Kirjeldus
NB! Müügile on jõudnud PRIMO 2016, see on siis 2. vintage seda haruldust, nüüd juba kraadike suurema Tintinha viinamarjade sisaldusega – vaid 2981 pudelit! Iga pudel on veinimeistri Bernardo Cabrali allkirjaga, ilusas puitkastis.
Seda punast veini tasub võtta eeskätt kui haruldast nähtust ja süübida pisut ta saamisloosse. Muidugi on ta veinina lihtsalt briljantne – tumepunane, intensiivne, suursusguste tanniinide ja sädeleva maitsebiketiga. Kuid pisut tausta teeb nii haruldase veini veel ahvatlevamaks.
Kõik algas sellest, et kuus või seitse aastat tagasi avastasid sajandi vanuse Pegos Clarose veinimõisa viinamarjakorjajad ühtäkki, et mõnede viinapuude marjad värvivad nende käed ja ka kindad tumepunaseks. Teatavasti on Pegos Clarose veinimõisas aegade algusest kasvatatud vaid üht iidset viimanarjasorti – Castelão’d – ja see mari on küll tumepunase mahaga, kuid seest hele. Nüüd äkki leidusid siin aga mõned viinapuud, mille marjad olid läbinisti kui tumepunane tint. Selliseid n-ö teinturier marju on kogu maailmas vaid viis-kuus sorti ja Castelão kindlasti nende hulka ei kuulu. Pegos Clarose peaveinimeister kutsus kohale eksperdid ja geenianalüüs näitaski, et tegu oli väikese hulga väga haruldase marjasordi Tintinha viinapuudega, mis kummalisel kombel olid veinimõisa iidsetel viinamägedel juba sada aastat tasahiljukesi oma elu elanud. Kokku saadi ehk mõnikümmend viinapuud. Ja siit sündiski mõte lisada Pegos Clarose puhtast Castelão’st veinide kõrvale n-ö natuke kaugem sugulane PRIMO (tõlkes – tädi- või vennapoeg).
2015. aasta üliheast saagist jagus Tintinha marju täpselt sellises koguses, et kolme tammevaaditäie veini koostisesse sai seda haruldust lisada Castelão kõrvale kümnendiku. Aasta hiljem, 2016. vintage’is on aga üliharudlast Tintinhat Castelão kõrval juba 15 protsenti!
Vein on kääritatud algusest peale tammevaatides, 500-liitristes, mis seisavad püsti ja on ülalt avatud. Kogu veinitegu marjade purustamisest kuni pressimiseni oli puhas käsitöö (ja jalgade töö). Käärimiseks on jäetud marjadele külge ka umbes kolmanik varreotstest. Valmiskäärinud vein jäeti samadesse vaatidesse veel 24 kuuks laagerdama. 2019. aasta hilissügisel villiti teine PRIMO aastakäik pudelitesse – neid sai seekord kokku juba 2981 pudelit (võrdluseks – 2015. aastal vaid 1676 pudelit). Edasi läks pudelites vein veel kaheks aastaks Pegos Clarose veinimõsia sügavasse veinikeldrisse hästi temperatuuri hoidvas Palmela liivasesse pinnases.
Nüüd on see võimas ja omanäoline punane vein gurmaanide jaoks valmis maitsmiseks! Jah, ta on väga teistsugune ja väga peen! Värelevate peente tanniinide kõrval on temas musti küpseid ploome ja isegi maasikaid, münti ja tubakat, mokakohvi ja kummalist soolakust ning võib-olla pisut ootamatuid seenemetsaseid noote.
See on vein, mida tootja hinnangul võib kas juua kohe täna (sama arvavad ka maailmakuulsad veinikriitikud, kes andnud PRIMO 2016-le ülikõrgeid hindeid) või ka hoida (heades tingimustes) veel kas või kolmkümmend aastat, ilmselt kauemgi.
Järgmine PRIMO (loodetavasti 2017) tuleb ilmselt juba 30-protsendilise Tintinha sisaldusega, sest veinimõisa marjakasvatajatel on õnnestunud viinapuid paljundada. Saladuskatte all võime öelda, et peatselt on oodata ka üliväikest esimest vaaditäit 100-protsendilist veini Tintinhast. Toome kindlasti Eestisse mõne kasti ka seda.
Loe Pegos Clarose veinimõisa kohta pikemalt blogist. Kõik kuus Pegos Clarose imelist veini – nnede hulgas ka roosa ja blanc de noir valge – leiad siit
Mille kõrvale siis teda nautida? See vein on nii haruldane, et teda võiks maitsta lihtsalt omaette. Kui söögi kõrvale, siis sobib ta kokku võimsa ahjuprae, vürtsikate hautiste ja hästi laagerdanud juustudega. Serveerida 16 – 18 kraadi juures.
Tunnustused
Vivino.com on andnud sellele üliharuldasele veinile hindeks ülikõrge 4,5(!) punkti (2015), jääme ootama hinnanguid uhiuuele 2016. vintage’ile!
Robert Parker – 95 punkti (2016)
Wine Enthusiast Magazine – 94 punkti (2016)
Vinho Grandes Escolhas – 18 punkti
Robert Parker – 91 punkti (2015)
Wine Enthusiast Magazine – 92 punkti (2015)