis tabate äkitselt sinakaid-hallikaid helklevaid täppe. Justkui oleks ta võtnud kaasa värve vulkaaniliselt basaltpinnaselt, kus marju kandnud viinapuud kasvavad. Järgmiseks tuleb see tohutu aroom! Küpsed kirsid, lõhki plõksatavad punased sõstrad ja muidugi magusad maasikad. Jah, muidugui – Merlot! Ja sinna juurde Syrah. Aga vihmaste-tuuliste-vulkaaniliste Assoori saarte variandis.
See roosa vein on justkui kerglane, aga siis kohe tabate end mõttelt, et see kõik on vaid eelmäng ja siit tuleb välja üdini elegantne ja tõsine vein. Kuus kuud laagerdamist pärmisettel käärimise järel on teinud ta õrnalt täidlaseks ja üdini nauditavaks. Ja muidugi see soolakas varjund, mis vallutab teie suu! See on vein, mida proovida!
Pico saare vanima veinitootja laavaveinide sari annab hästi edasi Assoori saartel kasvanud viinamarjadest veinide võlu. Vulkaanilisel basaltpinnasel kiviklibu sees kasvavad viinapuud ammutavad sügavale kivimipragudesse ulatuvate juurte kaudu endasse omapäraseid mineraalseid ja soolakaid maitseid. Ka õhk on kesk Atlandi ookeani asuvatel Assoori saartel sõna otseses mõttes soola täis, ookeanilained piserdavad soolast vett kaldast kaugele. Et viinapuud soolavihmades ei kõrbeks laotakse iga viinamarjataime või taimedegrupi ümber aedik, mis neid tuule ja soola eest kaitseb. Pico saar on pea üleni kaetud kiviaedikutest labürindiga – seda peetakse teiseks maailma suurimaks inimkätega ehitatud rajatiseks Egiptuse püramiidide järel.
See väga omanäoline roosa vein sobib lihtsalt nautimiseks või ka mereandide, salatite, juustude ja idamaiste roogade juurde. Serveerida 10 – 12 kraadi juures.
Loe juurde Assoori saartest ja sealsetest veinidest ka blogiartiklit siit.
Tunnustused
Vinho Grandes Escolhas – 16,5 punkti