Syrah kuningas Jaime Quendera ja tema veinid

Jaime Quendera on Portugali kuulsamaid veinimeistreid, kelle tuntus ulatub kahtlemata kaugele üle kodumaa piiride. Veiniproffide seas hüütakse teda austavalt Syrah kuningaks – tema tehtud Syrah’d on võitnud kaks korda ajaloos maailma parima punase veini tiitli ja lisaks sadu kuld- ja hõbemedaleid.

Esimest korda kuulutati Jaime Quendera maailma parima punase veini tegijaks aastal 2008 Pariisi mainekal Vinalies Internationales veinikonkursil. Ülemaailmne tippmaitsjate žürii hindas pimeteistingul 3500 veini seast võitjaks Quendera valmistatud Casa Ermelinda Freitase Syrah 2005. Sama vein jäigi võitma medaleid. Järgmine „maailma parim“ tuli kaks aastat hiljem Brüsseli kuulsalt Concours Mondialilt veini ülejärgmisele aastakäigule. See oli tõestus, et tegemist polnud juhusega, vaid absoluutse meitsrlikkusega – see vein ongi midagi erilist.

Just sellesama veini värskeim aastakäik – Casa Ermelinda Freitase Syrah 2017 – on jõudnud ka meie e-poodi. Tasub kindlasti proovida, kuidas maitseb. Seda enam, et tegemist polegi ülikalli eliitveiniga, vaid tootega – üllatus, üllatus! – mis sobib peaaegu et igapäevaveiniks.

Maailma parima punase veini tiitli võitnud Syrah

Jaime Quendera ei varja, et ta armastab Syrah’d eriliselt. Armastab muidugi ka teisi viinamarju, üldse veine ja veinitegu. Võib vabalt olla, et Quendera tehtud veinid on toonud Portugalile enim medaleid läbi aastakümnete. Ta on kolmandat põlve veinitegija, õppinud ametit lapsepõlvest saati isa ja vanaisa kõrval. Tal on ülikoolist põllumajandusinseneri diplom ja lisaks doktorikraad veinimarketingi alal. Quendera töötab alates 1994. aastast oma põlises kodukohas Palmelas veinitootmise kooperatiivis Cooperativa Agrícola Santo Isidro de Pegões, kus tema kanda on hulk ameteid: lisaks peaönoloogi omale ka tootmisinseneri ja ühtlasi firmajuhi post.

Cooperativa Agrícola Santo Isidro de Pegões, veinivabriku juhtkond

Tundub kummaline, aga Syrah, mis tõi Quenderale maailma parima punaveini tegija tiitli, on tegelikult toodetud hoopis paarikümne kilomeetri kaugusel asuvas teises, pisut väiksemas veinivabrikus, Casa Ermelinda Freitases, mille peaönoloogi amet kuulub samuti Jaime Quenderale.

Kui viiendat põlve naiste juhitud Casa Ermelinda kasvatab kõik oma viinamarjad ise, siis Pegõese kooperatiivile müüb veiniteoks marju sadakond lähiümbruse marjakasvatajat. Aastas valmistatakse siin nüüd juba üle 15 miljoni pudeli veini. See on hiigelkogus väikeste Quintade mõnesaja tuhande liitriste aastatoodangute kõrval. Jaime Quendera ise aga ütleb selle kohta, et tema jaoks pole vahet, kas toota head veini üks vaat või sada vaati. Vahe on ainult hinnas, sest vähese veini tootmine on alati kallim, kui suurema koguse valmistamine.

Samas on Pegõeses seatud tootmiskvaliteedile väga kõrged nõuded. Quendera juhitud Cooperativa Agrícola Santo Isidro de Pegões on võitnud mitmel korral Portugali siseselt aasta parima veinitootja tiitli.

Selle au ja kuulsuse peale oli muidugi üsna üllatav, kui Pegõesesse saabudes leidsime Quendera töötamas oma kabinetis, mis oli tegelikult vaid 3 x 3 ruutmeetrine klaasseintega boks keset veinitehast, mida sisustas paberivirnasid täis ajast ja arust kirjutuslaud ning kaustu ja veininäidiseid täis tuubitud lihtne riiul. See-eest olid kabineti kõigist külgedest näha hiigelmahutid ja tootmisliinid ning nende juures firmatunkedes töötajad. Sama hästi oli Quendera muidugi näha kõigile neile.

Jaime Quendera töötamas oma klaasist kabinetis

„Meie veinid on alates millenniumivahetusest toonud koju juba tuhat medalit. Ainuüksi eelmisel aastal võitsid meie veinid konkurssidel ja võistlustel 200 medalit,“ tutvustab Jaime Quendera. Pegõese kooperatiivi toodangus on üle poolesaja erineva veini. Enamik neist väga mõistlike hindadega, mõned lausa Portugali odavaimad. Eksklusiivseid veine on muidugi ka. Aga Quendera rõhutab, et veini tuleb toota nii, et ka odav igapäevavein oleks silmapaistvalt hea. Ta naerab, et kunagi võttis ta isiklikuks eesmärgiks toota väga hea vein, mis maksaks 1 dollar pudel. Püstitatud eesmärgini pole ta veel jõudnud, aga on selle poole teel. Kui Syrah’dest rääkida, siis meiegi e-poes on müügil Jaime Quendera tehtud Vinhas de Pegões Syrah ja sama sarja Touriga National, mis on maailma parimast punasest veinist veel kaks korda odavamad.

Quendera veinid ongi head! Mitte ainult Syrah’d, vaid ka need, mis valmistatud Portugali kuulsatest sortidest nagu Touriga National, Alicante Bouschet, Trincadeira jt. Ja muidugi mitmeviinamarjaveinid, need portugallaste lemmikud, olgu punased või valged. Need on imelised!

Syrah kuningas Jaime Quendera ja tema veinid-MilVinhos

Quendera ei võta muidugi kogu au endale, vaid kiidab oma kodupiirkonna pinnast ja kliimat. Vihmarohked talved ja kuumad suved, ookeani lähedus, mineraalidest rikas liivane pinnas, mida kaks jõge – Tejo ja Sado – kaugelt mägedest mere poole voolates toitainetega rikastavad. See on kui viinamarjade maine paradiis, ütleb Quendera.

Ent lõputu töövõime ja lendava fantaasiaga Jaime Quendera jõuab teha veel rohkemgi veine, kui Portugali mõistes suurtehas Pegões toota jaksab. Kuna ta on sõna otseses mõttes korüfee, kutsutakse teda külalisena juhtima veinitegu teistegi tootjate juures. Ka meie jaoks oli alul üllatav, et astudes sisse üha uutesse Quintadesse, tuli ikka ja jälle jutuks Jaime Quendera, kes on märgitud ka nende parimate veinide tehnilises dokumentatsioonis „önoloogi“ lahtrisse. Jaa, ta on meie veinimeistrite mentor, ta on lihtsalt nii HEA, selgitati.

Quendera on omas kodus ka naabruses asuvas Casa Ermelinda veinivabrikus

MilVinhose e-poes on esindatud ligi kolmkümmend Jaime Quendera poolt erinevate tootjate juures valmistatud veini. Lisaks hulk veine, kus ta on olnud alles ametit õppivate või ülikooli järgselt kohustuslikku mitmeaastast internatuuri läbivate veinimeistrile juhendaja ja mentor.

Vaata kõiki meie poes olevaid Jaime Quendera veine siit.

 

Jutus mainitud veinid:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga