Parimad vahuveinid maailma tipust, mida tänavu maitsta

Möödunud aasta jõulude eel kuulutas WinePleasures.com taas välja viiskümmend maailma parimat vahuveini. Võistlust peeti juba kümnendat korda ja meil on rõõm teatada, et “Top 50 Great Sparkling Wines of the World for 2022” nimekirja jõudis seekord tervelt seitse (!) suurepärast Portugali vahuveini, mis on MilVinhose e-poes müügil! Neist neli, muide, olid esindatud ka aasta varasemas võidunimekirjas.

Portugali mullid võitsid tänavu kokku 26 medalit, neist 17 teenis veinimeister Osvaldo Amado.

Kokku võitsid Portugali vahuveinitootjate mullid tänavu 26 (!) medalit. Mis veelgi imekspandavam – võiduvahuveinidest tervelt 17 (!) on sündinud superveinimeistri Osvaldo Amado (pildil) käe all. Neist kaksteist tulevad Bairrada ühe suurima ja kuulsaima tootja Adega de Cantanhede põhjatust veinikeldrist – ja omakorda kuus neist on MilVinhos juba toonud Eestisse!

Siinkohal on ka põhjust mainida, et Osvaldo Amado on üks kahest Portugali veinimeistrist, kelle tehtud veinid on aastakümnete jooksul võitnud maailmas enam kui 1200 medalit. Medalite osas suudab temaga Portugalis (aga võib-olla ka kogu maailmas) võistelda ainult Jaime Quendera, kelle kaks vahuveini Casa Ermelinda veinimajast valiti samuti tänavuse TOP 50 hulka.

Superveinimeister Osvaldo Amado, kes koolipäevil unistas saada hoopis lenduriks

See võib olla väheke üllatav, aga Top 50 klassikalise meetodiga valmistatud vahuveinide tänavuseks absoluutseks võtjaks ehk nimekirja esinumbriks 97 punktiga 100-st valis žürii Adega de Cantanhede veinimaja üsna “igapäevase”, aga tõesti ülimalt nauditava, valgetest viinamarjadest tehtud Marquês de Marialva Blanc de Blancs Bruto.

Teisele kohale tuli üks roosa Pinot Noir Austraaliast, selle järel aga taas vaid ühe punkti jagu väiksema hindega ehk 96 punktiga kuldmedali ja kolmanda koha pälvinud Adega de Cantanhede veinimaja kõige eksklusiivsem vahuvein Marquês de Marialva Cuvée Primitivo Grande Reserva Brut Nature 2014. See on aga Portugali mõistes juba röögatu hinnaga ja igast otsast luksustoode.

Kuldmedali võitnud vahuveinid

Ka prantslased imetlevad

Siinkohal tasub meenutada veel üht 2021. aasta sügistalvel toimunud märgilise tähtsusega võitu, kus mainekas Prantsusmaal, Burgundias peetav ülemaailmne vahuveinifestival Effervescents du Monde® 2021 valis maailma kümne (!) parima vahuveini hulka Osvaldo Amado sama brändi roosa esmpuamnt‘i Marquês de Marialva Baga Rosé Bruto. Olgu öeldud, et seesama lihtne ja südamlik, karge ja kirgas mull leidis muidugi endale koha ka WinePleasures Top 50 nimekirjas hõbemedalistide seas.

Kahe vahuveinide edetabeli soosikud

Lisaks neile jõudsid hõbemedalistidena “Top 50 Great Sparkling Wines of the World for 2022” võidulisti Osvaldo Amadolt veel kaks imelist vahuveini, mis olid võidunimekirjas ka eelmisel aastal, nüüd küll mõlemad neist uute vintage’idega – tumepunasest Baga viinamarjast valmistatud hõbevalge Marquês de Marialva Baga Blanc de Noir Bruto 2019 ja ülivõimas ning täiesti erakordne ja aasta-aastalt igas maailma nurgas medaleid võitev Marquês de Marialva Bical&Arinto Bruto Reserva 2017. Koos nendega teenis hõbemedali ja 91 punkti ka viimase noorem veli Marquês de Marialva Bical&Arinto Bruto.

Hõbemedali võitnud vahuveinid

Ei pea maksma miljoneid

Osvaldo Amado (57) on hiljutises intervjuus Portugali sommeljeede ajakirjale öelnud, et kõige keerulisem ja töö- ning vaimujõumahukam ongi tema jaoks just odavama hinnaklassi vahuveinide tegemine. “Luksusjoogid teevad end ise, mul tuleb vaid kohal olla,” naerab ta, “aga n-ö igapäevased mullid peavad olema nii head, et inimesed neid ostavad. Ja ostavad nad ainult siis, kui need tõesti maitsevad!”

Täpselt samast maailmavaatest lähtub oma töös ka Jaime Quendera, kelle kaks vahuveini Casa Ermelinda veinimajast – tammevaadine ja väga pikalt laagerdanud Casa Ermelinda Freitas Branco Reserva Bruto 2012 ja igapäevaselt lihtne Casa Ermelinda Freitas Branco – jõudsid nii sel kui möödunud aastal “Top 50 Great Sparkling Wines of the World” nimekirja. Esimene neist on MilVinhose e-poes juba paar aastat müügil ja oma fännklubi leidnud, aga teise püüame tuua Eestisse eelolevaks kevadeks.

Nii WinePleasures kui Effervescents du Monde rakendab veinide hindamisel n-ö pimemaitsmist, kus žürii liikmed hindavad vahuveine teadmata, mis on nende hind või milliselt maalt nad tulevad. Seega on veiniprofid neis edetabeleis öelnud välja oma ausad arvamused maitseelamuste põhjal.

Ent põnev on ka see, mis maade vahuveinid, lisaks portugallaste suurele edule, kummalgi konkursil võitjate hulka jõudsid. Top 50 hulka klassikalise šampanjameetodiga valmistatud vahuveinide kategoorias valitigi kõige enam Portugali ja Hispaania mulle, nende järel tuli Itaalia, aga silma paistsid ka Moldova ja Sloveenia ning pildile pääsesid Argentiina, Austraalia, Prantsusmaa, Tšiili ja Inglismaa.

Selge on ka see, et häid jooke on maailmas palju rohkem, kui medalitega autasustatud jooke.

Prantsusmaal Effervescents du Monde’il valiti aga “maailma kümne parima vahuveini” hulka (tegelikult sattus žürii antud punktide järgi lõppnimekirja 15 võitjat!)) kolmandik Prantslaste endi jooke ning lisaks jäid sõelale Itaalia, Bulgaaria, Moldova, Hispaania, Portugali, Kanada, Šveitsi, Kreeka ja Ungari mullid.

Muidugi tuleb kõiki konkursse vaadata ka sellest vaatevinklist, et võitjaid valitakse ikka vaid nende seast, kes oma tooted konkursile on saatnud. Palju tootjad seda ei tee ja ükski tootja ei suuda saata oma veine igale konkursile. Nii et kindel saab olla vaid kolmes asjas: et medaliga jook on alati silmapaistev; et Portugali vahuvein on kõva sõna ja üha enam tunnistab seda kogu maailm; ning samuti on päris selge, et maailmas on häid jooke palju rohkem, kui medalitega autasustatud jooke. Silmapaistvalt häid ja ka väga erilisi vahuveine leidub igale maitsele ka MilVinhose e-poes.

Vahuveine valima >>

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga