Kirjeldus
Quinta das Maias on Quinta dos Roques’ile kuuluv väike viinamarjatalu üleval Serra da Estrela mäenõlval, rahvuspargis, ligi 800 meetri kõrgusel merepinnast. See on kõrgeim piir, kus Portugalis viinamarjad veel üldse kasvavad. Siin on nende jaoks väga eriline mikrokliima, isegi kuumal suvel on ööd jahedad, mis viib ööpäevaringse keskmise temperatuuri lõunamaa jaoks üsnagi madalale. Talvel sajab siin lund ja lõõtsuvad jahedad tuuled. Igal suvel aga – juuli lõpus või augustis – tuleb ette nädalaid, kus päevane päike on tõeliselt kuum, võib-olla isegi kaugelt üle 40 kraadi.
Ja nüüd on teie ees siin graniidistel nõlvadel kasvanud Gouveio viinamarjast sordivein – niisuguseid sordiveine valmistavad Portugali veinimeistrid üksnes ideaalsetel aastatel, kui see mari küpseb parimal võimalikul moel. Muudel aastatel lähevad marjad blendidesse.
Gouveio ise on läbinisti iidne Portugali mari, mida ei kasvatata kusagil mujal. Portugalis on ta algupäraselt kasvanud eeskätt Douros (kus teda kasutataud ka portveinide valmistamisel) ja siin, Dão mägedes. Üsna hiljuti on Gouveioga hakatud katsetama ka lõunapool, Alentejos. Gouveio on kirgas, ohtra värskusega mari (tsitrused, laim, kollased ploomid, Madeira melon ja ananass ), mis annab aga üsna täidlaseid veine. Ilusates Gouveiodes on alati nauditavat mineraalsust, põnevaid vürtse, vahel lausa noaotsatäis aniisi, aga kindlasti kreemist vaniljet. Ka selles väga tundlikus Gouveios avastate erksatele-kirgastele kollastele puuviljadele lisaks suvise heinamaa küpsust, pisut kargeid köögivilju ja ürte, peenral küpsenud tomati vürtsikust ja isegi väikese annuse suvise vihmasabina järgset rõskust. Oi, kui palju on temas aroome ja maitseid, kui nendesse süveneda. Ja milline meeldiv mineraalne alatoon ning järelmaitse. Ohjaa, sealt lööb hooti läbi isegi pisut puiduseid noote – kuigi veinil pole olnud tammevaadiga kokkupuudet. Ju siis see nüanss tuleb kobaravartest, millest osa on jäetud käärimisel marjade külge.
See valge vein sobib olivaliselt rohelisega maitsestatud kalatoitude juurde, samuti mereandide ja ka heledast lihast ning köögiviljadest kergemate roogade kõrvale. Oma erilisuse tõttu on ta igal juhul hea valik ka niisama nautimiseks ja Gouveio marjasordi uurimiseks. Serveerida 8 -10 kraadi juures.
Veinikeldris võib seda valget veini julgelt hoida veel vähemalt 5 – 6 aastat, sest ta on väga hea järelküpsemise potentsiaaliga. Pudelis laagerdades muutub ta täidlasemaks ja omandab keerulisemaid maitsenüansse.
Loe Portugali mäestikuveinide kohta pikemalt blogist
Tunnustused
Vinhos Grandes Escolhas – 17 punkti
Revista de Vinhos – 16 punkti
Vivino hinne sellele üsna haruldasele (vaid väikses koguses ja mitte igal aastal valmivale) veinile on kõrge 3,9 punkti.