Herdade Grande Sousão 2019

19,95 
26,60  /l

Peaaegu must vein vähetuntud Sousão viinamarjast, täidlane ja tanniinikas, köögiviljane-metsamarjane, küpsenud 12 kuud Prantsuse tammevaatides

Laos

herdade-grande
Tootekood: 5605361961165 Kategooriad: ,
 

Kirjeldus

“Täpselt seda, mida te klaasis näete, seda ka saate!” kirjeldas Portugali prestiižne veiniajakiri Vinho Grandes Escolhas seda uut ja üsna ennenägematut Herdade Grande veini, mis on valmistatud Alentejole täiesti ebatüüpilisest tumepunasest Sousão viinamarjast. See vein on peaaegu must ja võimas nii oma aroomidebuketilt kui maitsenüanssidelt.

Sousão on eriti tumeda värviga mari, millest veinid võivad olla suisa mustjaspunased (hoiduge palun tilgutamast teda pidulikult valgele pluusile või säravpuhtale laualinale!). Võib tunduda pisut uskumatu, aga Sousão on mari, mille ajalooline kodu on tegelikult Põhja-Portugalis Vinho Verde veiniregioonis, täpsemalt Minhos. Lisaks valgetele kerge mulliga Vinho Verde veinidele valmistatakse siin sellest marjast ka kihisevat punast veini – aga jahedamas ja niiskes Põhja-Portugalis on Sousão’st (enamasti nimetatakse teda siin hoopis Vinhao’ks) punane mull küll hästi tume, aga siiski kerge. Alentejos asuv Herdade Grande otsustas aga pool tosinat aastat tagasi vaadata, mis saab sellest marjast kuumas ja kuivas Alentejos. 2018. aasta marjadest valmis esimene proovivaaditäis seda veini ja kuna tulemus oli väga põnev, siis 2019. aastal tehti seda juba mitu vaaditäit. Ja see vein, millel on ka tuntav tammevaadi komponent (Vinho Verdes seda marja tammevaati kunagi ei panda) on tõesti põnev ning märkimisväärne.

Küpsusest pakatavad Sousão marjad on käsitsi korjatud ning sorteeritud. Seejärel lähevad nad külmkambrisse jahutamisele ming alles siis marjad puruststakse ning pannakse väikestesse INOX-vaatidesse aeglaselt käärima. Väikestesse vaatidesse seepärast, et siis on veini oksüdeerumine käärimise ajal minimaalne. Selle pika protsessi jooksul tekibki veinile lausa mustjas värv ja samuti üsna märkimisväärsed tanniinid, sest Sousão paksud marjanahad on täis tumetumedat pigmenti ning intensiivseid maitseid. Edasi läheb selitatud vein 12 kuuks laagerdama uutesse Prantsuse tammevaatidesse, kust lisandub stiillseid kergeid vürtse ja peent röstisust.

See mustjaspunane vein on hunnitu aroomiga, suurte tanniinide ning põneva metsamarjase-köögiviljase maitsenuketiga. Aga ootamatul kombel kumavad temast läbi ka Vinho Verde õhulisemad juured. See on justkui klaaspärlimäng tugeva ja kerge, võimsa ja vallutava ning maheda ja allaandliku vahel.

Sobib suurte ahjupraadide juurde, eriti hästi lamba- või metsloomaliha kõrvale, samuti maitsekamate köögiviljahautiste ja miks mitte külmade lihalõikude või tikuvõileibade juurde. Serveerida temperatuuril 16 – 18 kraadi.

NB! See vein on pakendatud kolme pudeli kaupa Herdade Grande puidust kingituskastidesse. Kolme pudeli ostmisel tuleb soovi korral puitkast kaasa.

Tunnustused

Vinho Grandes Escolhas – 17 punkti

Vivino.com kasutajate hinne sellele punasele veinile on 4,0!

 

Lisainfo

Tüüp

Viinamarjad

Sousão

Piirkond

Veinimeister

Alkoholisisaldus

14%

Maht

75cl

Tootja

Herdade Grande

herdade-grande